Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yurt referans sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu süresince bulunan Elverişsiz Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Mahdut müracaat sonuçlarının bir numara fazda dek oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini de çözümleme, plan ve uygulama kendisine üç esas başlıkta inceliyoruz”

Mikro referans süreçlerini ‘analiz, tasrif ve uygulama’ namına 3 anne başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli harmoni işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet yerine eksiksiz çalışmalarımızı selen odaklı bire bir şekilde ıcığı cıcığı ile bire bir hep yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini da çözümleme, plan ve uygulama namına üç anne başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini sunu selis şekilde, yer artağan, güçlü bire bir koordinasyon ile yapmak. Öncelikle cemi başvuruların cümlesi objektif bire bir şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını tercüman olmak isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini nâkil Vekil Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yıpranmamış terbiye tedris yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 amme kurumu vasıtasıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Emek ve Içtimai Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eş ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital namına teslim edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, dirimlik, muvaffakiyet ve içtimai genişlik kriterleri asıl alınarak sayısal ortamda afaki benzeri şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına genişlik mümasil bakanlık yurdundan koparmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, rabıta aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda hep daraç başvurularının yüzdelik 80’ini başarı ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Vekil Kasapoğlu, “Almanak bazda sunu fazla talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin sunma yüksek kapan oranını gerçekleştirdik. Talih adına bir numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yetersiz faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, KÖLE yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik tıpkısı istikbal oranı ile hem üstelik birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 toprak cümlesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde da ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak oluşmak amacıyla 41 toprak merkezimizde mecmu başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde da bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin cümlesi yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: