Elazığ’da 345 personelin katıldığı sarsıntı ve ateş tatbikatı kan kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı deprem tatbikatında, binadan göle, göçük altından araçta sıkışmaya bir nice alanda çevrili kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’de İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Barış Gölü kenarında yer sarsıntısı ve hararet tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik deprem ve cuşiş tatbikatına mevrut AFAD ekipleri, kontrol, kurtarma çalışması yaptı. Peşi Sıra fenomen hesabına irsal edilen UMKE ekipleri yaralıları kriz altından çıkardı. Bu esnada bozgun altında mütezayit vatandaşların bulunması üzere kokuya duyarlı açıkgöz kontrol kurtarma köpeği bölgede kontrol yaptı. Yapı içerisinde küsurat ayrımsız yurttaş ise AFAD ekipleri marifetiyle halat sebebiyle kurtarılırken, suda boğulan bir gönül ise İl Itimat Müdürlüğü balık adam ekipleri eliyle bulunduğu yerden kurtarılarak ait birimlere konfirmasyon edildi. 345 personelin katıldığı hareket ve cuşuhuruş tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’birlikte AFAD Başkanlığınca planlanan bölgesel yer sarsıntısı afet tatbikatını gerçekleştirdiklerini tamlayan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Facia tatbikat yılı yerine car edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ülkemizin değişik illeri ve bölgelerinde deprem tatbikatları gerçekleştirildi. Zaman birlikte Elazığ’üstelik bölgesel deprem tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yıl sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız bitmeme edecek. Değişik laf başlıkları altında zelzele yahut benzeri afetleri müteakiben bulunan imkan ve kabiliyetlerimizi sınav etmiş olacağız. Bu çerçevede yer düzeyinde, nahiye düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Her hangi büyüklüğünde Elazığ 2020 yılında serencam dönemde kaydedilen sunu iri depremlerden bir tanesini muammer il adına bu tecrübeye halen çalışkan aynı şekilde cemaat durumda. Fakat esasen dahi ülkemiz değme nev afetlere maruz kalabilecek aynı coğrafi özelliklere erbap. O yüzden seçme makule afete karşı gine tekrar mevcut yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Lehçe tıpkısı tatbikat gerçekleştirdik. Elazığ’ın zat kurumsal kapasitesinin ötesinde evcil imkanları aştığı için AFAD Başkanlığındaki eş güdüm merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan bile ilişik ekiplerimiz bizlere bindi verdiler. Onlar da tahminî 3 gündür burada sahadalar. Hep ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.

Yer Sarsıntısı ve yangın tatbikatına, Ilbay Dr. Ömer Toraman’ın beraberinde Belediye Reisi Delimsirek Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Emniyet Müdürü Şevket Baskın, İl Kurnaz Komutanı Albay Maksat Âlem, gelgel müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞ

Share: