Filistin, iki devletli çözümün korunması talebiyle BM’ye başvuracak

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, ilkin yerleşim birimleri oluşmak amacıyla İsrail’in tek yanlı eylemlerinin sona ermesi ve iki devletli çözümün korunması talebiyle ilerleyici günlerde Konfedere Milletler’e (BM) ve ona mecbur kuruluşlara başvuracaklarını söyledi.

Mısır’ın başkenti Kahire’da Gündüz Feneri ülkelerinden üst dozaj katılımla planlı “Kudüs 2023 Direnişin Desteklenmesi, Kalkınma ve Yatırım Konferansı”nda konuşan Abbas, öncelikle Türkiye ve Suriye’bile yaşanan depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil onma diledi.

Filistin topraklarındaki savaşın 1967’dahi Kudüs’ün obstrüksiyon edilmesiyle değil Avrupa’daki Yahudilerden firar ve koloni ülkelerinin çıkarlarını gerçekleştirme amacıyla bundan onlarca sene önceki başladığına dikkati calip Abbas, “Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa’üstelik adalet sahibi olan bizleriz. Benzeri şekilde Burak (Ağlama) Duvarı’nda doğruluk sahibi da biziz.” dedi.

“İsrail’in uzlaşmaz tavrı ve al çizgileri aşan uygulamaları karşısında ilerleyici günlerde BM Asayiş Konseyi (BMGK) ile BM’ye bağlı değişik kuruluşlara başvuracaklarını” belirten Abbas, bu kuruluşlara, Filistin’e BM’birlikte cemi organ statüsü verilerek iki devletli çözümün korunması ve ilkin yerleşim birimleri görünmek amacıyla İsrail’in tek taraflı eylemlerinin sona ermesi talebini ileteceklerini kaydetti.

Mısır ve Ürdün’den Gün Doğusu Kudüs’ün tarihi ve türel statüsüne vurgu

Mısır Cumhur Reisi Abdulfettah es-Sisi üstelik konferanstaki konuşmasında, İsrail’i Gündüz Feneri Hazar Planı’nı kabul etmeye çağırdı ve ülkesinin, Şarki Kudüs’ün tarihi ve türel statüsünü değiştirmeye çevrik uygulamalara karşı çıktığını dile getirdi.

İsrail hükümetine ve halkına seslenen Sisi, “Hazar, gelişigüzel birey ve havza halkları ortada bütünleşme kültürünü yaymanın zamanı geldi. Bu nedenle, gelin Gündüz Feneri Sulh Planı’nı uygulamaya koyalım ve hem İsrail hem birlikte Filistinlilerin ati nesilleri üzere acılara tıpkısı engel çekelim.” diye konuştu.

Sisi, Doğu Kudüs’ün sonuncu statüsüyle ilişkin müzakereleri suratsız yönde etkileyecek benzeri oldu bittiyi dayatmaya çalışmanın doğurabileceği kilolu sonuçlar konusunda birlikte uyarıda bulundu.

Ürdün Kralı 2. Abdullah ise iki devletli çözüm temelindeki barışın gerçekleşmesi amacıyla İsrail’in ihlallerinin sona ermesi gerektiğini vurguladı.

Mescid-i Aksa’nın Müslümanların önce kıblesi olduğunu ve Filistin meselesinin çözümünde verimlilik olmadan bölgede sulh, istikrar ve kalkınma olmayacağının altını çizen Ürdün Kralı, Kudüs’ün türel ve tarihi statüsünü tahrif girişimlerinin, nahiye istikrarı üzerinde karşıt yansımaları olacağını dile getirdi.

Cezayir’den Filistinli gruplara “birlik olma” çağrısı

Cezayir Cumhur Reisi Abdulmecid Tebbun’a vekaleten konferansa katılan Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra ise Filistinli gruplara aralarındaki bölünmüşlüğe sonuç verme ve bağlanak olma çağrısı yaptı.

Lamamra, ülkesinin, Filistin’bile birliğin sağlanması için yürüttüğü çalışmalara devam ettiğini ve bu bağlamda, Cezayir’da 13 Teşrinievvel 2022’birlikte Filistin Diyalog Görüşmeleri kapsamında Cezayir Bildirisinin imzalandığını dile getirdi.

Share: