Endişe sistemleri piyasalarda işlemleri hızlandıracak

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünyanın yer nazik finansal borsalarının çoğu, endişe bilişim teknolojilerinin benimsenmesiyle toptan resülmal piyasalarını diyet şeklini değiştiriyor.

Teşrinisani ayında CME Group, bilgi uygulayım bilimi altyapısını ve pazarlarını bulut enformatik ortamına taşıyacak Google ile 10 yıllık bir ortaklığa girdi. CME Group, bunun bakir im ve hizmetlerin haddinden fazla henüz hızlı bire bir şekilde piyasaya sürülmesinin sağlanacağını söyledi.

Arkası Sıra bire bir kamer sonrasında Nasdaq ve Amazon Web Services (AWS) aynı tıpkı ortaklığı açıkladı. AWS, birkaç almanak benzeri iştirak yoluyla Nasdaq ile birlikte fiilen Nasdaq’ın Kuzey Amerika merkezli pazarlarını bulut enformatik ortamına aktaracaklarını açıkladı.

Google Cloud İngiltere’nin Finansal Hizmetler Başkanı Adrian Poole’a göre, mali piyasalar kadar anadan görme kurumların keder altyapısına çekilmesinin sebebi “pazara erişimi açık artırma” ve “operasyonları teshil” talepleri. Financial Times’ın haberine göre, Google üst düzem yöneticisi firmaların kapasiteyi istedikleri zaman artırıp azaltmalarını sağlayan bulut teknolojisinin elastik ve ölçeklenebilir doğası yardımıyla bu hedeflere ulaşabileceklerini açıklıyor.

Fakat Poole, bulutun benimsenmesinin yalnızca altyapıyı iyileştirme durumu olmadığını üstelik ekliyor. CME Group kabil haddinden fazla uluslu şirketlerin, endişe bilişimin elan nazik işlem gücünü “almaç beklentilerini eskimemiş yollarla bloke etmek” ve “dönüşümü yönlendirmek” amacıyla kullandıklarına dahi ilgi çekti.

Google yetkilisi açıklamasında “Bulutun sunduğu diri bilgi işlem gücü, bilgi analizinin yıldırım hızında gerçekleşebileceği anlamına geliyor. Bu, risk yönetimi kabil işlemleri fayrap etmek isteyen firmalar söz konusu olduğunda, kanuni etki ve finansal belirsizlik kabilinden faktörlere göre dakika dakika ayarlamalar yaparak temel zamanlı işler yapılabileceği anlamına sağlık” ifadelerine vadi verdi.

Poole, “Firmalar bu yetenekleri kişi avantajlarına kullanabilir. Söz Gelişi, riski azaltmaya havari olabilecek tabiatıyla araçlar monte etmek amacıyla bu haber analizlerini kullanabilir” açıklamasında bulundu.

Bulut bilişim ayrıca, çok miktarda hassas bilgelik tutan ve siber suçlular üzere birincil hedefler haline mevrut finansal kurumlar için bir kol düzenlilik ve mahremiyet avantajı birlikte sağlıyor.

Poole, keder sağlayıcılarının muvaffakiyetsiz güven modelleri üzere uygulamaları benimseyerek sonsuz risk strateji ve mevzuata uygunluk ihtiyacını karşılayabileceklerini söylüyor. Bu kadar icraat, bir ağın içindeki yahut dışındaki tamlık kullanıcı kimliklerinin doğrulanmasını sağlıyor.

Buna mülhak olarak, alıcı verileri, kritik tümce bileşenlerinin yedeklenmesini ve elan çok kredibilite seçmek üzere çoğaltılmasını tamlayan ‘yedekli tasarım’ mühendislik ilkesi ile da korunabiliyor.

Finansgundem.com derlediği bilgilere göre, ustalık altyapılarını Amazon, Google veya Microsoft kabil benzeri bulut sağlayıcısı aut hakikat şirketlerden alan mali kurumlar, sistemlerin İngiltere Mali Icra Otoritesi (FCA) yahut BENDE Taşınır Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) vasıtasıyla belirlenenler seksiyon düzenlemelerine uygun olmasını sağlamaları birlikte gerekiyor.

Spectrum Markets CEO’akarsu Nicky Maan söz konusu düzenlemeleri açıklarken, “Teehhür süresi veya mali ürünleri akıllıcasına ayrımsız şekilde fiyatlandırmak için müstelzim bilgelik konveksiyon hızını üstünde kül kontrole cemaat olmayı ve tıpkı şeylerin münasebetsiz gitmesi yerinde altyapınızın aut kaynaklı her bölümünü apayrı bire bir sağlayıcıya transfer yeteneğini içerir” ifadelerine vadi verdi.

Mann, “’Tedarikçim düştü’ gitmek, aranjör kurumlar için meri tıpkısı bahane değildir. Bu nedenle, sizi daim sahne kırıklığına uğratırlarsa, tedarikçinizi bambaşka biriyle değiştirebilmeniz gerekir” uyarısında bulundu.

Analist firma IDC’nin Azrail Danışmanlığı Müdürü Chris Weston, sentetik zeka (AI) ve kuantum bilgi işlem gibi gelişmekte olan teknolojilerin öngörülebilir gelecekte endişe teknolojilerini dönüştüreceğine inanıyor. Örneğin, haddinden fazla sayıda muamele yapan ve balaban miktarda haber depolayan işletmelerin, “şimdiye kadar imkansız olan veya anadan görme bilgisayarlarla çokça ince süren hesaplamaları” yapmak amacıyla kuantum hesaplama platformlarını kullanabileceklerini öngörüyor.

Weston, AI ve kuantum bilgisayarların “önümüzdeki ilkokul ila 10 yıl içinde bu kuruluşların teknoloji sefer haritalarının tıpkısı parçasını oluşturacağından” şüphesi olmadığını söyledi.

Bankaların şişman ‘keder toprak kayması’ başladı

 

Endişe kâmilen bankacılık dönemi başlıyor

ESIR borsalarında kaba düşüş

 

Bank of America: S&P 500 yüzde 27 düşebilir

 

Share: