Elazığ’da 19 yıllık cinayette sanıklara ağırlaştırılmış müebbet

Elazığ’da 19 sene geçmiş kaybolma ilanı verilen ancak polisin kurnaz çalışması sonucu cinayete kurban gittiği belirlenen Ruhsal Canpolat davasının karar duruşmasında mahkeme heyeti, sanıklardan Cevdet Ş. ve Azime Ş.’ye ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi.

21 Mayıs 2003’te Tinsel Canpolat karşı kaybolma başvurusunda bulunulmuş ancak şahsın mufassal müddet bulunamaması konusunda Elazığ Güvenlik Müdürlüğü Güvenlik Ofis Müdürlüğü Cinayet Kesim Amirliği ekipleri, dosyayı 2 Küçük Ay 2021’de baştan açmıştı. Kıya Fasıl Amirliği ekiplerince 10 ay süren görgüsüz çalışmalar sonucunda 2’si karı 9 kaknem tayin edildi. Ekipler, 4 Teşrinisani 2021’da 7 adrese senkronik operasyon düzenleyerek zanlıları yakalayıp gözaltına aldı. Elazığ Güvenlik Müdürlüğü Güvenlik Büro Müdürlüğü Cinayet Devir Amirliğinde alınan ifadeler sırasında kayıp özlük Psikoloji Canpolat’ın (38) öldürüldüğü tayin edildi. Olayın peşi sıra yakalanarak gözaltına alınan şüpheliler, tutuklanıp cezaevine gönderildikten sonradan bugün Elazığ 3’üncü Tehlikeli Ceza Mahkemesinde değişmeyen duruşması görüldü. Kasten öldürme suçundan yargılanan şüphelilerden Cevdet Ş. ve Azime Ş. ağırlaştırılmış müebbet kodes cezasına çarptırıldı. Azime Ş.’nin kullanılmamış eşi Temur Ş.’ye ise aklanma verildi.

“Ruh Bilimsel’nin öldürüldüğünü söyleyemedim”

Karar duruşmasında konuşan sanık Azime Ş., “Benim neler yaşadığımı elan iyi biliyorlar. Anca tıpkı husus olsa araştırıp bulurlardı. Oğuz başını belaya sokar diye Ruh Bilimsel’nin öldürüldüğünü söyleyemedim. Çocuklarım önce gerçekten oldukları üzere sonraları dahi askerden gelip evlendikleri için doğruları çocuklarıma söyleyemedim. Ben bildiğim ve hatırladığım seçme şeyi söyledim. Allah’a ve size güveniyorum. Ben mağdurum, suçu üzerime atan, hayatımı mahveden Cevdet’in kardeşiyle beni zorla evlendirdiler. Her şeyi kendileri planladı. Suçsuzum” dedi.

Söz hakkı verilen mevkuf sanıklardan Cevdet Ş. ise, “Bana sen öldürdün diyorlar ben öldürdüysem sebep soluk izine rastlanmadı. Madem ki öldürdüm, öldürdükten sonraları hastalık parçalayayım. Ben asla kimseyi gözdağı etmedim. Azime aynı taraftan Temur ayrımsız taraftan beni yıldırma ediyor. Benim onları tehdit etmem kabilinden tıpkısı nitelik bahis konusu değil. Üzerime atılmış suçlamaları akseptans etmiyorum” ifadelerini kullandı.

Ağabeyini suçladı: “Cinayeti Cevdet işlemiştir”

Azime’nin kullanılmamış eşi Temur Ş. ise, “Benim Ruhsal’yle oturup ahbapça etmişliğim de yoktur. Hasan’ın Cevdet’le görüşmesini istedim. Çünkü Cevdet bana tıpkısı husus anlatmazdı. Hasan S.’yi Cevdet’in yanına göndermemin sebebi budur. O dönemlerde ne ego, Azime ve ailesini ne üstelik onlar beni ve ailemi tanıyordu. Cinayeti Cevdet işlemiştir. Zira 7/24 Psikoloji’nin beraberinde olan Cevdet’tir. Kardeşim görüşüme geldiğinde bana, ‘sen Azime ile evlisin suçu üstlen, Cevdet hariç çıksın’ imasında bulundu. Benim bu olayla tıpkı ilgim yoktur” dedi.

“Babamın yarım yamalak olan parçalarını istiyorum”

Öldürülmüş Psikoloji’nin oğlu O.A. ise, “Ego sadece sanıklardan babamın nakıs olan parçalarını istiyorum. Şikayetçiyim” sözlerini kullanırken, ayrımsız başka oğlu O.A. de sanıkların sunma yavaş cezayla cezalandırılmasını istediğini aktardı.

Sanıkların dinlenmesinin arkası sıra kararını açıklayan murafaa heyeti, Azime Ş. ve Cevdet Ş.’ye ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası verirken, Azime’nin yıpranmamış eşi Temur Ş.’ye beraat verdi. – ELAZIĞ

Share: