Filistin Umum Halas Cephesi’nden aynı heyet, Rusya’da ulusal uzlaşı konusunu görüştü

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden (FHKC) bire bir astronomi, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ile İsrail’in politikalarını ve Filistinli gruplar arasındaki uzlaşı meselesini ele aldı.

FHKC Genel Yazman Yardımcısı Cemil Mizhir başkanlığındaki yıldız bilimi, başkent Moskova’da Bogdanov ile bire bir araya geldi.

FHKC’den yapılan mukayyet açıklamaya göre, gök bilimi görüşmede, Filistin meselesinin maruz kaldığı arıtma planları, İsrail’in çevik, cani ve teftiş politikaları ve Gazze’deki abluka konusunu gündeme getirdi.

Heyet ayrıca, İsrail’e karşı verilen mücadeleyi ortaklaşa araklamak ve Filistinlilerin ilkelerini ve haklarını koruyan siyasi temeller üzerinde millî benzeri angajman kurmak üzere uzlaşının yiyecek olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda Cezayir’deki diyalog görüşmelerinin dolgunca değerlendirilmesi gerektiğine belen eden gök bilimi, FHKC’nin gruplar arasındaki bölünmeye serencam yöneltmek ve millî birliği sağlayacak adımları kovmak üzere gönülden tıpkı şekilde çalışacağını aktardı.

Bogdanov ise görüşmede Rusya’nın Filistin meselesindeki tutumu ve Filistin halkının haklarını destekleyen uluslararası kurumlardaki çalışmalarıyla ilişkin hikmet verdi.

Bogdanov antrparantez, Rusya olarak, Filistin’de ulusal birliği sağlamanın önemine inandıklarını vurguladı.

Cezayir’de 11-12 Ekim’de Filistinli gruplar arasında diyalog görüşmeleri yapılması bekleniyor.

Filistin’de yapılan 2006 seçimlerinde yengi elde eden Hamas’ın Gazze Şeridi’nde yönetime geldiği 2007’den bu yana, İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında siyasi bölünmüşlük yaşanıyor.

Share: