FETÖ “çatı davası”nda mahkeme Yargıtayın tağyir kararına direndi

Darbe girişiminden önceki açılan ve Yargıtayın dört maznun yönünden bozduğu Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bina davasına Ankara 4. Dokunaklı Ukubet Mahkemesi, sanıklar Hidayet Esmer, İlhan İşbilen, Alaeddin Kayaç ve Kazim Orion’nın “anayasal düzeni ihlale girişim” suçundan ağırlaştırılmış müebbet delik cezasına çarptırılmasına ilişik kararında direndi.

Duruşmaya mevkuf sanıklar İşbilen, Kaya, Avcı ve Kara ile taraf avukatları katıldı.

Murafaa Başkanı, Yargıtay 3. Ukubet Dairesinin fesih ilamını okuduktan sonradan taraflara fek ilamına yönelik beyanlarını sordu.

Müşteki avukatı Nusret Senem, mahkemeden Yargıtay ilamına uymayarak, eski kararında direnmesini murat etti.

Senem, “Sanıkların darbe girişimi sırasında cezaevinde bulunmalarının çarpış girişiminden malumattar olmadıkları ve bu işin içre olmadıkları anlamına gelmez. Birçok terör örgütü yöneticilerinin örgütün eylemelerini cezaevinde yönettiği aşina aynı gerçektir. Mahkeme kararında direnmelidir.” dedi.

Diğer yakınan avukatları dahi mahkemeden kararında direnmelerini isterken, Cumhuriyet Altını savcısı fek ilamına uyulması talebinde bulundu.

Sanıklar tahrip ilamına uyulmasını rica etti

Sanıklar ise Yargıtayın tağyir ilamına uyulmasını istedi.

Sanıklardan Karaca, 19 Mabeyin 2014’cilt beri tutuklu bulunduğunu belirterek, İstanbul 14. Yavaş Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada “silahlı yıldırı örgütü yöneticisi olmak” suçundan ukubet aldığını anlattı ve aynı suçtan namına ayrımsız kat daha ceza verilemeyeceğini savundu.

Diğer sanıklar birlikte FETÖ ile ilgilerinin bulunmadığını öne sürdü.

Müzakerenin peşi sıra murafaa heyeti, sanıklar bozuk Gökyolu Nişane Grubu Başkanı Hidayet Yağız, çarkıt milletvekili Hidayet İşbilen, kapatılan Zaman gazetesinin sakat ayrıcalık sahibi Alaeddin Kayaç ve teşekkül elebaşı Fetullah Gülen’in akrabası Kazim Cebbar’nın “anayasal düzeni ihlale adım”deri ağırlaştırılmış müebbet; “suç gelirlerini aklamak” ve “dini inanç ve duyguları sömürme yoluyla dolandırıcılık” suçlarından de 17 yıl 4’er kamer hapisle cezalandırıldığı kararda direnildiğini açıkladı.

Davanın geçmişi

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de ortada bulunduğu 73 sanık üzerine düzenlediği iddianameyi 14 Temmuz 2016’da Ankara 4. Ciddi Ukubet Mahkemesine göndermişti.

Başsavcılığın, 15 Orak Ayı 2016’bile Ileri Uç Oyuncusu Üssü’nde bulunduğu belirlenen firari Adil Bikes ile örgüt yöneticisi olduğu belirlenen Mahmut Akpınar için henüz sonraları açtığı davaların bile birleştirilmesi sonucunda maznun sayısı 75 olmuştu.

Ankara 4. Bunaltıcı Ceza Mahkemesi, 8 Haziran 2018’dahi sanıklar Yağız, İşbilen, Kayaç ve Avcı’ya “anayasal düzeni ihlale girişim”deri ağırlaştırılmış müebbet, “suç gelirlerini aklamak” ve “dini akide ve duyguları istismar aracılığıyla dolandırıcılık” suçlarından de 17 yıl 4’er ay dam cezası vermişti. Murafaa, sanıklar Kıray Azim, Abdülkadir Aksoy ve Ulu Çelik’i FETÖ kapsamında “silahlı terör örgütüne örgen almak” suçundan 10 sene 6’şar kamer hapisle cezalandırmıştı.

Murafaa, sorun sürecinde ölen Cemal Uşak’ın davasını düşürmüş, elebaşı Gülen ile alay malay özge sanıkların dosyalarını ise firari olmaları zımnında ayırmıştı.

Ankara Bölge Adalet Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, 6 Teşrinisani 2020’birlikte Ankara 4. Kırıcı Ceza Mahkemesince karara bağlanan dosya üzerindeki istinaf incelemesini tamamlamış, domestik mahkemenin kararını hukuka makul bulmuştu.

Yargıtay 3. Ukubet Dairesi ise 22 Orak Ayı 2022’bile davaya ilişkin temyiz incelemesini tamamlayıp, sanıklar Kara, İşbilen, Kayaç ve Orion’ya sunulan ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezalarını sanıkların “silahlı yıldırı örgütü rejim” kapsamında cezalandırılması gerektiğini belirterek bozmuştu.

Daire farklı sanıklar Azim, Aksoy ve Çelik’e verilen 10 sene 6’şar aylık kodes cezasına ilişkin kararı ise onamıştı.

Share: