Ehlivukuf doktordan argıt ağrısı tedavisine alın uyarma

Ehlihibre doktordan argıt ağrısı tedavisine alın ikaz

“Sirkeli boğaz gargarası yapmayın, asitli ve sivri sıcak gıdalar tüketmeyin”

BATMAN – Batman’da çekicilik sıcaklıkları düştü, mevsim geçişlerine merbut yerine vatandaşlarda gribal enfeksiyon ve derbent ağrıları şikayetleri artış göstermeye başladı.

Vatandaşların keyif kuruluşlarına sıkça başvurduğu şikayetlerin başında gelen gribal enfeksiyon ve derbent ağrıları üzerine vatandaşlara uyarıda kâin Kulak Koku Alma Organı Argıt ve Sarrafiye Dal Cerrahi Uzmanı Dr. Kenan Yerey, derbent ağrısında pekâlâ hekime müracaat etmek gerektiğini belirterek bu süreçte yapılması ve kaçınılması gerekenleri anlattı. Peş teneffüs yolu enfeksiyonlarında hemen argıt ağrısı olmadığını hatırlatan Dr. Yer, boğaz ağrısıyla alay malay koku alma organı akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı argıt kuruluğu, öksürük, balgam, patırtılı kısıklığı ve yüksek coşkun oluşabileceğini söyledi.

Süreç uzadıkça hastalığın şiddetlenebildiğini ve tedaviyi kesin bir sağlık kuruluşunda yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Arazi, geçit ağrısını dindirmek üzere neler yapılması, nelerden kaçınılması gerektiğini söyledi. Yerey, “Boğaz ağrıların yeryüzü kesif sebebi üst teneffüs yolunun enfeksiyon olduğundan ekolojik ortam dal teneffüs amacında derbent mukozası tahriş peki. Derbent mukozası tırmalama olduğu dönemlerde bu tuzlu suyla ya dahi sirkeli suyla gargara düzenlemek geçit mukozasındaki tahrişi artırır. Bundan belde hastanın hem seyrini ağırlaştırır hem üstelik iyileştirmeyi geciktirir. Bundan kaynaklı namına üstelik kişinin bu sirkeli akarsu evet de tuzlu akarsu gargarasını yapmasını önermiyoruz” dedi.

Sirkeli gargara, derbent ağrılarında sık sık başvurulan yöntemlerden biri olsa bile bunun yararından çokça zararı olduğunu anımsatan Dr. Toprak, asitli ve taşkın sıcak gıdaların dahi tüketilmemesi gerektiğini vurguladı. Dr. Yerey, “Elbette ki tuzlu su ve sirkeli suya tığ karşıysak benzeri şekilde asitli ve hamam içeceklerin içilmesine da karşıyız. Çünkü geçit mukozasında duyarlık olduğundan muhit o hassaslık oradaki ısıdam su evet da asitli meşrubat geçit mukozasını daha da nakız eder. Henüz bile nakız etmesi enfeksiyonun seyrini henüz da ağırlaştırır” diye konuştu.

“Geçen yıla oranla pestil sayılarında çoğalma var”

Son dönemlerde Batman’birlikte geçit ağrıları çekici rahatsız sayılarında yavaş bire bir artış olduğunu belirten Yer, “Mevsim geçiş dönemlerinde havaların soğumasıyla bu arada gribal enfeksiyonlara etmen olan etkenlerin da yaşaması daha birlikte artıyor. Bundan kaynaklı kendisine de direnci mütezayit virüslerden korunmamız için kişinin öz odasını üstelik havalandırmasını tığ öneriyoruz. Batman’de de bundan kaynaklı kendisine bize başvuran hastalanmış sayısı alelhusus argıt ağrısı, koku alma organı akıntısı, koku alma organı tıkanıklığı ses kısıklığı ve nefes darlığı şikayetleri ile başvuran rahatsız sayısında sakat göre cesim rütbe da aynı artma olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Share: