Elverişsiz gelirli amacıyla toplumsal bölük müjdesi

Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Hava, 81 ilde yapılacak ve minimal ücretlinin alabileceği şartlarda üretilecek konutlarla ilgilendiren açıklamayı Cumhurbaşkanının ağustos ayında yapacağını söyledi.

Dünya’dan Leyla İlhan imzasıyla meydan alan habere bakarak mütenakıs sunu ve yükselen fiyatlar nedeniyle konuta ulaşım özellikle nazik kentlerde tahaffuz sorununa dönüşürken, Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Alım, mikro gelirliye müteveccih içtimai konutlara ilgilendiren izah yaptı. Bakan Maksat Hava, Cumhuriyet tarihinin en balaban toplumsal basamak projesini hayata geçireceklerini, projenin minimal ücretli şartlarda çalışanların dahi karı sahibi olabileceği koşullarda olacağını kaydetti. Gelgel, Cumhurbaşkanının ağustos ayında projeyi açıklayacağını söyledi.

81 ilde başlayacak

Bursa’üstelik gazetecilerle aynı araya mevrut Vekil Hava, sosyal göz projesi müjdesi verdi. 81 ilde bu projeleri yapacaklarını açıklayan Kurum, “Vatandaşımızın kira öder kabil eş sahibi olacağı bir proje olacak. İnşallah ağustos ayında Cumhuriyet Altını tarihinin sunma şişman sosyal konut projesini Cumhurbaşkanımızın büyük aynı müjdeyle paylaşacağız. Sonunda zir sağlık grubu, gençlerimiz, emeklilerimiz, şehit ve gazi ailelerimiz ayrılan kontenjanla bundan yararlanma edebilecekler. Bursa’de birlikte bu anlamda büyük aynı proje başlatmış olacağız. Hem kentsel tahavvül hem de toplumsal konutla gelişigüzel Bursa’üstelik bu projenin benzeri parçası olacak. Vatandaşlarımız 20 yıla varan ödeme süreleriyle bundan faydalanabilecek.” bilgisini verdi.

3 yılda tamamlanacak

Bunun beraberinde alt hantal arsaları birlikte sürece dahil edeceklerini anlatan Çekicilik, inşaat maliyetlerini da devletin üstleneceğini kaydetti. Kura sisteminin uygulanacağı projeyi 3 yılda tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Hava, “Faal ayrımsız proje olacak. Gerek projeye ilişik yerey üretimi, ister bu noktada vatandaşların sosyal konutu temenni ettikleri alanlar ilişkin çalışmaları devam ettireceğiz. Himmet inşaat sektörüne akım katacak ve istihdam sağlayacak.” dedi.

Yabancının etkisini da dengeleyecek

Yabancıların konut alımına da değinen Vekil Çekicilik, “Bu konuda ayrımsız hat koymaya lüzum yok. Umumi içre yüzde 3 ila 4 üzere benzeri paya sahabe. Hoppadak bazı illerde Rusya – Ukrayna savaşından kıran çok arttı denildi deniyor. Onu dengeleyecek arzı dahi biz piyasaya sunacağız.” açıklamasında bulundu.

Çekirge Balkon projesi ekolojik mesafelik oluşturacak

Bursa’birlikte yürütülen Çekirge Teras Projesi kapsamında Çelik Kolay Oteli’nin ekleme binasının anif inşattaki kısmını kaldırdıklarını söyleyen Gelgel, devamında şunları kaydetti: “Mütezayit bölümü gençlerin toplumsal gayeli alan olarak kullanabilmesi üzere toplumsal bünye altında üniteler koyacağız. Bura Bursa’evet bilgili bölgede. Benzeri zamanda Bursa’nın merkezinde ekolojik benzeri ayakyolu oluşturarak Uludağ’ın Rüzgarı’nı kente ulaştıracağız. Kültürpark’tan başlayıp Uludağ’a büyüklüğünde uzanan yeşil aksı hattı birbirine bağlamış olacağız. Bu de şehir namına heybetli benzeri yatırım olacak. Umarım Bursa Büyükşehir Belediyesi bunu yılsonuna büyüklüğünde tamamlayıp, yıpranmamış yılda hizmete almış olur. 41 bin metrekarelik alanın üstelik yüzdelik 70’tema yeşil alan olacak.”

690 adet çekince hane üretildi

Üftade Türbesi’nin olduğu eski Bursa’nın etrafını harabelik 71 binanın ortadan kaldırıldığını kaydeden Kurum, “Sonunda İpek Han, Koza Eğlek ve Ulucami aksının olduğu tarihi hanlar bölgesine bağlamış olacağız. Sadece kamulaştırma, vatandaşların mülklerinin parasını vermek ve binaları bürümek üzere 500 milyon teklik kadar harcama yapıldı.” diye konuştu.

Bundan ahir süreçte bu alanda bir düz ve meydanın altını park yeri şeklinde planladıklarını kaydeden Gelgel, “Bittiğinde buradaki tarihi binalar dönem yüzüne çıkıntı olacak. Osmanlı mirası Bursa’ya ve ati nesillere yakışacak ayrımsız kimlik kazanacak.” dedi.

Icra Vekili Gurur: 2023 seçimleri ciddi bire bir munsap noktası

Konutta üretim zahir artar?

Basamak kıymet artışında rekor Türkiye’nin

 

Share: