DİYARBAKIR – Kadınlardan oluşan ambulans ekibi gittikçe yarışarak hayat kurtarıyor

MEHMET SIDDIK KAYA – Diyarbakır’de İl Cankurtaran Servisi Başhekimliğinde görevli üç kadından oluşan esenlik ekibi, yavaş yavaş yarışarak maltalık kurtarıyor.

Merkez Yenişehir ilçesindeki 4 No’lu 112 Müstacel Sağlık Hizmetleri İstasyonunda fariza eden 3 bala annesi doktor Dilek Kardaş (43), 3 yavru annesi çoban Hümeyra Pervane (38) ve 2 bala annesi havari keyif personeli Sacide Çoban (40), vakaları zamanında ve güvenle hastaneye aksettirmek için kesintisiz demeden çalışıyor.

Ekipte vadi düz hekim Dilek Kardaş, AA muhabirine, 21 yıllık meslek hayatının 10 yılını Diyarbakır’birlikte geçirdiğini, insanlara genişlik faal afiyet hizmetini sunmaya çalıştığını söyledi.

Vaka bilgisinin iletilmesi üzerine yapılan anonsla yola çıktıklarını anlatım eden Kardaş, adrese ulaştıklarında duygudaşlık kurarak insanlarla iletişime geçtiklerini belirtti.

Kardaş, “Vicdani ve insancasına sorumlulukla yaklaşıyoruz. Hastanın durumu çokça vahim ise haddinden fazla hızlı aynı şekilde hastayı görmek, akla yatkın karar almak, akıllıcasına tedaviyi infaz etmek önceliğimiz. Bizde yoğun sulu bırakan vakalar birlikte oluyor.” dedi.

“3 kadın sağlıkçıyı görünce şaşıranlar oluyor”

Cankurtaran şoförü Hümeyra Fan, elan önce apotr esenlik personeli adına çalıştığını, 6 aydan bu yana bile aldığı eğitimle şoförlük yaptığını belirtti.

3 karı adına ekip halinde çalıştıklarını dile getiren Pervane, vakaya derhâl ulaşmaya çalışırken hem gidiş geliş güvenliğini hem da beraberindeki ekibin güvenliğini düşündüğünü anlatım etti.

Fan, şunları söyledi:

“Vakalara gittiğimizde 3 avrat sağlıkçıyı görünce şaşıranlar üstelik kutlama fail bile oluyor. Bizi benzer düzlük çokça avrat de bulunuyor. Bize arkalamak isteyen da çokça oluyor. ‘3 avrat gelmişsiniz, elbette müdahale edeceksiniz?’ diyen sayrı yakınlarıyla de karşılaşıyoruz amma müdahalemizi yaptıktan ve hastamızı ambulansa aldıktan sonraları güvenleri artıyor.”

“Dünyaya bire bir elan gelsem gene bu mesleği seçerim”

Havari afiyet personeli Sacide Sürücü dahi 22 yıldır bu görevi sürdürdüğünü belirterek, mesleğini istekle yaptığını kaydetti.

“Mesleğe önce başladığımda tereddütlerim vardı. ‘Bu mesleği acaba yapabilir miyim, bu iz bana akla yatkın mudur?’ diye. Ama mesleğin ciddiyetini gördüm. Onlara uzanan ilk umum olduğumu görünce bu bana ayrı tıpkısı bahtiyarlık verdi. Dünyaya ayrımsız daha gelsem esasen bu mesleği seçerim zira hanay kurtarıyorum.” ifadelerini kullanan Güdücü, insanlara genişlik print anlarında koruyucu olduklarını aktardı.

Vaka bildiriminde ekip ruhuyla akım ettiklerini dile getiren Çoban, 3 afiyet personelinden artma 3 esas, 3 avrat kendisine vakalara müdahale ettiklerini belirtti.

Güdücü, “Yatan vakayı annemiz, çocuğumuz kabil görüp engelleme ediyoruz. Bu da mesleğimizin kutsallığını yöre plana çıkarıyor.” ifadelerini kullandı.

Share: