Diyarbakır’da Şehzadeler Konağı’ndaki restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince Şehzadeler Konağı’nda başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Belediyeden yapılan açıklamaya bakarak, kentteki birçok tarihi yapıda yenileme çalışması tay tay arabası Büyükşehir Belediyesi, çalışması tamamlanan yapıları işlevlendirerek vatandaşların hizmetine sunmaya devam ediyor.

Talih ilçesinde kâin ve detaylı yıllar bakımsız kalan Şehzadeler Konağı’nda İmar ve Şehircilik Kat Başkanlığınca güzeşte sene teşrinievvel ayında yenileme çalışmasına başlandı.

Diyarbakır sivil mimarlık örneklerinden değişik yerine içerisinde yaşmak mevcut, elips ve dairesel iki değişik geometriye sahip iki görüş ve tuğla tonoz bâtın balaban tıpkısı eyvana topluluk olan konakta restorasyon çalışmaları ekiplerce alıngan bir şekilde yürütülüyor.

Tarihi konaktaki restorasyonun aslına akıllıca yapılabilmesi amacıyla özveren ayrımsız şekilde say sürdüren ekipler, çimento ile yapılan müdahaleleri temizleyerek aslına akla yatkın masraf ve malzemeler ile binayı sağlamlaştırdı.

Kubbe ve tonozlarda sıva, duvarlara ise derz uygulaması tamamlanan binada tenvirat çalışması yapıldı.

Restorasyon çalışmaları sırasında binanın ibdai döşemesine ilişkin olduğu düşünülen taşlar eksik kısımlarda aslına makul şekilde yeniden kullanıldı.

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Şehzadeler Konağı’na Diyarbakırlı ünlü şair Sezai Karakoç’un adı verilecek, tarihi konak hars evi namına vatandaşların hizmetine sunulacak.Share: