Fuat Oktay, rastgele kuruluşu bağımlılıkla mücadeleye çağırdı: “Bunu, ülkemiz ve evlatlarımızın geleceği için yapmalıyız”

– Oktay, değme kuruluşu bağımlılıkla mücadeleye çağırdı: “Bunu, ülkemiz ve evlatlarımızın geleceği amacıyla yapmalıyız”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay:

“15-24 gözyaşı grubunun yaşadığı avarız, intihar olayları ve cinayete sınırlı ölümlerin dörtte üçünün sebebi çeşitli bağımlılıklardır”

“Duman, etanol, mızrap, sanal tabiiyet ve diğer kamu dokuncalı alışkanlıklar ile savaş, anayasal sorumluluğumuzun gereğidir”

“Biz kullanılmayan binaları yıkıyoruz, biberli tacirlerini yakalıyoruz ama bunlar aynı annenin çocuğuna aşılayacağı tabiiyet bilincinin yerini tutamaz”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Âdem:

“Duman endüstrisi, sigara içmenin modayı, özgürlüğü ve modernliği simgelediği, kadınları aktif gösterdiği yalanlarına başvuruyor”

“Uyuşturucuya kaygılı reşit insanlarımız ve yakınlarına mehabet namına kucak fora etmek borcumuzdur”

ANKARA – Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, kamu, alım ve kuruluşlarının beraberinde üniversiteleri, sivil sosyete kuruluşlarını ve iz birliklerini bağımlılıkla uğraş seferberliğine destek vermeye nida ederek, “Bunu milletimiz, ülkemiz ve evlatlarımızın geleceği için yapmalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, toplumu, tamlık bağımlılık yapıcı yön ve davranışlardan uzak terviç vizyonu ile kurulan ve başkanlığını yaptığı Bağımlılıkla Savaş Faziletli Yerleşmiş bünyesinde ATO Congresium’bile planlı Türkiye’deki bağımlılık çalışmalarına dair sürecin değerlendirileceği Bağımlılıkla Savaşım İl/İlçe Çalıştayları Yorum Şurası’na katıldı. Ulusal ve uluslararası düzeyde, en üst seviyede işbirliği ile eş güdüm ve eş güdüm içre birbirini destekleyecek ve etkisini artıracak şekilde geliştirilen strateji ve politikalarla gelişigüzel tülü bağımlılıktan ırak; bedeniyle, ruhen ve içtimai yerine eksiksiz tıpkı afiyet haline sahip sağlıklı bireylerden oluşan mıhlı tıpkısı toplumun oluşmasına ulama terazi amacı güden BMYK’nın düzenlediği şurada, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Adam’nın birlikte Afiyet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, amme ve varlık üniversitelerinden akademisyenler ve ilgilendiren amme hava ve kuruluşlarından haddinden fazla sayıda katılımcı meydan aldı.

Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay, şuranın açılışında yaptığı konuşmada, özellik ve çizgi bağımlılıklarının umum dünyada toplumların yüz yüze kaldığı global sorunlardan biri haline geldiğini belirterek, toplumsal hayatın kanayan yaralarından birinin, dokuncalı alışkanlıkları ve bağımlılıkların pençesinde yitip revan çoluk çocuk olduğunu dile getirdi.

“15-24 gözyaşı grubunun yaşadığı belalar, intihar olayları ve cinayete vabeste ölümlerin dörtte üçünün sebebi çeşitli bağımlılıklardır”

Oktay, sigara, etil alkol, eroin madde gibi bağımlılıkların beraberinde gelişen teknolojilerin etkisiyle sayısal oyunların ve toplumsal medya bağımlılığı kabilinden davranışsal bağımlılıkların anbean arttığına dikkati çekerek, “Dünya Esenlik Örgütü bağımlılık araştırmalarına göre 15-24 gözyaşı grubunun yaşadığı avarız, intihar olayları ve cinayete tutkun ölümlerin dörtte üçünün sebebi türlü bağımlılıklardır” dedi.

Bağımlılıkla mücadelede caydırıcı yasakların etkisinin muhteşem olduğunu ancak bağımlılıkla mücadelenin sadece cezalar ile yürütülecek ayrımsız proses olmayacağını savunan Oktay, “İçişleri, Sağlık ve Milli Yetişek Bakanlıklarımız başta oluşmak için ilgilendiren kurumlarımız bağımlılığı köstek olmak ve gerekseme duyulan durumlarda lüzumlu tıbbi yardımı bulmak üzere icraat yürütmektedir” diyerek konuştu.

“Yaman, alkol, maden, sanal bağımlılık ve başka yekpare dokuncalı alışkanlıklar ile mücadele, anayasal sorumluluğumuzun gereğidir”

Bağımlılıkla mücadelede ortaya konan çalışmaların toplum marifetiyle bilinirliğini artırmanın, yaygınlaştırmanın, sunulacak kullanılmamış hizmetleri planlamanın ve aksiyon birliğini pekitmek için topyekün, millî düzeyde benzeri seferberlik gerektiğini dile getiren Oktay, “Duman, etanol, esrar, sanal tabiiyet ve değişik bütün dokuncalı alışkanlıklar ile mücadele, anayasal sorumluluğumuzun gereğidir” dedi.

Bağımlılıkla mücadelenin, devletin bilcümle birimlerinin birincil görevi olmasının birlikte tüm toplumun hassasiyetle destek vermesi gereken ayrımsız yer olduğunu aktaran Oktay, “Bu çalışmaları sadece hesabına getirilmesi gereken tıpkı iş kendisine değil dimdik nesillerin yetiştirilmesi için cansiperane aynı şekilde atılması müstelzim yer cesim adımlardan biri olarak görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Zararlı alışkanlıklara alın önceliklerinin içtimai duyarlılık oluşması ve çok ayrımsız sosyal aksülamel mevcudiyeti olduğunu belirten Oktay, bu sayede rastgele türlü bağımlılıkla mücadelenin gencinden yaşlısına büyüklüğünde topyekün kararlılıkla sürdürülebileceğini kaydetti.

“Biz kullanılmayan binaları yıkıyoruz, keder tacirlerini yakalıyoruz ama bunlar benzeri annenin çocuğuna aşılayacağı bağımlılık bilincinin yerini tutamaz”

Oktay, şöyle bitmeme etti:

“Tığ madde kullanımına düz hazırlamaması amacıyla kullanılmayan binaları yıkıyoruz, dokunaklı tacirlerini yakalıyoruz. Ama bu ayrımsız annenin çocuğuna aşılayacağı bağımlılık bilincinin yerini tutabilir mi? Tabii hayır. Biz yasadışı bahis ve kumar sitelerini en mıhsıçtı takiple bertaraf ediyoruz. Ama bu tıpkı öğretmenin öğrencisini ‘daha ongun yaşken’ mevhum bağımlılıktan engel olmak üzere yapacağı aktiflik büyüklüğünde sorunu kaynağında kurutur mu? Banko hayır. Esrar kullanımı ile mücadele için dumansız çekicilik sahası uygulamamızı sunma eli sıkı şekilde izlem ederiz, kamu spotlarımızı birlikte yayınlarız. Ama bu tıpkı vatandaşımızın kendi iradesiyle sigarayı bırakması büyüklüğünde aktif midir? Değildir.”

“Bunu milletimiz, ülkemiz ve evlatlarımızın geleceği amacıyla yapmalıyız”

Kamu, gurur ve kuruluşlarının yanında üniversiteleri, sivil sosyete kuruluşlarını ve meslek birliklerini bağımlılıkla savaşım seferberliğine destek vermeye çağırma eden Oktay, “Bunu milletimiz, ülkemiz ve evlatlarımızın geleceği amacıyla yapmalıyız” dedi.

“Yaman endüstrisi, sigara içmenin modayı, özgürlüğü ve modernliği simgelediği, kadınları kıpırdak gösterdiği yalanlarına başvuruyor”

Esenlik Bakanı Dr. Fahrettin Insan burada yaptığı konuşmasında, hele tendürüst kadınların duman endüstrisinin agresif pazarlama taktiklerinin en balaban erek kitlesini oluşturduğunu savunarak, “Sigara içmenin modayı, özgürlüğü ve modernliği simgelediği, kadınları ruhlu gösterdiği yalanlarına başvuruyorlar. Endüstrinin başta gençlerimizi ve kadınlarımızı meram alması düzgün değildir” diye niteleyerek konuştu.

Bağımlılık ve metal ile mücadele konularında mevzuat engellerinin ve amme politikalarının tam olmadığına aksan fail Icra Vekili Âdem, “Toplumsal değişime, esenlik savunuculuğuna ve bireysel namına akman gelgel soluma hakkına erbap sâdır, tütünle mücadele kapsamında yürütülen çalışmaları destekleyen, sahiplenen ve bayraktarlığını eden gönüllülere ihtiyacımız var” dedi.

“Uyuşturucuya amatör reşit insanlarımız ve yakınlarına ihtişam yerine kucak fethetmek borcumuzdur”

Tabiiyet ile mücadele çalışmalarının koordinasyonundan mesul mülki amirlerin koordinasyonunda 81 ilde ve 906 ilçede, Bağımlılıkla Mücadelede “Ego Olsaydım” temalı il/kaymakamlık çalıştaylarını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Nazır Kayırıcı, şunları kaydetti:

“Çalıştaylara 67 ilimizin valisi ve ilçelerde bile 771 ilçebay bizzat katıldı. Değme ilimize hususi hesaplanmış riziko puanları ve düzlük araştırmalarıyla elde edilmiş verilerdeki değişimi 6 aylık dönemlerle Yüksek Kurulumuza raporlayarak bire bir takat sınırı değerlendirmesi dahi yapmış olacağız. Uyuşturucuya araştırıcı reşit insanlarımız ve yakınlarına cesamet olarak aguş yazmak borcumuzdur.”

Şura’nın küşat programı, Oktay ve Herif’nın amme hava ve kuruluşlarının temsilcileri ve varlık ve amme üniversitelerinden katılma sağlayıcı akademisyenler ile ajanda fotoğrafı çekilmesinin arkası sıra sonuç buldu.

Share: