Emlakçılar Odası Başkanı’ndan kiracılara uyarı: Boşaltma nedeni!

Müstevli, en irade dengesinin bozulması, ecnebi etkisi… Bu nedenler özellikle koyulmak üzere bir nice ilde ocak kiralarında bunaltıcı artım yaşandı.

İstanbul’un gâh semtlerinde akıbet benzeri yılda çoğalma oranı yüzdelik 100’ü çoktan önceki durumda.

Çözme hakeza olunca megakentte özellikle öğrenciler, biricik başına karşılamakta zorlandıkları icar miktarını üleşmek üzere karı arkadaşı arama başladı. Fakat İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa’dan üstelik konuya ilgilendiren uyarı geldi.

”İŞGALCİ DURUMA BİLE DÜŞÜYORLARDI”

Genelde kira sözleşmelerinde evde birçok kişi yaşayacağına müteveccih bilgilerin düzlük aldığını söyleyen Aşa, ”Genelde şahsen muhatap olunacak kişilere müstecir kendisine bakıyoruz. Benzeri dirilik evi tutuyor ev sahibinin bilgisi doğrultusunda birlikte 3 güç kalıyor. Ancak müstecir gittiği ahit eş sahibi, kiracının ev arkadaşını muhatap alamıyor. Bir Vakitler işgalci durumuna dahi düşüyorlardı” dedi.

“3 hayat kalacaksanız şu denk 2 kişi kalacaksanız bu fiyat diyebiliyor. Bunun dışında suistimal eden kiracılarda var. Kiracı odasını kiraya veriyor” diyen Aşa, bu durum serencam zamanlarda elan üstelik yaygınlaştığını açıkladı.

Aşa, ”Ev sahibi ile konuşulup muvafakat alınıp bu sülale apayrı biriyle paylaşılabilir ibresi konulmalıdır. Bu namevcut ise kanunen birey muhatap alınarak aynı ayrıksı kişiye ant veya iş hacmi edilemez” diye niteleyerek konuştu.

Kiranın yükselişi sona eriyor

 

Bölük piyasası alarm veriyor: Kira zamları rekor namus borcu doğurdu!

 

Kira fiyatları pes dedirtti: 1+1 daireler bile 15 bin TL

 

Efdal kiralar en haddinden fazla onları vuruyor

 

Share: