Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

– Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, çekim ve uygulama namına üç anne başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı Yurt müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu süresince kâin Sıkıntılı Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Yurt müracaat sonuçlarının bir numara fazda tertip oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini de analiz, cazibe ve aplikasyon olarak üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Mikro müracaat süreçlerini ‘analiz, plan ve aplikasyon’ yerine 3 temel başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli katakulli işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık olarak eksiksiz çalışmalarımızı vukuf odaklı tıpkı şekilde tamamı ile tıpkı hep yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini birlikte analiz, cazibe ve uygulama adına üç asıl başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini genişlik akıcı şekilde, sunma artağan, kıvrak tıpkısı koordinasyon ile akdetmek. Öncelikle cümle başvuruların hepsi nesnel bire bir şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını inandırmak isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Vekil Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış eğitim bilimi tedris yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 amme kurumu yoluyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Düzentileme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal kendisine tasdik edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu makbul sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve toplumsal ebat kriterleri ana alınarak sayısal ortamda afaki aynı şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına bildirme mümasil nezaret yurdundan ahzetmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, rejim aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Birinci fazda mecmu sınırlı başvurularının yüzde 80’ini başarı ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Almanak bazda genişlik çok talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin sunma erdemli düzen oranını gerçekleştirdik. Mevki namına bir numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı daraç faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KUL yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik aynı istikbal oranı ile hem de birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 memleket topu topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde üstelik ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek üzere olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere düz verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak için 41 mülk merkezimizde birlik başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde bile bu yerleşimi ikinci safha sürecinde cezbetmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler.”Share: