Eskişehir vukuf! Prof. Dr. Doğan Aydal: Abdülhamid Konak Gemisi için seçilen tetkik yeri yanlıştır

Bol Bolamat Partisi Genel Komutan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, koyu taharri yeteneğine topluluk olmasına karşın Sazak Taşucu açıklarına Abdulhamid Han Sondaj gemisinin gönderilme kararının alınmasını anlamlı bulduklarını söyleyerek, “Anlaşılamayan tıpkısı bambaşka bap da Abdülhamid Konak gemisinin neden hala Taşucu açıklarında bekletildiğidir.  Abdülhamid Eğlek Gemisi için seçilen etüt yeri yanlıştır” dedi.

Yeniden Bolluk Partisi Genel Başbuğ Yardımcısı ve Efdal Yer Bilimi Mühendisi Prof. Dr. Doğan Aydal, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin doğalgaz ve yer yağı beklemek üzere gösterdiği gayretlerin takdire boy bos olduğunu ancak doğalgaz veya petrol kontrol üzere seçilen yerlerin akla yatkın olmadığını belirtti. Aydal, doğalgaz bulunma ihtimali faziletli yerlerin, Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’nce illegal yerine ruhsatlandırılan ve Sınırlanmış Iktisadi Zon alanı içre mütezayit 4,5,6,7 Nolu izin alanlarının yıldız kısımlarında artan yerler olduğunu üstelik anlatım etti.

SONDAJLAR İÇİN YANLIŞ YERLER SEÇİLDİ

Daha önceki İskenderun körfezi ve Kıbrıs Adasının kuzeyinde yapılan 3-4 bin metre gibi düşük derinlikli sondajlarla tek sonuç alınamadığını hatırlatan Aydal, şunları kaydetti:

” Karadeniz’dahi Romanya’ya ilişkin Neptün sahalarında doğalgaz bulunması cihetiyle ayrımsız uzantıda Türkiye Özel Soylu Erki Zonu süresince küsurat Tuna 1 sahası haricinde delinen Türkali 1,2,3 ve Türkali 7 sahaları ve Amasra kuyusunda olumlu son alınamamıştı. Analog şekilde Şarki Akdeniz’dahi seçilen bütün araştırma yerlerinde olumlu serencam alınamamıştı. İskenderun Körfezi, Sazak, Adana, Antalya açıklarında ve KKTC gün doğusu ve gün batısı bölgelerinde, son yirmi yılda yapılan bütün sondajlar karşıt sonuçlanmıştı.”

ABDULHAMİD KONAK GEMİSİ İÇİN SEÇİLEN TETKIK YERİ ÜSTELIK YANLIŞTIR

Derin sondaj yeteneğine ehil olmasına rağmen Mersin Taşucu açıklarına Abdulhamid Han Etüt gemisinin gönderilme kararının alınmasını manidar bulduklarını belirten Aydal, “Anlaşılamayan ayrımsız ayrıksı bap üstelik Abdülhamid Han gemisinin hastalık hala Taşucu açıklarında bekletildiğidir.  Abdülhamid Han Gemisi için seçilen istikşaf yeri bile yanlıştır. Sefine bölgeye 10 Temmuz 2022 tarihinde ulaşmış ve Sayın Cumhurbaşkanımız, 9 Ağustos 2022’da Taşucu limanında, gemide etüt ile ilişik brifing almıştır. Aradan 40 devir geçmesine rağmen 18 Eylül günlü Marine gidiş geliş raporuna bakarak, Navtex zar edilen, Gazipaşa İlçemizin 55 km açıklarındaki ‘YÖRÜKLER 1’ muayene sahasına hala gitmemiş, Taşucu limanında demirli durmaktadır. Hükümetimiz doğalgaz çıkma ihtimali faziletkâr olan bölgelerde iş yapması gerekiyor. Hükümetimiz, hele Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’nce illegal kendisine ruhsatlandırılan ve Mahsus Hesaplı Zon alanımız içinde artan 4,5,6,7 Nolu izin alanlarının şimal kısımlarında artan yerlerde Navtex car edip sondajlar yapmalıdır. Bu bölgedeki çalışmaları çurlatmak üzere mufassal süredir Filyos Limanı’nda demirli kâin Kanuncu araştırma gemimiz ile tekrar Filyos Limanı’nda demirli Oruç Ser Sismik gemimiz bölgeye gönderilmelidir” dedi.

– Ankara

Share: