Fatih’te eşini boğan kocaya ağırlaştırılmış müebbet hapis

Fatih’te, eşi Melek Gürler’i boğarak ziynet eşyalarını gasbettiği iddiasıyla tutuklanan Mahmut Gürler’e “eşe alın kasten katil” suçundan ukubet indirimi yapılmayarak, ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası verildi.

İstanbul 40. Tehlikeli Ukubet Mahkemesindeki karar duruşmasına mevkuf sanık Gürler, avukatıyla katıldı.

Maktul Melek Gürler’in ailesi ve avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada taraflara serencam diyecekleri soruldu.

Gürler’in ailesi sanığın en son sınırdan cezalandırılmasını murat etti. Sanık Mahmut Gürler ise hak istediğini belirtti.

Sanığın avukatı ise delillerin yurt olduğunu savunarak, “Müvekkilin bu suçu işlemediği açıktır. Tahliyesine karar verilsin.” dedi.

Mahkeme heyeti, sanığı “eşe cebin düşünülerek cani” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırdı.

Sanığın savunmalarında nedamet göstermemesini dikkate düzlük heyet cezada indirime gitmedi.

Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 10 Şubat 2021’de Mahmut Gürler’in gelişim durumunda olduğu ara patronuna fen vererek burayı metrukiyet ettiği ve eşi Ferişte Gürler’in yaşadığı Ağır Hükümdar Hak Mahallesi Beyin Isıdam Sokak’taki eve anbean kendisini boğduğu anlatılmıştı.

Sanığın benzeri tekstil şirketinde işçi adına çalıştığı ve tafsilatlı süredir konuşu kaynaklı geçim derdi içerisinde olduğu dökme iddianamede, sanığın çevresindekilerden sıklıkla namus borcu aldığı, bunları eskiden ödemediği ve elan öncesinde eşi olan öldürülmüş ile akçasal mesail sebebiyle bir nice kez tartıştığı tabir edilmişti.

İddianamede, sanığın olay sonrası maktulün yüzüklerini bozdurmak üzere kuyumcuya gittiğini ve kıyafetlerini değiştirdiği bilgisine vadi verilen iddianamede, sanığın “eşe cebin kasten kanlı” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenmişti.

Share: