Gezmen Çanakkale Müzesi Sergisi Merzifon’da

Amasya’nın Merzifon ilçesinde, Çanakkale Destanı’nın anlatıldığı, alp askerlere ait eşyalar ile makbul mühimmatın yer aldığı “Seyyar Çanakkale Müzesi Sergisi” açıldı.

Mithatpaşa Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi’ndeki serginin açılışını, Merzifon Kaymakamı Ulvi Güldoğan, Uray Başkan Yardımcıları Erkan Ergül ve Tuncer Bohçacı, İlçe Kurnaz Komutanı Yüzbaşı Erbil Terbıyık, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Ceyhan ve İlçe Milli Yetişek Müdürü Ahmet Yozgat yaptı.

Kaymakam Güldoğan, Çanakkale Savaşı sırasında sunulan mücadelenin gelecek nesillere aktarılması ve Çanakkale’ye gidemeyenlere Çanakkale ruhunu telkin etmek amacıyla ilçede işporta açtıklarını söyledi.

Çanakkale ruhunun yaşatılmasının şanlı olduğuna dikkati çekici Güldoğan, şunları söyledi:

“Çanakkale takkadak talih tarihimiz açısından değil acun tarihi açısından üstelik son derece muhteşem tıpkısı yere sahiptir. Tarihin zer sayfalarına ‘Çanakkale geçilmez’ fikri yerleşmiştir. Ayrımsız nitelik üzere orada sonsuza büyüklüğünde durmaya bitmeme edecektir. Çanakkale’nin bizim amacıyla ayrı tıpkı önemi vardır. Orada oluşan azim, umut, denge Kurtuluş Savaşı’nı ateşlemiştir, meşalesini yakmıştır. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve kahraman cebe arkadaşları ile kamu ermiş şehitlerimizi yağmur, gönül borcu ve nazikâne anıyorum.”

Sergiyi gezen öğrencilere, “Tarihimizi öğrenelim” tavsiyesinde kâin Güldoğan, “Eren Türk milleti için ati, istiklal, hürriyet, hürriyet bahis konusu olduğunda şüphesiz azimli, kararlı kahramanlıklar sergilediğini bu sergide görecek ve anlayacaksınız. Bu nazik mefret mücadelenin, alplık mücadelesinin ayrıntılarını burada göreceksiniz. Gençler önce zat tarihimizi öğrenelim. Ülkemizi çok sevelim. Çanakkale’ye gidip, oradaki havayı teneffüs etmenizi da öneriyorum.” diye konuştu.

Müze görevlilerince Çanakkale Savaşları’ndaki kahramanlıklar ve yaşananlar için bilgilendirmenin da yapıldığı sergiyi, öğrenciler ve vatandaşlar 10 dolaşma süresince ücretsiz müzakere edebilecek.

Share: