Gümüşhane karabuğdayın başkenti olma önünde ilerliyor

Türkiye’nin önceki glütensiz un kaynağı karabuğday işleme fabrikasına sahip olan Gümüşhane’üstelik hasat mevsimi başladı.

Kelkit ilçesine ilişkin Öbektaş Beldesi ve çevresinde sözleşmeli tarımla ekimi yapılan tahminî bin dönümlük alanda biçerdöverle hasat başlarken bu yılki rekolte çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Hem glütensiz olması hem çölyak hastalarının aradığı nişane olmasının hem da çiçekli olması dolayısıyla bal üretimine üstelik yardım sağlayan karabuğday bitkisi hiçbir atığı olmadan 3 yıl önce Beldede kurulan ve Türkiye’birlikte geçmiş olan tesiste un, ebebulguru ve yastık olarak ekonomiye kazandırılıyor.

Birkaç sene öncesine büyüklüğünde ithal edilen glütensiz karabuğday ununun üretildiği Gümüşhane’deki fabrikaya Türkiye’nin birçok şehrinden kontratlı ekincilik aracılığıyla ekilip hasat edildikten sonraları mamule dönüşmek üzere getiriliyor.

“3 yıl önce Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti adına car etmiştik”

Öbektaş Beldesi, Esentepe Mahallesinde Cemi Ekincilik A.Ş. marifetiyle kurulan tesiste içeriğinde B vitamini, magnezyum ve lif bulunmasının beraberinde yüksek düzeyde protein, antioksidan bulunan ve glüten içermediğinden çölyak hastaları ve glütensiz beslenenler için en gür alternatiflerden olan karabuğdayı Türkiye’bile bire bir geçmiş olarak çiftçiden alıp işleyip, paketlenmiş haliyle pazara sunduklarını kaydeden Bütün Ekincilik A.Ş. Umumi Heyet Başkanı Uçucu Gürsoy, “18 Mayıs tarihinde ekimini yaptığımız 2022 karabuğday hasadımıza başlamış durumdayız. Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti yerine zar etmiştik bundan 3 sene ilk. Zaman Gümüşhane’da tahminî bin dönümün üzerinde ayrımsız karabuğday ekimimiz var. Besmele dedik 2 gündür hasadımızı yapıyoruz. Bu yıl rekolte farklı senelerden daha dolgunca. Daha görmüş geçirmiş bire bir şekilde ekimlerimizi ve bütün çalışmalarımızı buna göre yaptık” dedi.

“Bu sene Gümüşhane’den kısaca 75 titrem, Türkiye genelinden bin 500 ton karabuğday bekliyoruz”

Gümüşhane’nin yanısıra Türkiye’nin değişik yerlerinde sözleşmeli ekimleri yapan çiftçilerin da hasada başladığını tamlayan Gürsoy, ” Bilecik, Eskişehir, Ankara, Erzurum, Diyarbakır, Şanlıurfa bu hafta mahmul karabuğday hasadına başladı. İnşallah bu yıl iyice bir mahsul aldık. Ayrımsız hafta bilahare birlikte aldığımız ürünleri fabrikamızda işlemeye başlayacağız, tüketicilerimize 2022 yılının tendürüst istihsal ürünlerini göndereceğiz. Önümüzdeki süreçte Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti yazmak üzere uğraşıyoruz. Gümüşhane’bile 5 bin dönüm alanda ekim yapmayı planlıyoruz. Bunun için üstelik bu seneki rekolte hem çiftçinin bu işe akla yatkın anlamda bakmasını hem dahi bundan kazandığı paranın hangi olduğunu görmesi açısından çok önemliydi. Bu sene Gümüşhane’den kestirmece 75 titrem, Türkiye genelinden bin 500 titrem karabuğday bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Budun ekelim diyerek sıraya giriyor çıktı”

Bölgede biçerdöveriyle hasat yapan Kırşehirli Musa Pekince, kendisinin birlikte karabuğday ekmeye karar verdiğini dile getirerek, “Yaklaşık 4 yıldır burada karabuğday hasadı yapıyorum. İnşallah yıldan yıla güzelleşecek. Bu sene verimde sıradan artış var. Yıldan yıla genişletiyor, bu sene haddinden fazla domuzuna düzlük ekmişler. Verimi güzelce. İnşallah bu işte nazik muvaffakiyet sağlanacak. Gümüşhane bu konuda tayyareci il tür, rica var. Şu temel kadar 600 dönüm oldu. Bundan Sonra yurttaş üstelik mutlu. Millet ekelim diyerek sıraya giriyor çıktı. Ego de buradan giderken çocuk götürmeyi ve aynı 50 dönüm kadar ekmeyi düşünüyorum” diyerek konuştu. – GÜMÜŞHANEShare: