“Girdap” operasyonunda Konya’dan 8 kontrol

Itimat Umumi Müdürlüğü’nce 50 ilde planlı “Girdap” operasyonunda Konya’da 8 yabansı yakalandı. Operasyonda haddinden fazla sayıda zırh, çek ve hisse senedi ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Uğraş (ÇIFTLIK) Kat Başkanlığı koordinesinde tahminî 6 aydır hesaplı planlı çalışmalar neticesi yapılan tespitler doğrultusunda; kalifiye dolandırıcılık suçları, resmi ve özel belgede sahtekârlık, parada düzmecilik, ihaleye ara bozuculuk kurca, algı ve irtikap, Algı Asıllar Kanunu’na aykırılık ve tefecilik suçlarını işledikleri belirleme edilen şüphelilere yönelik; devlet genelinde 50 ilde ‘Anafor’ operasyonu gerçekleştirildi. Operasyonlar çerçevesinde Konya İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Yazıhane Müdürlüğü ekipleri yumruk durumdaki vatandaşlara düşük faizlerle takanak vermeyi vaat ederek haddinden fazla faziletli faizlerle senet imzalatıp dünyalık veren ve ağlarına düşürerek mülk varlıklarına umum koyan faizci çetesine müteveccih düzentileme başlattı.

12 farklı adrese senkronik operasyon yapıldı

ÇIFTLIK Yazıhane Müdürlüğü ekipleri ayrıntılı süre strateji ettiği çete ile ilgili çalışmaların tamamlanmasının peşi sıra ameliyat amacıyla düğmeye bastı. Ekipler aralarında oto galeri ve emlakçı üzere hisse senedi yerlerinin de bulunduğu 11’i Konya’da, 1’i Ankara’da başlamak üzere 12 adrese eş zamanlı cerrahi müdahale düzenledi. Operasyonlarda haddinden fazla sayıda çek ve senedin birlikte 3 adet ruhsatsız tabanca, 2 nüsha pompalı tüfek, 7 skor şarjör, 274 nüsha fişek, pos cihazı, haddinden fazla sayıda hartuç, mühür, ajanda, akıl defteri ve tıpkısı miktar yaman maddesi ele geçirildi. Operasyonlarda yakalanan 8 aynasız polis güçleri ekipleri yoluyla gözaltına alındı. – KONYA

Share: