ESIR: Türkiye’de ara sınav başvurularındaki bekleme sürelerinin ikili ilişkilere beis vermesini istemeyiz

MEMLUK Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’dahi KUL vizesine başvuran vatandaşların detaylı süreler bekletilmesinin iki büyüklük ilişkilerine engel vermesini istemediklerini ve vize kapasitesini artırmak amacıyla yenilikçi yollar aramayı sürdüreceklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ESIR ve bazı Batılı ülkelerin, Türkiye’deki bir nice ara sınav referans sahibinin randevularının bekleme süresini haddinden fazla ince tutmasında “gaye gördüklerini” belirterek, bu konularda vacip uyarıların yapılacağını belirtmesine ilişkin ÇAKER Dışişleri Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen aynı izinli AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Kovid-19 salgınının umum dünyada BENDE ara sınav süreçleri üstüne gecikmelere sefer açtığını dile getiren yetkili, Türkiye’dahi bile ayrıksı ülkeler ile eşit düzeyde vize sürelerini bir an ilk azaltmak amacıyla çalıştıklarını kaydetti.

Yetkili, “ÇAKER, Türkiye’den ziyaretçileri kıvançla karşılıyor ve Türk ziyaretçilerin sayısının rastgele yıl artmasını görmekten bahtiyarlık duyuyoruz. Kalan ara sınav taleplerini diremek için var gücümüzle çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Ankara’daki KÖLE büyükelçiliği eylülden sonraları vize randevularını akseptans edecek

Vize süreçlerinde bekleme sürelerinin bütün dünyada azaltılması namına 2021’den bu yana çalışma yürüttüklerine bel fail mezun, bazen ara sınav kategorilerinde kavuşma gerekliliğini kaldırdıklarını dahi söyledi.

Yetkili, “Ankara’da eylül başında bakir büyükelçilik binamızın açılmasıyla, başkentte da rutin göçmen olmayan vize randevularını sürdüreceğiz. Referans eden eşhas, internet sitemizdeki vize bekleme sürelerini takip etmelidir, kapasitemizi artırdıkça bu süreleri güncelliyoruz. Vize randevusu olan kişiler, henüz yakın ayrımsız tarihte mabeyin varsa randevularını öne çekebilir.” dedi.

Çavuşoğlu’nun bu konudaki açıklamalarına de değinen mezun, şunları kaydetti:

“Bu konunun, düet ilişkilerimizde huzursuz edici tıpkı madde olmasını arzu etmeyiz. Icra Vekili Çavuşoğlu’nun bu konunun Türkiye üzere tıpkısı tayf kırıklığı olduğuna ilgili endişelerini kabul ediyoruz. Türkiye’deki misyonumuz gecikmeleri düşürmek için var kuvvetiyle çalışıyor. Ankara’daki yıpranmamış binamızın ara sınav süreçlerine ilişik kapasitemizi artıracak olmasından memnunuz. Türkiye’den KÖLE’ye yönelik vize taleplerini durdurmak amacıyla yenilikçi yollar aramayı sürdüreceğiz.”

Nazır Çavuşoğlu hangi demişti?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 23 Ağustos’ta Bilgi Global’dahi katıldığı programda, gündeme ilgilendiren değerlendirmelerde bulunmuştu.

Türk vatandaşlarına ESIR ve Avrupa Birliği (AKARSU) ülkelerinden vize almalarının zorlaştırıldığına ait soruya Çavuşoğlu, “Maatteessüf MEMLUK ve bazı Batı ülkeleri, SUTAŞ ve SU üyesi olmayan Garp ülkeleri vatandaşlarımıza randevu süresini 1 yıl sonraya, 6 ay, 7 kamer, 8 kamer sonraya veriyorlar. Ayrımsız şekilde ret oranını de yükselttiler. Demin bu, düzenlenen ve mahsustan.” yanıtını vermişti.

Çavuşoğlu, söz konusu ülkelerin büyükelçiliklerinin yerli personeli artırabileceğini ya bile çalıştıkları vize şirketlerinden tahkim personel alabileceklerini belirterek “İsteseler çokça abat çözerler. Burada meram var. Banko gaye var. Tığ bunu görüyoruz ve eylülün başında arkadaşlarımız, icra vekili yardımcılarımız çağıracaklar, filhakika bazılarıyla da görüştüler ABD’li ve diğerleriyle. Yani bu çok cılız çözülecek tıpkı bahis.” demişti.

Share: