Dünyanın yeryüzü nazik bayrak figürlü balonu 30 Ağustos amacıyla havalandı

Kapadokya’de balonlar 30 Ağustos Zafer Bayramı için Türk Bayrakları ile uçtu. 30 Ağustos Galibiyet Bayramının 100. yılı nedeniyle Kapadokya’de hamam albeni balonları gökyüzüne sepetlerine astıkları Türk bayrakları ile havalandı. Gökyüzünde görsel ziyafet oluştu.

UNESCO Acun mirası listesinde düzlük düzlük tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle maruf turizm merkezi Kapadokya’da, turistlere manzarayı gökyüzünden izlemelerine imkanı sunan ısıdam çekicilik balonlarının sepetlerine pervaz öncesi Türk bayrakları asıldı. art arda havalanan 152 hamam çekicilik balonları, Göreme beldesi ve çevresindeki kalkış alanlarından gökyüzüne yükseldi.

“Türk bayrağı figürlü palavra üstelik Kapadokya semalarında uçtu”

Nevşehir’in Ürgüp İlçesine sınırlanmış Ortahisar kasabasında üretilen yerel ve milli Türk bayrağı figürlü balonda 30 Ağustos Utku Bayramının 100. yılı nedeniyle gökyüzüne havalandı. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Münezzeh Aydoğan, Türk bayrağı figürlü balonun 432 metrekare kümbet yüzeyine cemaat olduğunu belirtti. Balonun millî bayramlarda Türkiye’nin mütenevvi noktalarında gösteri uçuşu gerçekleştireceğini nâkil Aydoğan, “30 Ağustos mecmu ülkemizde cümbüş ile kutlanmakta. Dünyada balonculuğun merkezi olan Kapadokya’de de uçan ısıdam çekicilik balonları Türk bayraklar ile süslendi. Bizde gökyüzünü dünyanın yeryüzü büyük şekilli öncü balonu ile süsleyerek, bu coşkuya katılıyoruz” dedi.

Sıcak albeni balonuna Türk bayrağı asarak havalanan balon pilotu Ramazan Kuroğlu dahi açıklamasında; “30 Ağustos Galebe Bayramı hümayun olsun. Bugün balonlar ile uçuşumuzu gerçekleştirdik. Balonlarımıza bayraklarımızı astık. Bizde 30 Ağustosu asuman yüzünde kutladık” şeklinde konuştu.

Almanya’dan Kapadokya bölgesini gezmeye gelen Çetince Timur ise açıklamasında, “ilk defa Kapadokya’ya geldim. İlk el balona bindim. Galebe bayramı kutlu olsun. Haddinden Fazla mutluyuz, haddinden fazla dolgunca ant geçiriyoruz. Kapadokya’birlikte rastgele ahit çok domuzuna, ancak bayramda Kapadokya’da almak ayrı bir güzel” ifadelerini kullandı. – NEVŞEHİR

Share: