General babanın doğruluk arayışı

General babanın adalet arayışı

Emekli Tümgeneral, oğlunun şüpheli ölümünün peşi sıra polis hafiyesi üzere çalıştı, dosya gözlemek için yeniden açıldı

İZMİR – Türk Silahlı Kuvvetlerinde oylumlu kademelerde görev kayran Zahmetli Tümgeneral Ethem Büyükışık, 2018 yılında aynı inşaat alanında ölü mevcut ve kayıtlara ‘yüksekten tedenni’ diye geçen oğlunun ölümünün peşi sıra polis hafiyesi gibi çalıştı. Büyükışık’ın oğlunun ölümünde şüphelerin düzlük aldığını öne sürmesinin arkası sıra 4 yıl sonraları dosya yeniden açılırken, sormaca polisten alınarak jandarmaya devredildi.

Olay, 13 Mayıs 2018 günü Narlıdere ilçesinde kâin bire bir yapım firmasının şantiyesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye bakarak, TSK’da makro kademelerde fariza düzlük Zor Ferik Ethem Büyükışık’ın oğlu Dorukhan Büyükışık (26), akşam saatlerinde natür yürüyüşü beğenmek amacıyla hariç çıktı. Sabahleyin saatlerinde ise Dorukhan Büyükışık’ın donmuş bedeni, evinin 600 metre ilerisinde ayrımsız inşaat firmasının şantiyesinin istinat duvarında bulundu. Olay, kayıtlara ‘yüksekten düşme’ namına geçti.

Adli Tıp Uzmanı’nın raporu kafaları karıştırdı

Aldığı benzeri iş teklifi sonrası Rusya’ya gitmeye hazırlanan Dorukhan Büyükışık’ın intihar etmesinin benzer olamayacağını öne süren baba, oğlunun bedeninde yüksekten sukut izlerinin olmadığını sav etti. Olay durumunda incelemelerde bulunan Adli Tababet Uzmanı’nın tuttuğu “Yüksekte düşme bulgusu yoktur. Ölü Açımı yapılmalıdır” raporu bulunduğunu bile gelecek süren baba Ethem Büyükışık, oğlunun ölümündeki sır perdesini aralamak için uğraş başlattı.

Delillerin kaybedildiğini, karartıldığını tez etti

Oğlunun nahoş ölümünün aydınlatılmasıyla ait 4 senedir savaşım verdiğini belirten Mütekait Tümgeneral Ethem Büyükışık, yaşanan süreçle ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, olayla ilişik inşaat firması sahiplerinin ve bazı amme çalışanlarının delillerin karartılması yönünde bire bir şeylerin üzerinin örtüldüğünden bahseden Büyükışık, görüngü yerinde tutulan rapordaki bilgilerin esas olmadığının ortaya çıktığını söyledi. Ethem Büyükışık, Dorukhan’ın öldüğü şantiyenin etrafında bir nice alıcı olmasına rağmen bu kameraların kayıtlarının alınmadığı başkaca bölgedeki Atak Elektronik Hep Entegrasyonu kamerasının kayıtlarının da alınmadığı dile getirdi.

“Çökertme telefonundan pus izleri namevcut edildi”

Büyükışık, telefon üzerinde tetkik yapan Açıkgöz Kriminal ekiplerinin dahi telefondaki parmak izlerinin silindiğini belirleme ettiğinden kortej etti. Büyükışık, oğlunun cep telefonunun arabadan alınarak intihar ettiği denilen 7. kata çıkarıldığını, “intihar” iddiasını güçlendirmek üzere otomobildeki telefonu, Dorukhan Büyükışık’ın düştüğü öne sürülen 7. kata taşındığını söyledi.

Soruşturma jandarmaya verildi

Öte yandan görüngü hesabına gelen Adli Tıp Uzmanı’nın “yüksekten düşme bulgusu yoktur” sözlerini içeren videolu tespitlerinin anket dosyasına koyulmadığını belirten Ethem Büyükışık, bu videonun 3,5 yıl bilahare dosyaya girdiğini aktardı. Bu olayın arkası sıra de o dönemki İzmir Kıya Kısım Amirliği ve görüngü yeri inceleme polisleri için anket açıldığı öğrenildi. Ortaya sâdır format sonrası sormaca, 9 Eylül 2022’da emniyetten alınarak, jandarmaya verildi. Anket dosyasındaki eksiksiz veriler tekrardan incelenmeye başlandı.

İnşaat şirketi yetkilileri ifadeye çağrıldı

Olayın meydana geldiği tarihten 2 sene bilahare ise, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine İzmir 2. Barış Ukubet Hakimliği’nce ölüm olayının meydana geldiği inşaat alanında bulunan güvenlik kameralarının pusat yaptığı almaç taşıt cihazında olay tarihi itibarıyla değme silinme olup olmadığı görüntülerin silinip silinmediği, silinen fon var ise kafasız getirilmesinin olabilir olup olmadığı hususlarında tetkik yapılmasına karar verildi. Ankara Kesim Kriminal Polis Güçleri Laboratuvarı Müdürlüğü tarafından yapılan tetkik sonrası 31 Ağustos 2021 tarihli “Yapılan incelemede söz konusu tarihe ilgili temas kaynak tayin edilemedi” raporunun arkası sıra ise, ilgili yapım firması yetkililerinin kıya şüphelisi adına ifadelerinin alındığı öğrenildi.

“Adaleti Türk ulusunda aramaya karar verdim”

Olayla ilişkin 4 senedir dedektif üzere fiilen uğraş veren ağababa Ethem Büyükışık, “Devletin yıpratılmaması için ince müddet adaleti bir tane başına aradım. Fakat işin gelip benzeri yerde tıkanması sonucu bu olayı halkoyu ile paylaşmaya değişmeyen verdim. Bugüne kadar devletimizin ve kerem kurumlarının uymazlık görmemesi üzere şişman tıpkı dikkat ve itidalle debi etmeme rağmen karşılaştığım tamlık bu hukuksuzlar, doğruluk dağıtmakla memur kurumlarımıza duyduğum güven ve büzük hissimi dikçe sarstı. Bu nedenle adaleti, parçası olduğum Türk ulusunda aramaya değişmeyen verdim” dedi.

Share: