Düzce’de depremin arkası sıra okullar eğitime hazır ayla getiriliyor

Düzce’da 23 Kasım’de meydana mevrut 5,9 büyüklüğündeki sarsıntı sonrasında 5 Aralık’a büyüklüğünde dinlence edilen okullar, eğitime amade arkaç getiriliyor.

İl Milli Terbiye Müdürü Tamer Kırbaç, AA muhabirine, depremde kentteki hiçbir okulda yadımlama olmadığını söyledi.

Okullarda yapılan güçlendirme çalışmalarının, depremde faydasının görüldüğünü anlatan Kırbaç, “309 resmi, 38 özel okulumuzun incelemesi Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri tarafından yapıldı. Çok şükür güç hasarlı, itidalli hasarlı binamız yok. Sayın Milli Eğitim Bakanımızın açıkladığı 4 okulumuza ilgili Bakanlığımız gelecek inceleme yapmayı makul gördü. O okullarda da yine aynı deprem performansı analizi yapılacak. O rapora bakarak üstelik o okullarla ilgili bir karar verilecek.” diye niteleyerek konuştu.

Kırbaç, site merkezi ve 7 ilçede okullardaki çalışmaların eğitimin yine başlayacağı 5 Aralık’a büyüklüğünde tamamlanacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Okullarımızı eskisi büyüklüğünde hassaten eskisinden daha güzelce ayla bildirmek için site merkezi ve 7 ilçede, Milli Yetişek müdürlükleri, meslek idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz bütün birlikteyiz. Bakanlığımızın bize gönderdiği ödeneklerle okullarımızın tadilatlarını gerçekleştiriyoruz. Bununla bu arada Bakanımızın açıkladığı ve inceleme yapılacak 4 okulumuzda ise öğrencilerimizin öğrenim faaliyetine bitmeme edeceği okulları belirledik. Öğrencilerimizin gidecekleri okullardaki düzenleme çalışmalarımız finiş aşamasına geldi. Öğrencilerimizin taşınmasıyla ilgilendiren planlama dahi yapıldı. Velilerimize bilgilendirmeler yapılıyor. “

Çalışmaların şu an amacıyla durumunda gittiğini tamlayan Kırbaç, “Okullardaki tamir çalışmalarımızın yüzdelik 85’ini tamamladık. Cuma Namazı akşamı bakımından hedefimiz; çalışmaları tamamlamış almak. Cumartesi ve alışveriş bile serencam kovanlık çalışmalarını yapıp hazır ayla getireceğiz.” dedi.

Share: