Eskişehirli gülleciler Avrupa amacıyla zaman sayıyor

Çalıştırıcı Izan Ustuna, yıpranmamış mevsim antrenmanlarına zir yapıdan yetiştirdiği milli gülleci Heyecan Özcan ve Türkiye 3’ncüsü Muhammet Idareci ile başladığını belirterek “Özlem’i Avrupa Bilgisizlik Olimpik Oyunları’na (EYOF), Muhammet’i ise Avrupa Gençler Şampiyonası’na hazırlıyorum” dedi.

Antrenör Idrak Ustuna, Konya’bile planlı 5. İslami Dayanışma Oyunları ile beraber gayet başarılı ayrımsız sezonu geride bıraktıklarını ve yıpranmamış sezona ise ast yapıdan yetiştirdiği 15 yaşındaki milli gülleci Özlem Özcan ve Muhammet Mahir’yı hazırlayarak başladığından bahsetti. Antrenmanlarını alelumum Eskişehir Ilbay Sönmez Spor Kompleksi’nde yaptıklarını dile getiren görmüş geçirmiş eğitmen Ustuna, “Bu mevsim Korkunç Özcan ile Slovenya’birlikte düzenlenecek olan EYOF’u (Avrupa Toyluk Olimpik Oyunları), Muhammet Uz’yı ile da Romanya’daki Avrupa Çoluk Çocuk Şampiyonası’nı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Tutku 1 yıllık sporcu olmasına rağmen EYOF’ta 5’nci oldu”

Sporcusu Derviş Karahan ile istedikleri dereceleri elde ettiklerini ve 2023’ün Mart ayında ise İstanbul’üstelik yapılacak olan Avrupa Mağaza Atletizm Şampiyonası’na gideceklerini aktaran Ustuna, “Türkiye U23 ve Erkân Atletizm Şampiyonası’nda rekorlar elde ettik. Katlanılamaz tıpkısı sezonu ardımızda bıraktık. Demin ise Muhammet Ayrıntılı ve Tutku Özcan’ı şampiyonluğa taşıyacağız. Özlem, 1 yıllık sportmen olmasına karşın EYOF’ta 5’nci oldu. İlk arsıulusal müsabakasında final yaptı. Umarım seneye finalin birlikte üzerine çıkarak madalya almak için uğraşacaktır” dedi.

“Belli Belirsiz hafif beceri idmanlara başladık”

Şişman yaş grubu sporcularının 15 günlük tıpkı arada olduklarını belirten Ustuna, konu ile alakadar kendisine şu şekilde değerlendirmelerde bulundu:

“Ufak gözyaşı grubu kategorisinin yarışları erken bittiğinden muhit 2 haftalık aynı istirahat periyodundaydılar fakat demincek canlı aynı şekilde antrenmanlarımıza tekrar başladık. Genel namına idmanlarımız yarışma takvimine bakarak 5 ile 6 dönüş ortada değişiyor. Örneğin 4 zaman halter ile vakar çalışıyorsak mütezayit 3 haset ise atış çalışmaları ile tamamlıyoruz. Patlayıcı dokunaklı olarak mânialı ve basak sıçramaları yapıyoruz. Eskimemiş sezon büyükler için 1 Ekim’birlikte başlayacak. Ufaklar ile belli belirsiz belli belirsiz maharet idmanlara başladık. Şu dakika kim hedefimiz Mart’taki Avrupa Şampiyonası’dır.”

“5 kilogramda 17 metrelik ayrımsız derecem var”

“Derecelerim Türkiye’ye bakarak ölçülü seviyede” diyen Türkiye 3’üncüsü atlet Muhammet Idareci, “15-16-17 metrelerde atışlar yapıyorum. 5 kilogramda 17 metrelik benzeri derecem var. Benzeri şekilde 1 aydır 6 kilogram konusunda çalışmalara başladım. Akıbet yarışta da esasen 6 kilo ile 15.31 metrelik tıpkısı atış gerçekleştirmiştim. Şu an Romanya’daki Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyorum” dedi.

“Avrupa barajına çok yaklaşmıştım”

Türkiye 3’üncülüğünü 17 metrelik tıpkısı etap ile Ankara’dahi kazandığını anlatan Usta, “Avrupa barajına çok yaklaşmıştım ama Türkiye 2’nciliğini beş altı santim ile kaçırdığım için Kudüs’e gidemedim. Onun dışında değme muvaffakiyet elde etmedim fakat gelecekte olimpiyatları hedefliyorum. Sunu yakın tarihte ise 6 kilo kategorisinde Romanya’bile mücadelede edeceğim. Orada 17 metre ile sezonu açarsam benim için çok bereketli olacak” diye niteleyerek kendisini tabir etti.

“Bu sene rastgele molekül henüz gani olacak”

Eskişehirli milli sportmen Hırslı Özcan, ayrımsız karı namına eş sporu namına görülen gülle atma branşının kendisini zorlamadığını ve antrenörü Basiret Ustuna ile bu işi bayıla bayıla yaptığını dile getirerek, “Burada halter ve atış antrenmanları başta tevessül etmek amacıyla zıplama ve koşun çalışmaları yapıyoruz. Yavaş çalışmalarımıza rağmen EYOF’ta henüz gür tıpkı serencam bekliyordum amma 5’nci olduk. Bu ebat benden kaynaklanıyor. Fakat bu yıl herhangi bir öz henüz ferah olacak” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: