Ekinci Towers’ta filmin sonu ızdırap bitti

Geriden Geriye yapılaşma yüzünden mühürlenen, sonrasında imar barışıyla yasallaştırılan ve bankalar olan vecibe sebebiyle aynı bölümü icradan lime lime satılan Çiftçi Towers projesinde, ticari alanlara sağlanan çok inşaat bihakkın ev yaparak ekstra getirim elde edildi.

Sözcü’nün haberine göre İstanbul Boğazı etkilenme bölgesinde kaldığı üzere yapılaşmanın kısıtlandığı bire bir alanda kâin Dikici Towers’ta, kanunun getirdiği sınırlamalar umursanmayarak, 180 metre yüksekliğinde 46’şar kıvrım iki kulede 308 saray konut düz yazı edildi. Ancak 2960 sınırlanmış Boğaziçi Kanunu’nda, “Arz fazla 15.5 metre yüksekliğinde 5 kıvrım bölük alanı inşa edilebilir” maddesi düzlük alıyordu.

YAPILAR BAĞIMSIZ ÜNİTE HALİNE GETİRİLDİ, 2.5-8 MİLYON DOLARA SATILDI

OTELGARNI ruhsatı kayran ve günce kiralanması gereken binadaki yapılar ise hür birim haline getirilip 2.5-8 milyon dolar arasında satıldı.

Boğaziçi Kanunu’nda Argıt’ı gören arazilerde mensur edilecek hane yapılarında, aya alanı intaç sayısının yüzde 15’i geçemeyeceği tabir ediliyordu.

YÜZDELIK 40 OLMASI GEREKEN AYA ALANI ITMAM SAYISI YÜZDELIK 87 YAPILDI

Ekinci Towers’ta ise ümran planına bakarak yüzde 40 olması gereken taban alanı bitirme sayısı yüzde 87’ye büyüklüğünde yükseldi. Medar ve altındaki 10 bodrum zalimce kapsayan inşaat alanında 4 hatim alışveriş merkezi ve 6 hatim park olacaktı.

Projedeki usulsüzlüklerin önceki olarak ortaya çıkarıldığı 9 Haziran 2014’ten bu yana İstanbul Boğazı duygulanım bölgesinde mütezayit iki devasa kule nesir edildi.

BELEDİYE KESMEDİ BAKANLIĞIN KAPISINI ÇALDILAR

Projenin sahibi olan Çiftçiler Holding ve Türkerler İnşaat, aşkın eklentileri yasallaştırmak hesabına Beşiktaş Belediyesi’nden tadilat ruhsatı kabul etmek istese da belediye bunu reddetti. Bunun konusunda 12 Ara 2017’birlikte Mekân ve Şehircilik Bakanlığı’nın kapısının çalındığı ortaya daha çok.

ÜSTELIK 4 SKOR DÜKKAN İNŞA ETTİLER

Beşiktaş Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri 21 Mart 2018’dahi projeyi denetledi. İki kulenin çatılarında mecmu 3 bin metrekare büyüklüğünde ikişer kat fazla tasarruf alanı oluşturulduğu saptanırken, dayanaklık etmek seviyesinde ise bostan alanına değme biri 350 metrekare kadar caba 4 sayi dükkan nesir edildiği tayin edildi. Bunun üstüne inşaat mühürlendi ve kapısına dahi “bina dinlence tutanağı” asıldı.

İMAR BARIŞI SAYESİNDE PROJEYE BITMEME ETTİLER

Şirketlerden gizliden gizliye bölümlerin yıkılması ve ruhsata makul kuzuluk getirilmesi dilek edildi. Amma bu işlem gerçekleştirilmedi ve proje geliştiricileri bayındırlık barışından faydalanmak için 30 Temmuz 2018’üstelik Kasaba ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Gizliden Gizliye bölümler amacıyla arsa gayrimenkul değeri ile bina tahminî maliyeti toplamı üzerinden yüzdelik 3 oranında ödeme özne yapım sahiplerine bina pusat belgesi verildi. İmar barışı düzenlemesi, çatı anahtar belgesi verilen yapılarla ilişkin münfail yadımlama kararlarını halel ettiği üzere Beşiktaş Belediyesi’nin mührü söküldü ve proje yoluna bitmeme etti.

PROJE İCRALIK OLDU

Ancak projede amal istenildiği üzere gitmedi, yapımı yıllar süren Dikici Towers’ta projenin müteahhidi Türkerler İnşaat ile Çiftçiler’in arası bozuldu. Bu sırada bankalar birlikte güven ödemeleri gecikince icra takibi başlattı.

Anlamsız el altında vezneci borçları yüzünden iki kulede kâin 300 daireden 172’si, 277 ticari alandan 246’sı ve akaryakıt istasyonu ile oto servislerinin bulunduğu büro icra dairesi tarafından parça parça satılıyor.

ÇİFTÇİLER’E YÖNELİK İFLAS KARARI

İstanbul 1. Esas Ticaret Mahkemesi Başkanlığı, 30 Haziran 2022’birlikte proje ortaklarından Çiftçiler Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık İnşaat hakkında murafaa hüsran kararı verdi. Projede noksan küsurat bölümlerin yılsonuna büyüklüğünde Türkerler İnşaat yoluyla tamamlanıp mal sahiplerine tasdik edilmesi planlanıyor.

Fellah Towers’ın ortakları birbirine girdi

Aftan yararlanan çaktırmadan yapıların cezaları fesih olmayacak

Habersizce yapılar yıkıldı… Altından sıra imdi!

Uzungöl’deki gizlice yapılar yıkılıyor

Sahillerde geriden geriye bina istilası

247 denetimde 413 habersizce yapı belirleme edildi

18 projede 499 uğrun çatı yıkıldı

Share: