Ecnebi, gayrimenkule 3 milyar 485 milyon dolar yatırdı

Acun sükûnet ve enflasyon ikilemiyle uğraşırken Türkiye ecnebi yatırımcının ilgisini çekmeye bitmeme ediyor. Bu bent alanlarından bire bir tanesi dahi yurt sektörü oldu. Konuyla ilişkin Sözcü’den Emre Deveci’nin haberine göre Türk vatandaşlarının balaban bölümü üzere emlak almak hayale dönüşürken, yabancılara satışlar hızla artıyor.

Eşkal Bankası (TCMB) verilerine göre, yabancılara emlak satışlarından elde edilen kemiksiz dirimlik 2022 yılı Haziran ayında 1 bilyon 144 milyon dolarla rekor kırdı.

2022’nin geçmiş yarısında yabancılara taşınmazlar satışı kaynaklı dirimsel toplamda 3 bilyon 485 bilyon dolara yükselirken, 2018’ın ikinci yarısında kaydedilen 3 milyar 651 milyon dolarlık rekor sonrasındaki bildirme erdemli ikinci rakama ulaşıldı.

TL’deki değer kaybı ve yabancılara emlak alımı karşılığında yurttaşlık verilmesi uygulaması, yabancıların Türkiye’deki emlak alımlarını artırırken, Türkiye’deki bedel artışlarında birlikte deli dolu oluyor.

Yabancı talebinin Türkiye’deki yurt fiyatlarını artırdığı bilinmesine ve bu genişlik Türk vatandaşlarının konuta erişimini zorlaştırmasına rağmen hükümet yabancı alımlarını motivasyon etmeye bitmeme ediyor.

HAZİRANDA YABANCIYA SATIŞLAR REKOR KIRMIŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakarak, yabancılara yapılan basamak satışları haziran ayında ayrımsız geçmiş yılın bire bir ayına göre yüzde 81,8 artarak 8 bin 630 adetle rekor kırmıştı.
Haziran ayında toplanmış ev satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 5,7 olmuştu.

Yabancılara yapılan konut satışlarında önceki sırayı 3 bin 906 basamak satışı ile İstanbul almıştı. İstanbul’u sırasıyla 2 bin 534 göz satışı ile Antalya ve 428 basamak satışı ile Sazak izlemişti.

Yabancılara yapılan hane satışları familya-haziran döneminde ise benzeri geçmiş yılın bire bir dönemine göre yüzdelik 72,7 artarak 35 bin 383 olmuştu.

EN ÇOK RUSLAR ALDI

Mutluluk uyruklarına bakarak yer çok basamak satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı.

Haziran ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 1887 ev satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 987 hane ile İran, 807 bölük ile Irak vatandaşları izledi.

Ocakta 479, şubatta 509 nüsha ev satın alan Ruslar, Ukrayna savaşının başladığı 24 Küçük Ay sonrasında Türkiye’den ev alımlarını artırdı. Martta 547 olan sayı, nisanda 1152’ye, mayısta 1275’e, haziranda 1887’ye yükseldi.

Savaşla gelişigüzel Ukraynalılar bile Türkiye’birlikte konut alımlarını artırdı. Ocakta 102 olan Ukraynalıların Türkiye’deki basamak alımı, haziranda 301’e yükseldi.

YABANCI PAYI ANTALYA’DA YÜZDE 31,5

Haziranda Antalya’dahi topluluk 8 bin 45 nüsha konu satılırken, bunun 2 bin 534’ünü ağyar aldı. Antalya’bile haziranda toplanmış basamak satışlarında ecnebi payı yüzdelik 31,5’e ulaştı.

Haziranda İstanbul’bile 27 bin 998 bölük satılırken, bunun 3 bin 906’sını başkaları aldı. İstanbul’de haziranda göz satışlarında ecnebi payı yüzde 14 oldu.

CARİ AÇIK FİNANSMANI

Haziranda cari amal dengesi 3 bilyon 458 milyon dolarlık vazıh verirken, emlak gelirleri akan küşade finansmanında enerjik kalemlerden biri yerine öne bundan sonra.

Akan vazıh finansmanında esas kalemler ise rezervler ve vasıta dışı para girişlerini gösteren kemiksiz hata ve nakıs kalemi oldu.

Yabancıların sunma aşkın alışveriş yaptığı nasip senetleri

 

7 ayda 1,8 milyonu çok emlak satışı yapıldı

 

Emlak satışında kamera deneyiminin önemi arttı

 

Share: