Diyarbakır ve Mersin’de akaryakıt kaçakçılarına müteveccih ameliyat yapıldı

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Koruma Görevlisi Genel Müdürlüğüne merbut akaryakıt kaçakçılığıyla savaşım hususi ekipleri, Diyarbakır ve Mersin’dahi akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyon düzenledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ilk cerrahi müdahale Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde cıvıltı gösteren akaryakıt istasyonuna yönelik gerçekleştirildi. Operasyonda istasyondaki aynı bilinmedik tank ele geçirildi. Ayrıca akaryakıt istasyonunda pompa, yazarkasa ve otomasyon sistemleri devre dışı bırakılarak, gizlice akaryakıt satılmasını sağlayıcı düzenek da ortaya çıkarıldı. Bu düzenekle istenildiğinde araç dışı akaryakıtın, istenildiğinde ise yasalı akaryakıtın verilerek ekiplerin denetimi esnasında istasyonun yasal çalışıyor izleniminin oluşturulduğu belirlendi.

İstasyonda anahtar dışı akaryakıtın konulduğu gizli tank ve bu tankla bağlantılı koca tabancaları mühürlenerek, istasyona yönelik kanuni muamelat başlatıldı.

İkinci faaliyetler Mersin’dahi gerçekleştirildi. Pusat dışı akaryakıt satışına karşı hususi ekiplerce planlı meydan araştırmaları sırasında kentte bire bir bayiye ilişik tanker araçları kullanılarak tır-kamyon türü araçlara belgesiz, vasıta dışı akaryakıt satışı yapıldığı belirleme edildi. Olayla ilgilendiren yönetimsel muamelat başlatıldı.

Kaçak akaryakıt satışını engelletmek amacıyla Tecim Bakanlığı akaryakıt kaçakçılığıyla savaşım hususi ekibinin anahtar dışı ve sinsice akaryakıt satışının önlenmesine müteveccih denetimleri etken şekilde sürdürülüyor. Bu çalışmalarla akaryakıt sektöründe yöntemsizlik yaparak nahak yere vergi sağlayıcı ve rakiplik ortamını bozan firmaların engellenerek yasalı hareketlilik yürüteç akaryakıt bayilerinin korunması amaçlanıyor.

Share: