Erzurum haberleri | Aydemir Erzurum değerlerini TBMM gündemine taşıdı

Mebus Aydemir, 10 Teşrinievvel 2003’te Hakka revan 16’ıncı dönme Erzurum Milletvekili Nevzat Kösoğlu’nun ömrünü Türk Milletinin değerlerine adamış benzeri düşünür olduğunu belirterek, Kösoğlu’nun isminin Sedir’te tıpkı salona verilmesi için TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a çağrıda bulundu.

Aydemir’in Gündeminde Yeniden Erzurum Vardı

DÜRÜST Tümen Erzurum Mebus İbrahim Aydemir TBMM’bile gerçekleştirdiği basın toplantısında Erzurum değerlerini gündeme taşıdı. Vefatının 29’uncu yıldönümünde düşünür, 16’ıncı dolaşma Erzurum Milletvekili Nevzat Kösoğlu, 25 Teşrinievvel 2003’te misil kesen vatan hainleri marifetiyle şehit edilen Aşıramento Ulvi Tanrısal ve 11 Ilk Teşrin 2016’dahi ahiret yolculuğu fail Erzurum’un ilk Büyükşehir Şehremini Mehmet Ali Ünal’ı rahmetle anan Aydemir, ‘Değerlerimize vefadan, piyes ettikleri denk hükümlerine sadakatten ayrılmayacağız. ‘ dedi.

Kösoğlu Türk Tefekkürünün Sancak Simalarından

Mebus Aydemir, Türkiye Şişman Millet Meclisi (TBMM) Türk Kültürüne Hizmet ödülü sahibi Rahmetlik Kösoğlu’nun Türk Kurgu, Kültür ve Tarihine çerağ markajcı onlarca kitap verdiği, Türk İslam Medeniyeti tefekkürünün öncü simalardan olduğunu kaydetti.

Saylav Aydemir, ‘Eserleri ve yaşam üslubu ile İla’yı Kelimetullah için Büyüklük Ebed Müddet imanını kıyamda ve etkili tutmayı hedefleyen, Biricik Vatan, Yegâne Simge, Bir Tane Kavim ve Bir Tane Celal kararlılığını vurgulayan Rahmetlik Kösoğlu’nu unutmayacak ve unutturmayacağız’ dedi.

Aydemir’den Çağrı

Milletvekili Aydemir, ‘Kösoğlu aynı münevver, bir özel isim, yüreği her nefes milleti üzere atan tıpkı isimdi. Eserleri, konuşmalarıyla Milli efkarı tenvir fail aynı simaydı. Yakınında başlamak kader oldu. Tığ haddinden fazla molekül öğrendik kendisinden. Mekanı behişt olsun. On Paralık unutmadık, unutmayacağız. Hastalığı döneminde Sayın Cumhurbaşkanımızın vefakâr yaklaşımını üstelik unutmadık. hep yanında oldu. Allah ondan üstelik razı olsun. Bu öncü isimleri unutmamamız gerektiğinin altını hele çiziyorum. Sayın Divan Başkanımıza benzeri teklifte bulunuyorum. TBMM’da bire bir salonda isminin yaşatılmasını öneri ediyorum. Kösoğlu ismini taşıyacak alanda eserleri, konuşmaları yeni nesle aktarılmalı. Sayın meclis başkanımıza gönül borçlusu kalırız milletçe ve gelecek torunlar üstelik minnettar kalır. ‘ diye niteleyerek konuştu.

Aydemir’den Martir Tanrısal’ye Vefa

Saylav Aydemir, TBMM’deki matbuat toplantısında 25 Ilk Teşrin 1993’te, şehirlerarası yolu kesen vatan hainlerine karşı gösterdiği destani direnişle martir olan, canını feda ederek hainlerin delibozuk almaya çalıştığı öğretmenlerin ve yolcuların hayatını kurtaran Aşırma Mehabetli Tanrısal’yi rahmet ve minnetle anarak, ‘Kabri temiz, mekanı cennettir İnşallah. Cenabıhak’ın rahmeti üzerine olsun’ dedi.

‘Ünal eserleriyle unutulmayacak’

Sunumunda 11 Ilk Teşrin 2016’birlikte yaşamını yitiren, Erzurum’un evvel Büyükşehir Belediye Reisi unvanına cemaat Mehmet Mürtefi Ünal’ı 6’ıncı ebedî uyku yıldönümünde rahmetle anarak,’ Uray Başkanlığı yaptığı dönemde hem hizmetleri, hem duruşu, hem bile çok sayıda insanı aksiyon sahibi yapmasıyla Erzurum’un yüreğinde özel vadi edinmiş ayrımsız isimdi. Mekanı behişt olsun, tek unutmayacağız. Dadaşca ağırbaşlı bire bir vahi vardı. Bütün milletten yana bir vakfe sergilemişti. Ünal’ı rahmet ve minnetle el ediyoruz.’ diye niteleyerek konuştu.

Aydemir’den Kılıçdaroğlu’na Tepki

DOĞRU Tümen Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İkinci Asır Vizyonu” çerçevesinde yapacağı KUL ziyaretine ait, “Seçim öncesi ‘Tığ sizin emrinizden ayrılmayız’ ziyaretidir. İç kamuoyuna şu görüntüyü veriyor; ‘Dışarıda birlikte akseptans ediliyoruz.’ Oysa bu, teslimiyettir.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Bu açıklamanın dal planına bakılmalı’

Mebus Aydemir, TBMM’birlikte düzenlediği matbuat toplantısında, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan’ın “Bölüt bakım etmeyen bu teşkilatın da (Polis Güçleri Teşkilatı) yapılandırılmasında görkem oynayacağız.” açıklamasına kaba aksülamel gösterdi. Bu açıklamanın dip planına bakılması gerektiğini belirten Saylav Aydemir, “Bunu ki söyletiyor? Sınırlanmış kapılar ardında yaptıkları pazarlıklar söyletiyor. CHP ile yaptıkları kapalı antant söyletiyor. Bunlara İçişleri Bakanlığı mı verilecek? Böyle benzeri küçümseme mü verildi?” diye sordu.

‘Herkes dikkatli olmalı’

CHP İstanbul Mebus Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” sözünü hatırlatan Mebus Aydemir, “Terör örgütü ile içli dışlı olan bir partinin milletvekili şayet bunu söylüyorsa cümle dikkatli olmalı.” dedi. Mebus Aydemir, buna herkesin oylarıyla tepki vermesi gerektiğini söyledi.

Aydemir Hekimlere Yapılan Saldırıyı Kınadı

CHP Şemdinli İlçe Başkanı Ethem Karakoç’un Şemdinli Azamet Hastanesi’nde ayrımsız başdoktor yardımcısını darbettiğini anlatan Mebus Aydemir, “Dövülen aynı hekim, Tabipler Birliği izah yaptı mı bu konuda? Yapmadı, yapmaz. Zira onlar ideolojik bakarlar. Onlar için doktorun bir ehemmiyeti yok. Onlar, doktoru hoppadak kazanmak hesabına dile getirir. İşte bakın somut örneğidir bu.” ifadelerini kullandı.

Aydemir sordu: ‘ne vizyonu’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İkinci Yüzyıl Vizyonu” çerçevesinde yapacağı KUL ziyaretine ilgilendiren değerlendirmesi sorulan Milletvekili Aydemir, “Muhalefetin bire bir genel başkanı, reisicumhur adayı olabilme yerine, icazet kabul etme noktasında ABD’ye gidiyor. Bu muymuş iri seziş arayışı? Vizyonları buysa bunların, vay geldi bu milletin başına. Ne vizyonu? Teslimiyet için gidip orada temenna çakacaklar, yaptıkları bu. Seçim öncesi ‘Tığ sizin emrinizden ayrılmayız’ ziyaretidir. İç kamuoyuna şu görüntüyü veriyor; ‘Dışarıda de akseptans ediliyoruz.’ Oysa bu, teslimiyettir.” ifadelerini kullandı. Mebus Aydemir, milletin “emrinizdeyiz” mesajı verenleri nefretle seyrettiğini, derslerini sandıkta vereceğini dile getirdi. – ERZURUM

Share: