Diyarbakır’da “Uğur Firez Yolu Festivali” hazırlıkları sürüyor

Hars ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Diyarbakır’ın biçim Uğur ilçesinde düzenlenecek “Uğur Hars Yolu Festivali”nin amacının kentin güzelliklerini ülkeye ve dünyaya tanıtmak olduğunu söyledi.

Demircan, 8-16 Ekim’de gerçekleştirilecek festival öncesi Uğur ilçesinde hesaplı icraat karşı hikmet aldı.

Yenikapı Caddesi’nde gazetecilere izah özne Demircan, cemiyet hayatının şehirde kültür ve sanatla var olduğunu anlattı.

Dünyanın seçme durumunda bütün cesamet ve toplulukların “firez başkentleri” ilan ederek şehrin kültürel ve sanatsal dokusunu dolay plana çıkartan eylemler içerisinde olduklarını nâkil Demircan, bakanlıklarının öncelikle İstanbul’dahi Beyoğlu Firez Yolu Festivali’ni başlattığını anımsattı.

Eylül ayının ortalarından başlayarak ekim ayının sonuna kadar İstanbul’bile Beyoğlu Hars Yolu, Ankara’de Başşehir Ekin Yolu, Diyarbakır’dahi Uğur Kültür Yolu, Çanakkale’bile Troya Firez Yolu festivallerini yürütme edeceklerini belirten Demircan, şöyle konuştu:

“Sur Hars Yolu Festivali’nin düzenleneceği Diyarbakır, Mezopotamya’nın büyük alanları ve mefret baş noktalarından, dünyanın sunma mefret tarihi mekanlarından biri. Burada yapılan restorasyonlardan de hep gelişigüzel özellikle Diyarbakırlılar tutmak amacıyla bütün mevki vatandaşlarımız olarak çekicilik duyuyoruz.”

Festivalle ilgili izlence detaylarını eylül kocaoğlan sonunda zar edecekleri sözlerine ekleyen Demircan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başta Dağkapı’dahi yapacağımız düz etkinliklerindeki konserler, İçkale’dahi gerçekleştireceğimiz etkinlikler, sergiler, sohbetler, film gösterimleri, artist buluşmaları ve toplumun önde gelen tatmin önderleri, mimarlar, mühendisler yani konkre yahut somut olmayan mirasımıza paydaş olan, bu süreçlerde bulunmuş, yardım vermiş ama Diyarbakır’bile ama ülkemizin ciharıyek tarafında bu anlamda işin içerisinde reşit insanları olabildiğince toplayabildiğimiz ölçüde inşallah Diyarbakır Sur ilçesinde 9 ahit süren domuzuna ayrımsız etkinliği bütün alay malay muammer olacağız. Hedefimiz; Diyarbakır’ın güzelliklerini hem ülkemize hem birlikte dünyaya duyurmak. 7 Ilk Teşrin haset itibariyle önceki startları verip 8 Teşrinievvel sabahından itibaren 9 aktarılma sürecek bu etkinliği bütün birlikte kazanç etmiş olacağız.”

Demircan, curcuna kapsamında Diyarbakır’dahi kısaca bin fotoğraf sanatçısının katılacağı foto maraton düzenleneceğini bile sözlerine ekledi.

Demircan ve beraberindekiler, açıklamanın arkası sıra üstü celi otobüsle tarihi ilçeyi gezdi. Diyarbakırlı artist Bedri Ayseli da gezi esnasında “Suzan Suzi” şarkısını seslendirdi.

Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Demircan’a Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hars ve Toplumsal İşler Kat Başkanı Büyük Çelik dahi haremlik etti.Share: