Elazığ Tatlıcılar Odası Başkanı Tarhan, İrem Derici’nin Konserinin İptal Edilmesiyle İlgili Konuştu: “Bu Yurt Yer Sarsıntısı Geçirdiğinde üstelik Bu…

Elazığ Tatlıcılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan, 4. Salçalı Köfte ve Gastronomi Festivali’nde sanatkâr İrem Derici’nin konserinin ara sıra siyasi partiler ve derneklerin cebin çıkması üzerine iptal edilmesiyle ilişik “Bu memleket sarsıntı geçirdiğinde, esnaf pandemi döneminde dükkanlarını açamazken, evine savuşturmak götüremezken dahi bire bir duyarlılığı beklerdim” dedi.

Elazığ’de bu yıl dördüncüsü yapılacak Salçalı Köfte ve Gastronomi Festivali’nde 30 Eylül’de İrem Derici’nin hayalet alacağı açıklanmıştı.  ILAH-PAR, Yeniden Refah Partisi ve Ongunluk Partisi’nin konseri ve Derici’ye müteveccih açıklamalarının arkası sıra dinleti nakız edildi. Elazığ Tatlıcılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan, İrem Derici’nin hesabına Rafet Ahali Roman’ın geleceğini açıkladı.

“SANATÇILAR TANITIMDA ÖNEMLİ NÜMAYIŞ OYNUYOR”

Tarhan, konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Malumunuz olduğu üzere gastronomi şehirlerin, ülkelerin turizmini tanıtmada ve ulama sağlamada haddinden fazla oylumlu tıpkı yere sahiptir. Gastronomiler yapım sektöründen Türkiye’nin genişlik iri gelir kalemi, bunu gelişigüzel platformda dile getiriyoruz. Çevremize baktığımız ant gastronomiyle yöre plana huruç şehirlerin yolculuk turizmi ve konuşu anlamda bir kadem daha dolay plana çıktığını görüyoruz. Festivaller ise bu gastronominin tanıtımında dernekevi yemeklerin, kültürlerin tanıtımında çok etken gösteriş oynamaktadır. Bizler birlikte ilkini 2018 yılında başlayarak gerçekleştirdiğimiz Geleneksel Salçalı Köfte Festivali’nin bu sene 4’üncüsünü düzenliyoruz. Buradaki amacımız Elazığ mutfağımızı dışarıya tanıtmak, haricen insanların ilgisini ilimize yönlendirip tutum ve turizmimize katkı temin etmek. Bugüne büyüklüğünde yapmış olduğumuz festivallerde bunu bile çokça kudretli aynı şekilde kere aldık. Sanatçılar bu festivallerin tanıtımında çok büyük ayrımsız ayağını oluşturuyor. Bu festivallere insanların dikkatini çekebilmek üzere ulusal sanatçı konserleri festivallerde olmazsa olmazdır. Bunu çevremizde bile yapılan hep festivallerde hepimiz görüyoruz. Bağımlı kim bu festivalleri alıştırmak çokça çelim amal, bunun öncesinde çokça balaban tıpkı tedarik süreci vardır. Aylar öncesinde planlanır, öğün haritası çizilir, yapılacak işlemler belirlenir, sanatçısıyla misafiriyle görüşülür, düz ayarlanır, kurumlarla görüşülür. Bizler dahi bu ciddi çalışmaya karşın bu süreci yaptık çünkü biz gastronomi temsilcisiyiz.

“ELAZIĞ’IN ÇIKARLARI İÇİN İPTAL ETTİK”

Henüz önceki yıllarda ayrıksı sanatkâr tercihlerimiz oldu. Bizler sanatkâr tercihi yaparken yanlış söylemlerine elimizden geldiğince özen etmeye çalışıyoruz. Bizim burada bir tane aynı amacımız var kültürümüz, mutfağımızı dışarıya örtmek, tığ işin bu kısmındayız. Ulusal bazda sanatçı seçimi yaparken üstelik ilimizi henüz dolgunca öncelemek üzere Türkiye’birlikte popüler olan sanatçıları tercih etmeye çalışıyoruz. Magazinsel anlamda ilimizi kim imdi tanıtır biz bunun derdindeyiz. Güzeşte sene Ebru Yaşar katılmıştı. Ebru Yaşar’ın kişi sosyal hesabında ‘harikaydın Elazığ’ kelimesi binlerce tabiat aldı. ve biz işin ‘harikaydın Elazığ’ kısmındayız, bizim tam dahi isteğimiz o. Sanatçının geçmişinde ne yaptığı çokça dahi bildiğimiz konular değil. Akıbet zamanlarda gündem oluşturulan ve ara sıra noktalardan ilimize gelmesi akla yatkın sıfır sanatkâr İrem Derici sabık yıl 31 Mesafe günü ilimizde benzeri AVM’nin açılışına munzam. O ahit kimse bu sanatçıya ayrımsız reaksiyon göstermemiş. Bizler birlikte tıpkı sıkıntısı yoktur dedik. Bir Zamanlar kusurlu ayrımsız hareketi, eylemi yoktur ki güzeşte yıl ilimize mevrut ve tıpkısı aksülamel görmemiş. Ancak gördük ki bir itilaf insanlar artık bu açığı Elazığ’ın değerlerini sabote etmek adına kâh siyasal partiler, STK’ar açıklama yaptılar. Bizler dahi şehrimizin değerlerini ayn uğrunda bulundurarak, Elazığ’ın değerlerini ve çıkarlarını gözeterek bu sanatçının iptaline değişmeyen verdik. Bağımlı ki yerine apayrı bir millî sanatçıyla bitmeme edeceğiz. Benim bütün Elazığ halkından yegâne ricam bu festival Elazığ’ın değeridir, hep Elazığlıların bu değere eş çıkması gerekir.

“BU DUYARLILIĞI BAMBAŞKA KONULARDA ÜSTELIK BEKLERDİM”

Bu olayı ayrımlı yerlere çekmenin aynı anlamı bulunmayan. Bizler da bugüne büyüklüğünde buna fırsat vermedik ve vermeyeceğiz. Elazığ’ın hassasiyeti bizim üzere gelişigüzel şeyden evvel sağlık. Olur mağdur olduk ama mağdur olsak üstelik Elazığ’a bakım etmeye bitmeme edeceğiz. Keşki bu hareket oluşturulan takanak operasyonu, bu ülke sarsıntı geçirdiğinde dahi bu duyarlılığı beklerdim. Bu memlekette esnaf pandemi döneminde dükkanlarını açamazken, evine paketlemek götüremezken de aynı duyarlılığı beklerdim. Şu zarfında bulunduğumuz hesaplı şartlarda vatandaşlarımızın yaşadığı bu ağırlık süreçlerde dahi bir duyarlılığı beklerdim. İnşallah bu duyarlılığı gösteren şahıslar memleket sorunlarında dahi benzeri duyarlılığı gösterir. Umarım şehrimizin hep sorunlarında bu duyarlılığı gösterirler ve farklı sorunların çözümü için üstelik bu büyüklüğünde çabalama sarfederler. Bu memlekete tıpkı rüşvet boyu kadar yarar sağlamamış insanların kendilerini gündeme çekmek üzere da bizim üzerimizden bu algıyı oluşmasına izin verenlere de üzüldük.”Share: