DOĞRU Parti Genel Merkez Avrat Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Edirne’de eş girişimcilerle buluştu Açıklaması

DOĞRU Tümen Genel Model Eş Kolları Başkanı Ayşe Keşir, kadınların yetişek, istihdam, meslek edindirme fırsatlarını sunma dolgunca şekilde değerlendirdiğini söyledi.

Keşir, DOĞRU Parti Genel Eşkal Kadın Kolları Başkanlığı eliyle Edirne Ticaret ve Endüstri Odası’nda düzenlenen “Kadınlarla Nazik Türkiye Önünde” toplantısında müteşebbis kadınlarla bire bir araya geldi.

Avrat buluşmalarını 9 Nisan 2021’dahi Hakkari’den başlattıklarını bildiren Keşir, fırsatları ve destekleri kadınlara ifham etmek üzere iklim el dolaştıklarını, 80. toplantıyı da Edirne’da yaptıklarını rapor etti.

Kadınlara verilen destekleri anlatan Keşir, “20 yıldır artarak devam eden ve kadınlar artık üretsin, üretimin süresince olsun, nazik Türkiye’yi avrat ayvaz yan yana inşa edelim diye niteleyerek geliştirdiğimiz it canlı haddinden fazla destek var. Hibeler, fonlar, faizsiz destekler var. Şurası gördük ki sahada, çokça rağbet ettiğimiz ölçüde bilinmiyor. Bir o büyüklüğünde dahi ülkemin görüntü kuran, hedefleri olan ‘ah bir vesile olsa da şu hayalimi gerçekleştirsem, şu dükkanı açsam, şu serayı açsam’ diyen kadınları var.” diye konuştu.

DÜRÜST Fırka’nin 20 yıldır kadınlara yönelik bir nice fırsat sunduğunu dile getiren Keşir, 2001’üstelik yüzdelik 13,5 olan kız çocuklarının darülfünun eğitimi ahiz oranının, 2022’üstelik yüzdelik 49’a yükseldiğini vurguladı.

KOSGEB’ten faydalananların yüzde 41’inin, İŞKUR’dan faydalananların ise yüzde 50’den fazlasının kadın olduğunu tamlayan Keşir, “Meslek eğitim bilimi kurslarında yüzde 57, işbaşı eğitim programlarında yüzde 52. Kadınlara eğitimde, istihdamda, çığır edindirmede bir fırsat verdiğinizde, kadınlar bunu sonuna büyüklüğünde kullanıyorlar ve bu fırsatı sunma ongun şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda sonuç basamak diri, son evre hareketli ve hevesli.” ifadelerini kullandı.

“Çokça şanlı uluslararası projelere imza atıyoruz”

TBMM Eş Eş Punt Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve AK Öğür Edirne Saylav Fatma Aksal birlikte SELIM Parti’nin kadınlara yönelik bir nice ıslah yaptığını, yapılan yasalı düzenlemelerde kadının ve ailenin korunmasının hedeflendiğini söyledi.

Kadınların ekonomide, istihdamda, eğitimde, bilimde, siyasette güçlenmesi için çalıştıklarını dile getiren Aksal, şunları kaydetti:

“Yürütülen çalışmaların başarısı için laf ile ilgilendiren taraflarla iş birliği, diyalog ve müracaat mekanizmasının gerekliliğinin farkındayız. Bu kapsamda Birleşmiş Milel tutmak için, Arsıulusal Mücahede Örgütü, Acun Bankası, bakanlıklarımız ve Cumhurbaşkanlığımız başta gelmek üzere eş koca eşitliğine duygun bütçeleme, açık oturum katılımda kadın koca punt eşitliği koyulmak üzere çok yetişkin arsıulusal projelere imza atıyoruz.”

Konuşmaların ardından avrat girişimciler çalışmalarını anlattı.

Toplantıya, AK Tümen Denizli Saylav Nilgün Ök, SELIM Tümen Bursa Milletvekili Emine Çetince Gözgeç, YANLIŞSIZ Parti Edirne İl Başkanı Sarih İba, DÜRÜST Parti Edirne İl Avrat Kolları Başkanı Nergiz İnce ve partililer katıldı.

Öte yandan Keşir, kentteki bir tesiste STK, cemiyet, oda ve kooperatiflerin kadın temsilcileri ile birlikte aynı araya geldi. Kadınların taleplerini dinledi.Share: