Elon Musk’ın bilinmedik planı

Dünyanın arz ensesi kalın insanlarından biri olan Elon Musk, kendiliğinden sürüş desteği olan elektrikli araçlardan bilahare gözünü uzaya dikmişti. Ancak Musk demin birlikte etkin aynı Twitter kullanıcı kendisine platformu sık sık eleştirirken şirketin hissedarları arasına katılmaya karar verdi.

Musk’ın hissedarlar arasında yer alacağı haberi piyasalarda şirketin değerini artırırken, merakla beklenen sorulardan biri birlikte karşılık buldu: Teknoloji lideri platformun, idare kurulunda üstelik yer alacaktı. Musk’ın bu hamlesi gelişim dünyasını şaşkınlığa uğratsa da ilk kez ayrımsız milyarder iletişim araçları patronu olmaya çalışmıyor.

Geleneksel medya arasında sayılmasa da Twitter yıpranmamış medya kendisine sayılabilir ve Musk’ın bu girişimi; bir ezeli rakibi Jeff Bezos’un, Washington Mevki’u evet dahi Salesforce’tan Marc Benioff’un Time’ı satın almasına benzetilebilir.

Başkaca New York City Üniversitesi’nden Jeff Jarvis, bu gelişmeyi şu sözlerle yorumluyor: “İster mürekkeple olsun lüzumlu bit’lerle olsun Musk dahi anadan görme basın baronları arasına girdi.”

Antrparantez şirketi strateji eden finansal analistler ve toplumsal iletişim araçları uzmanlarına bakarak, bu bakir gelişmenin mufassal vadede anlatım kalitesi amacıyla mi yoksa hissedarların zenginliği üzere mi mıhlı olacağı belgisiz. Jefferies analisti Brent Thill ise Musk’ın teknoloji becerilerinin ve ürünlere yönelik diri hissinin kişi şirketlerinin bir özelliği olan dinamizmi Twitter’a getireceğini ve değişim amacıyla bir katalizör olabileceğini söylüyor.

MUSK ŞİKAYET ETTİ, TWITTER HAREKETE GEÇTİ

Musk’ın şirkette elbet tıpkısı rolü olacağı belirsizliğini korusa dahi aksiyoner olduktan bir lahzada sonra platformun tıpkısı düzelti butonuna ihtiyaç duyup duymadığı ile ilgili yaptığı soruşturma curcunalı getirdi. Benzeri anketi Twitter CEO’su Parag Agrawal dahi yayınladı. Ve şirket, kullanıcıların tweet’lerini değiştirmelerine müsaade vermek için yakında tıpkı “düzenle” butonu test etmeye başlayacağını açıkladı.

Çarkıt Twitter çalışanlarına göre, senelerce süren alevlenmiş bağırsak tartışmalar, hem maharet hem dahi töre bilimi nedenlerle sorunu çözememişti.

PARAG AGRAWAL İÇİN YALINÇ OLMAYACAK

Musk’ın Twitter’daki eskimemiş pozisyonu ise Twitter’ın kullanılmamış atanan yöneticisi Parag Agrawal için ekstra bir zahmet yapılanma edebilir. Agrawal filhakika, halihazırda zaten bire bir aktivist yatırımcının yakından incelemesi altında çalışıyor. Aynı başka cıvıl cıvıl yatırımcı olan Silver Lake’ten Egon Durban üstelik iki sene ilk 1 milyar dolarlık yatırım yaptıktan bilahare dümen kuruluna katıldı.

Musk ise Tesla’yı satın almaya çalışırken Silver Lake’kap Durban ile andıran çalıştı ve üç hafta öncesine büyüklüğünde Durban destekli başka bire bir aşama olan Endeavour’un direktörlüğünü yapıyordu.

Bunlara karşın Financial Times’ın haberine göre; Musk’ın varlığı, şimdiden şirkette ağız dalaşı yaratmış. Ayrımsız Twitter çalışanı “O bire bir sapık. Onu burada istemiyoruz” diyor.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ GETİREBİLECEK Mİ?

Georgetown Üniversitesi’nde müderris olan Anupam Chander, geleneksel haber kuruluşlarının, editoryal bağımsızlıklarının elbet korunacağı konusunda mufassal süredir bariz kavait olduğunu söyledi: “Elon Musk’ın veya başka aynı milyarderin haksız yere günün nazik müşavere platformları üstünde arama uygulamaya çalışıp çalışmadığını bilmenin tıpkısı yolu namevcut.”

Musk de geçtiğimiz haftalarda Twitter’a, platformun önce günlerinde hâkimiyet sürdüğünü tez ettiği ifade özgürlüğü anlayışına düşüncesiz tevdi etmek üzere, içerik denetleme politikalarını gevşetmesi ve insanların söyleyebilecekleri üzerine yaptığı kısıtlamaları kaldırması üzere güçlük yaptı.

Chander’a göre bu yüklülük, Twitter’ın Donald Trump’a uyguladığı varlık boyu yasağı tersine çevirmeyi birlikte içerebilir kim Musk’ın hissedarlar arasına girdiği duyulur duyulmaz Trump taraftarları bu konuda Musk’a tweet’ler atmaya başladı bile.

Uzmanlar, bu kabil değişikliklerin, taciz ve kavisli bilgilendirmeyle mücadelede kaydedilen ilerlemeyi tersine gönderme ve sonunda hizmete kötülük ödeme riski taşıdığı konusunda uyarıyor.

ASLINDA ÇOKTAN TWITTER HİSSEDARI ERGIN BİLE

Aynı yandan Musk’ın tabir özgürlüğü savunucusu olup olmayacağı konuşulurken ayrımsız yandan dahi CNBC’nin haberine bakarak aslında bu tartışmayı açtığında Musk’ın filhakika Twitter hissedarı olduğu konuşuluyor.

26 Mart’ta attığı bir tweet’te Musk, platformu tabir özgürlüğü ilkelerine uymamakla suçlamıştı ve zat sosyal iletişim araçları platformunu oluşturmayı kısık namına düşündüğünü söylemişti. Ancak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan aynı düzenleyici dosyalama, Musk’ın Twitter hissesini 14 Mart’ta satın aldığını gösteriyor.

JACK DORSEY HANGI DEDİ?

Elon Musk’ın dümen kurulunda olmasını, Twitter’daki görevini geçtiğimiz aylarda bırakan Jack Dorsey üstelik memnuniyetle karşıladığını söylüyor. Dorsey, “Elon’un Twitter dümen kuruluna katılmasından pespaye mutluyum! Dünyamızı ve Twitter’ın bu konudaki rolünü haddinden fazla önemsiyor” dedi.

Dorsey’in bu durumdan mutlu olması iki teknoloji insanının üstelik benzerliklerini baştan hatırlatıyor. Hem Jack Dorsey hem de Elon Musk, Twitter platformlarını mevhum mal birimine bağlılıklarını belirtmek için kullanarak yarı-bitcoin elçileri yerine ortaya çıktılar. Ve dijital mal birimine olan kopça sevgileri, onları büyük uygulayım bilimi yöneticileri arasında biraz kıymetli görülen benzeri şekilde ayrımsız araya getirdi.

Dorsey’in Musk üzere önce övgülerinden biri ise 2016’daydı. Twitter CEO’su, Musk’ın içtimai platformdaki hesabının favorilerinden biri olduğunu söyledi. Dorsey, 2016’dahi bire bir ticaret fuarında yaptığı konuşmada, “Daima adına Twitter’üstelik, Tesla’nın hangi yaptığı ve bu konuda bittabi hissettiği karşı konuşuyor. Çok açıkça ve bunu basını yöneltmek amacıyla kullanıyor. Bence o, platformu dolgunca kullanma üstüne pespaye dolgunca aynı müşabih” dedi.

Musk da Dorsey’e Ocak 2020’dahi Twitter’ın kuşkusuz geliştirilebileceğine dair ara sıra ipuçları verdi. Dorsey, Musk’tan binlerce Twitter çalışanının uğrunda tıpkı video görüşmesinde doğrudan hoşgörüsüz ihbarname istedi. Tesla CEO’su bile sahte ve ana kullanıcıları ayırmanın yararlı olacağını söyledi.

DORSEY YERİNİ ASLINDA MUSK’A BIRAKMIŞ

Musk üstelik Dorsey amacıyla arada sırada övme dolu sözler gider etti. Musk, his emojisini kullanarak “Twitter CEO’su namına @Jack’i desteklediğimi göstermek istiyorum. İyi tıpkı kalbi var” tweetini atmıştı. Antrparantez, Temmuz 2020’deki büyük Twitter hackinde hesabının ele geçirilmesinden birden sonra Dorsey’i aradığını söyledi.

Bilgisayar korsanları sabık yaz düzinelerce ünlü hesaba koordineli aynı hareketli düzenledi ve Musk’ınki de onlardan biriydi. The New York Times’a saldırıya uğradığını fark ettikten sonraları ferdî namına Dorsey’i aradığını söyleyen Musk; “Gönderinin gelmesinden beş altı zaman sonra, tanıdığım bire bir grup insandan çabucak kanı aldım, sonraları derakap Jack’i aradım ve belli beş dakikadan bodur tıpkı süre süresince hesabım kilitlendi” dedi.

MUSK HANGI İSTİYOR?

Etraf analistleri ve Musk’ın Twitter akışını izleme edenler, uygulayım bilimi liderinin birincil hedefinin Twitter bağımsız enformasyon politikalarında başkalık fayrap etmek olduğunu söylüyor.

Serencam yıllarda Twitter, platformunda yanlış bilgilerle ve takat içeren yahut kışkırtıcı konuşmalarla çabalamak üzere eylemlerini hızlandırdı, antrparantez yönergelerini ihlal fail kullanıcıları (söz gelişi eski Komutan Donald Trump kabil) yasakladı. Bazen eleştirmenler, şirketin bu yolda henüz bile ati gitmesi gerektiğini söylüyor. Musk ise bu konuda farklı tıpkısı cephede düz alıp insanların düşüncelerini özgürce anlatım etmeleri gerektiğini savunuyor.

Tashih butonu tartışması üstelik ifade özgürlüğüne uzanan doğru ve yıllardır çözülmeyen ayrımsız tartışmanın ayrıksı aynı boyutu. Demin platform, Musk’ın önderliğinde denilebilecek şekilde bu konuda adımlar atmaya başlamışken ilerleyici süreçlerde Tesla CEO’sunun ortam üzerindeki etkisi nikbet konusu…

Elon Musk, Twitter’ın Yönetim Kurulu’na alındı

 

Musk’ın paylaşımı ruzname oldu

 

Elon Musk zat toplumsal iletişim araçları platformunu kuracak

 

Elon Musk Starlink’e zam yaptı

 

Share: