Diyarbakır’da çıkmaz hayvanlarına destek: Günde 3 bin hayvana mama dağıtılıyor

Diyarbakır’da gelgel sıcaklığı sezon normallerinde seyrederken hayvanseverler sokak hayvanlarını unutmadı. Kentte esnafın verdiği destekle günde kısaca 3 bin hayvana çaça dağıtılıp, kaplarına akarsu dolduruluyor.

Diyarbakır’da hava sıcaklığı günde averaj 40 dereceyi buluyor. Esnaf ve hayvanseverler ısıdam havalarda çıkmaz hayvanlarını unutmayıp çaça ve su desteğinde bulunuyor. Hayatını çıkmaz hayvanlarına ve yardıma muhtaç insanlara adayan Yılmaz Acu, hayırseverlerin vermiş olduğu mamaları kedi ve köpeklere dağıttığını söyledi. Acu, “Kadayıfçı Sıtkı Ustaya öneri götürdüm. Onlarda akseptans edip abla aldı. Yaklaşık 2,5 kamer yetecek kadar elimizde mama var. Bu mamalarımızı çıkmaz hayvanlarımıza dağıtıyoruz. Yegâne amacımız çöplükten idare etmek. Çöplükte çıpa ve içki kadar stoper aletler var. Sokak hayvanları o çöplerde atıkları yediği antlaşma dillerini kesiyorlar o kesici aletlerle. Burunları kesip, gözlerini görme engelli ediyorlar. Bizde bu ısıdam günlerde ortalama 2 bin 500, 3 bin hayvanın derdine merhem oluyoruz. İhtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi.

“Sokak hayvanları ve hayvanseverler arasında tıpkı köprüyüm”

Yegâne dertlerinin çıkmaz hayvanlarının bekâr kalmaması olduğunu tamlayan Acu, “Bütün alay malay umum birliğiyle sokak hayvanlarına erbap çıkmalıyız. Milli Tabiat Parklar Müdürü Erdal Komutan, Büyükşehir Belediyesi ve Vali Yardımcımız Abdullah Dikici, paçacı Fazıl Ustamız var. Onlarda günde sayı farkı 4 adet 30 kilogram ağırlığında cilt dağıtıyor. Anlatılmayacak derecede hayvanların karınları doyuyor. Diyarbakır’da çok sayıda hayvanseverimiz var. Havalar ısıdam, su ve yem bulamıyorlar. Hayvanlarda tutkun oluyorlar, baygınlık geçiriyorlar. Biz şüphesiz baygıntı geçiriyorsak hayvanlarda anca. Kul elimden geldikçe hayvanlara topluluk çıkıyorum. Köle sokak hayvanları ve hayvanseverler beyninde aynı köprüyüm” şeklinde konuştu. – DİYARBAKIR

Share: