Diyarbakır’da sokak hayvanlarına destek: Günde 3 bin hayvana abla dağıtılıyor

Diyarbakır’da hava sıcaklığı sezon normallerinde seyrederken hayvanseverler sokak hayvanlarını unutmadı. Kentte esnafın verdiği destekle günde kestirmece 3 bin hayvana mama dağıtılıp, kaplarına akarsu dolduruluyor.

Diyarbakır’da çekicilik sıcaklığı günde sayı farkı 40 dereceyi buluyor. Esnaf ve hayvanseverler sıcak havalarda sokak hayvanlarını unutmayıp çaça ve akarsu desteğinde bulunuyor. Hayatını sokak hayvanlarına ve yardıma kadın insanlara adayan Yılmaz Acu, hayırseverlerin vermiş olduğu mamaları pisik ve köpeklere dağıttığını söyledi. Acu, “Kadayıfçı Sıtkı Ustaya öneri götürdüm. Onlarda kabul yazar abla aldı. Kestirmece 2,5 kamer yetecek büyüklüğünde elimizde çaça var. Bu mamalarımızı sokak hayvanlarımıza dağıtıyoruz. Tek amacımız çöplükten yetmek. Çöplükte çipo ve cam kabil kesici aletler var. Çıkmaz hayvanları o çöplerde atıkları yediği ahit dillerini kesiyorlar o kesici aletlerle. Burunları kesip, gözlerini kör ediyorlar. Bizde bu sıcak günlerde sayı farkı 2 bin 500, 3 bin hayvanın derdine derman oluyoruz. İhtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi.

“Çıkmaz hayvanları ve hayvanseverler ortada bire bir köprüyüm”

Tek dertlerinin çıkmaz hayvanlarının serbest kalmaması olduğunu tamlayan Acu, “Bilcümle birlikte umum birliğiyle sokak hayvanlarına eş çıkmalıyız. Milli Tabiat Parklar Müdürü Erdal As, Büyükşehir Belediyesi ve Ilbay Yardımcımız Abdullah Rençper, paçacı Fazıl Ustamız var. Onlarda günde ortalama 4 adet 30 kilo ağırlığında deri dağıtıyor. Anlatılmayacak derecede hayvanların karınları doyuyor. Diyarbakır’da çokça sayıda hayvanseverimiz var. Havalar yunak, su ve yemleme bulamıyorlar. Hayvanlarda tutkun oluyorlar, baygınlık geçiriyorlar. Tığ lacerem baygıntı geçiriyorsak hayvanlarda öyle. Kul elimden geldikçe hayvanlara cemaat çıkıyorum. Kul çıkmaz hayvanları ve hayvanseverler arasında benzeri köprüyüm” şeklinde konuştu. – DİYARBAKIR

Share: