Eren Orhan Işık Gazetecilere Müteveccih Artan Saldırıları Sedir Gündemine Taşıdı

HDP Van Mebus Muazzez Orhan Işık gazetecilere yönelik mütezayit saldırıları Sedir gündemine taşıdı. Işık, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a, ” Türkiye’de değme yıl birçok gazeteci ve basın emekçisi gözaltına alınmaktadır? Bakanlığınızın Türkiye’de gazetecilere ve basın emekçilerine müteveccih geveze ve hak ihlallerini raporlama çalışmaları kâin mudur?” diye niteleyerek sordu.

HDP Van Mebus Eren Orhan Işık gazetecilere yönelik artan saldırıları, Türe Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Soru önergesi veren Işık, Çizik Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2022 Dünya Matbuat Özgürlüğü Endeksi’ne bakarak Türkiye’nin 180 ülke içerisinde 149. tam saha aldığını belirterek, “2022’nin ikinci çeyreğinde 116 davada 168 gazeteci bilge karşısına artık. Dokuz gazeteciye 17 yıl 6 kamer 12 dolaşma cezaevi cezası verildi. Diyarbakır’üstelik 16 gazeteci ve medya çalışanının tutuklanmasıyla cezaevindeki gazeteci sayısı 67’ye yükseldi” dedi.

Gazetecilere müteveccih dizgesel tıpkısı saldırının birlikte bilgi takibi sırasında maruz kaldıkları manşet şiddeti olduğunu belirten Aziz Orhan Işık, “Yasalı bir dayanak olmamasına rağmen ivinti kullanarak matbuat emekçilerinin işlerini yapmalarını çelmek ülfet devleti ilkesinin ve basın özgürlüğü hakkının ihlalidir. Hak Bakanlığı’nın matbuat emekçilerine yönelen kolluk şiddetinin önlenmesi amacıyla ivedili hazırlık alması gerekmektedir” dedi.

Işık, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Türkiye’de matbuat ve hatır özgürlüğünün güvencesi olan gazetecilere sebep saldırılmaktadır? Van’da Ongun Bağcı, Zelal Bronz ve Elfazi Toral isim gazetecileri çarpma yazar işkence uygulayıcı polisler için aynı soruşturma başlatılmış mıdır? Görüntülerde gazetecilere ‘Seni vururum, kimesne seni bulamaz’ diyen polis güçleri memuru karşı bire bir soruşturma başlatılmış mıdır? ‘Kimse seni bulamaz’ diyen benzeri polis güçleri memurunun faili muzlim cinayetler ve zayiat kapsamında soruşturulması lazım değil midir?

ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAN GAZETECİ VE BASIN EMEKÇİSİ SAYISI KAÇTIR?”

İstanbul’dahi Elif Bayburt, Tuğçe Yılmayan isimli gazeteciye saldıran, ünsiyet dışı şekilde gözaltına kayran polisler hakkında aynı anket başlatılmış mıdır? Türkiye’de değme sene kaç gazeteci ve matbuat emekçisi gözaltına alınmaktadır? Türkiye’de mevcut durumda birçok gazeteci ve matbuat emekçisi vakfedilmiş ve hükümlüdür? Yurtdışı yokuş yasağı konulan gazeteci sayısı kaçtır? Türkiye’de adli taharri ve denetimli azadelik kapsamında özgürlüğü kısıtlanan gazeteci ve matbuat emekçisi sayısı kaçtır?

Gazetecilere yönelik Türkiye’de yapılmış nahak ve hukuk dışı denetleme, durdurma ve hâkimiyet ödeme dolayısıyla karşı yaptırım muteber kamu personeli, savcı ve hakim sayısı 2019-2022 yılları üzere kaçtır? Bakanlığınızın Türkiye’de gazetecilere ve basın emekçilerine yönelik hücum ve hak ihlallerini raporlama çalışmaları mevcut mudur?”

Share: