Garo Paylan’dan Nazır Ersoy’a: “Ermeni Manastırlarının Ahır Adına Kullanıldığının Farkında Mısınız”

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, güzeşte hafta Van, Bitlis ve Muş’taki tarihi kilise ve manastırları müzakere ederek tetkikat yaptı. Kilise ve manastırların bazılarının yurttaşlar marifetiyle ahır olarak kullanıldığını tamlayan Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Ermeni manastırlarının dam yerine kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini susturmak için hastalık bire bir molekül yapmıyorsunuz” diye sordu.

Garo Paylan, Van, Bitlis ve Muş’ta tetkik yaptığı tarihi kilise ve manastırlarla ilişkin Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi verdi. Önergesinde, “Geçtiğimiz günlerde Van, Bitlis ve Muş illerinde yürüttüğüm programda, bu illerdeki tarihi ve kültürel önemi çok efdal yüzlerce Ermeni kilise ve manastırın büyük çoğunluğunun bulunmayan edildiğini, geride kalanların de bakımsızlıktan ve definecilerin vandalizmi nedeniyle yıkılmak için olduğunu tayin ettim” diyen Paylan, Vekil Ersoy’a şu soruları yöneltti:

“Van, Bitlis ve Muş illerindeki Ermeni kilise ve manastırlarını örtbas etmek amacıyla hastalık harekete geçmiyorsunuz? Ermeni manastırlarının ahır kendisine kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini yenmek için neden ayrımsız öz yapmıyorsunuz? Bu illerdeki Kültürel Varlıkları Siper Kurulları, Ermeni kilise ve manastırlarını sebep korumaya almıyor? Bu illerdeki Esirgeme Kurullarının şimdiye kadar siper altına aldığı gayrimenkul kültürel yaratıklar hangileridir?

Ermeni kilise ve manastırlarını yok olmaya terk eden, bu illerdeki Koruma Kurulları hakkında soruşturma anahtar mısınız? Bu illerdeki Ermeni kilise ve manastırlarından kaçı çökmüş, kaçı gösterişli hasar görmüş, kaçı riskli durumdadır? İzi birlikte kalmayan kaç Ermeni kilise ve manastırı bulunmaktadır? Van, Bitlis ve Muş illerinde Ermenilere ilgilendiren izleri bilinçli kendisine namevcut ettiren azamet politikasını dönmek amacıyla tıpkısı girişiminiz olacak mıdır?”

GÖRÜNTÜ: ARŞİVShare: