DTSO Kürtçe hikaye yarışmasına katılan çocuklara tablet armağan etti

Diyarbakır Tecim ve Endüstri Odası (DTSO), Kürtçe’yi seçimlik ders olarak seçen öğrenciler üzere düzenlediği hikaye yarışmasına katılan 120 çocuğa tablet bergüzar etti.

DTSO, Kürtçe hikaye çeper yarışmasına katılan 120 öğrenciyi tablet ile ödüllendirdi. DTSO’dan yapılan açıklamada, “Bilindiği için Milli Eğitim Bakanlığı marifetiyle 2012 yılında müfredata alınan seçmeli Kürtçe dersi iri kasırga uyandırmış, derse majör oranda temenni olmasına karşın hoca atamaları maatteessüf daraç kalmıştır. Kürtçe’nin seçimlik ders olarak okutulması tabii yeterli değildir ancak kızıl ayrımsız adımdır. Rastgele ne büyüklüğünde selektif ve yetersiz olsa de çocuklarımızın kişi ana dillerinde eğitim bilimi almaları eke ve değerlidir. Kürtçe seçmeli ders tartışmaları devam ederken birçok eş Kürtçe seçmeli dersin olduğundan üstelik maatteessüf bihaber durumdadır. Bu noktada gazeteci, yazar, öğretim üyesi, politik partiler, sivil sosyete kuruluşları, çığır örgütleri ve bildirme ilkin üstelik velilere makro ve tarihî görevler düşmektedir” denildi.

“Kürtçe seçmeli ders kampanyalarının gelişigüzel sene artarak bitmeme etmesinin oldukça majör olduğuna inanıyor ve kampanyaya iştirak sağlayıcı birlik kesimlere bile sizler marifetiyle yine teşekkür ediyoruz” ifadelerinin vadi verildiği açıklamada, “Bu vesileyle çocuklarımızın kendi anadillerini unutmamalarını uydurmak ve aynı nebze da olsa motive etmek üzere odamız, 5-6-7 ve 8’inci sınıflar amacıyla seçmeli dersler beyninde kayran alan Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerini seçen ve Kürtçe hikaye yazan 120 öğrencimize bergüzar kendisine tablet bergüzar edeceğini belirtmişti. Bugün öğrencilerimize tablet dağıtmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. 2023-2024 eğitim ve talim yılında okutulacak selektif dersler üzere öğrenci ve ebeveynlere Kürtçe’yi yeğleme etmeleri çağrısında bulunuyoruz” denildi. – DİYARBAKIR

Share: