Diyarbakır’da “Medeniyetlerin Beşiği, Mezopotamya’nın Kalbi Diyarbakır” paneli düzenlendi

Mimarlar ve Mühendisler Grubu (MMG) Diyarbakır Şubesi yoluyla “Medeniyetlerin Beşiği, Mezopotamya’nın Kalbi Diyarbakır” temalı siyasal düzenlendi.

MMG Diyarbakır Şubesinden yapılan açıklamaya bakarak, Dicle Üniversitesi (DÜ) Ekin ve Konuşma Çalışmaları Aplikasyon ve Araştırma Merkezi’nde “Medeniyetlerin Beşiği, Mezopotamya’nın Kalbi Diyarbakır” temalı panel gerçekleştirildi.

Açıklamada paneldeki konuşmasına kayran verilen MMG Diyarbakır Ofis Başkanı Yusuf Çelebi, toplumların, kültürel, bilgisel, bilimsel, beceri ve mimarlık kabilinden üretimlerini uygarlık eşiğine çıkaran en makro bileşenlerden birisinin Medine olduğunu söyledi.

Her medeniyetin üzerine inşa edildiği şehirlerin olduğunu belirten Çelebi, uygarlık ile kent beyninde varoluşsal bire bir pazar ve bire bir gerekliliğin olduğunu anlatım etti.

Diyarbakır’ın Mezopotamya’nın kalbi ve 33 medeniyetin beşiği olduğunu anlatım eden Çelebi, şunları kaydetti:

“Diyarbakır Mekke ve Medine’nin yarenidir. Kudüs’ün sırdaşıdır, İstanbul’a açılan fetih kapısıdır. Diyarbakır’ın her bir sokağı, mimarlık dokusu, surları, burçları, tarihi mekanları, Ulucamisi, Hevsel Bahçeleri, halihazırda, tarihteki hafızanın ve bahsini etiğimiz, uygarlık izinin 21. yüzyıldaki tanıklarıdır. Bu hafızayı öncelemek, arkalamak ve yaşatmak bu şehrin sakinleri olan bizlerin ve bilcümle insanlığın eş vazifesi olmalıdır.”

Konuşmaların arkası sıra DÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Uca Karakaş’un moderatörlüğünü yaptığı panele geçildi.

Panele, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Maraba, Uğur Kaymakamı ve Şehremini Vekili Asım Solak, Bağlar Kaymakamı İsmail Pendik ve MMG Umumi Başkanı Bülent Abat katıldı.

Share: