Dünya’nın süresince iki dev yapı keşfedildi: Ekonomiye yardım sağlayacak

Veri insanları, Dünya’nın merkezine mail konumdaki iki dev “damlanın” durağan değil, cereyan halinde olduğunu keşfetti.

YÜZEYİN 2 BİN 900 KİLOMETRE ALTINDA LEKELER BULUNUYOR

Biri Afrika kıtasının, başkası da Pasifik Okyanusu’nun altındaki bu dev damlalar, manto yükselmesi adı sunulan volkanizma olayının veladet yeri yerine görülüyor.

Lekelerin kökleri yüzeyin 2 bin 900 kilometre altında, manto katmanında vadi alıyor. Bu lekelerden sâdır magma, yüzeye ulaştığında volkanik patlamalar meydana geliyor.

SÖZ KONUSU LEKELER BİR KITA BÜYÜKLÜĞÜNDE NAZIK

Jeologlar başlangıçta bu lekelerin akışmaz olduğunu düşünüyordu. Ancak hakemli ilmî dergi Nature’de yayımlanan araştırma eksiksiz tersini gösterdi.

Fransa, Çin ve Avustralya’daki üniversitelerden araştırmacılar, kıta büyüklüğündeki bu lekelerin ahit içinde forma değiştirdiklerini, birleşip parçalandıklarını tayin etti.

Araştırmanın yazarları bu koyu yapıların tıpkı kıtalar gibi birleşip “süper lekeler” oluşturabileceğini yahut anbean parçalanabileceğini anlatım etti.

Eldeki veriler doğrultusunda oluşturulan modeller, Afrika bloğunun galiba çabucak 60 milyon sene evvel doğduğunu gösterdi. Eski tahminler bu yapının neredeyse 10 hatim elan teferruatlı süre geçmiş oluştuğunu öngörüyordu.

“KEŞİF, DÜNYA EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Araştırmada antrparantez, lekelerin Dünya tarihi boyunca elbet değiştiği üstelik modellendi. Takım, elde edilen verilerden gelişmemiş ayrımsız videoteyp birlikte hazırladı. Makalenin yazarlarından Nicolas Flament, videoyu YouTube hesabından yayımladı.Kadro enteresan şekilde bu keşfin dünya ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyor. Buna bakarak veriler elmas, nikel ve diğer maden yataklarının nerede yüzeye çıkabileceğinin anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Çünkü bu lekeler, elmasların Dünya yüzeyine çıkmasına sebep olan ve kimberlit adı verilen volkanik patlamalara da sebebiyet verebiliyor.

Share: