Düzce’deki zelzele sonrası kiralar uçtu! Valilikten vatandaşlara teklif geldi

Düzce’üstelik yaşanan 5,9’luk yer sarsıntısı sonrasında aksiyon ve eş yerlerinde kim kira artışı ile ilişkin Valilik mukayyet benzeri açıklama yaptı. Depremin yaralarının sarılması amacıyla cemi imkanların seferber edildiği tamlanan açıklamada, “Deprem sonrası bizi en çok sevindiren bilim yer sarsıntısı nedenli seçkin can kaybı yaşanmaması ve bilcümle vatandaşlarımızın sağ selamet evlerinden tahliye olabilmesi idi. Depremin yaşandığı geçmiş andan itibaren devletimiz, vatandaşlarımızın tahaffuz, azık, ivedi esenlik, psikososyal destek ve buna analog tamam ihtiyaçları amacıyla seferber reşit, depremin yaralarının sarılması üzere amme kurumları ve STK’larımız tüm imkanları ile ilimize yardıma gelmişlerdir” denildi.

“GEREKLİ BINDI SAĞLANMAKTADIR”

Depremde kısık hasar gören binaların boşaltılması üzere geri hizmet ve personel desteğinin verildiği bildirilen açıklamada “Mecmu bu el birliği ve beraberlik örneklerinin yanında; 23 Teşrinisani 2022 tarihinde ilimizde yaşanan sarsıntı sonrası, Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerince yapılan geçmiş araştırmalar sonucu bazı binalarımızda bati hasar olduğu binaların çabucak boşaltılması gerektiği kararı verildi. Bunaltıcı hasarlı binaların boşaltılması üzere kurumlarımızca muktezi lojistik ve personel desteği sağlanmaktadır” ifadelerine düzlük verildi.

Valilikten icar artışları ile ilgili ise şunlar aktarıldı
“Bütün bunların yanı sıra zelzele sonrası kiralık ev ve hisse senedi yerleri sahiplerinin hem bulunan kiracılardan hem bile yıpranmamış ocak kiralamak isteyen vatandaşlarımızdan erdemli meblağlarda kiralar istenildiği şikayetleri kurumumuza ulaşmaktadır. Hepimizin bildiği üzere Borçlar Kanununun Arızi 1. Maddesine istinaden yıllık kira artışları bir geçmiş kira yılına ilişik kira bedelinin yüzdelik 25’ini geçmemek koşulu ile yapılabilir. Bu kanun hükümlerine uymadığı tespit edilen mal sahiplerinin tayin edilmesi durumunda, ait kurumlarımızca muktezi muamelat başlatılacaktır. Ayrıca kiracılarımız da fahiş eşit artışları üzere ilişkin Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na şikayette bulunabilirler. Düzceliler olarak birlik ve beraberliğe gerekseme duyduğumuz bu zor günlerimizi tesanüt içerisinde atlatacağımıza güvenimiz tamdır.”

Share: