Diyalize bağımlı Güliz’e önceki kalbini, peşi sıra böbreğini verdi

İZMİR’de makineye tabi dallı güllü diyaliz hastası Güliz Orion Baykuş (26), sabık yıl sosyal medyadan tanışıp evlendiği Enis Baykuş’un (22) verdiği böbrekle sağlığına kavuştu. Güliz Baykuş, “Enis’le hem aşkı hem birlikte yeni, yadırgatıcı, makinesiz bir hanay buldum” dedi.

İzmir’dahi zinde, bankacı Güliz Cebbar ile bir hastanede yardımcı keyif personeli kendisine çalışan Enis Baykuş’un yolu, sosyal medyada kesişti. İki taze, güzeşte sene 16 Ekim’üstelik yüz yüze gelerek tanıştı. O tarihten sonraları arkadaşlıkları ilerleyici Orion ve Baykuş, dünyaevi kararı aldı ve 14 Ağustos 2021 tarihinde nikah masasına oturdu. Enis Baykuş, hususi aynı bankanın işler bölümünde memur olan ve serencam 3 yıldır evden etkin eşinin genişlik şişman yardımcısı oldu. Haftanın 6 akşamı evde makineye bağlanıp sabaha kadar kalkmadan diyaliz fail eşine refakat yazar rastgele cumartesi haset bir hastanede hemodiyaliz seansına birlikte revan Enis Baykuş, bu durumu elan çok kabullenemedi.

Enis Baykuş, eşine böbreğini isnat etmek amacıyla gönüllü oldu. Koşa, böbrek nakli amacıyla İzmir Şehir Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda Enis Baykuş’un verici olabileceği belirlendi. Elan aynı maaş evli olan koşa, nakil vizesi üzere etik bilimi kuruluna yönlendirildi. Töre Bilimi kurulun onayıyla koşa Şehir Hastanesi’nde Opr. Dr. Garaz Saraçoğlu, Opr. Dr. Işık Başmaklık, Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok’tan oluşan kadro tarafından nakil operasyonuna makbuz. 14 Eylül’da gerçekleşen operasyonla Enis Baykuş’tan alınan tıpkısı böbrek başarıyla Güliz Baykuş’a nakledildi.Nakil ekibi ise taburcu oldukları 20 Eylül haset çifte şaşırtı yaptı, 20 Eylül 2001 doğumlu Enis Baykuş’un yaş gününü kutladı. Doğum günü pastasını ‘esenlik’ dilekleriyle alay malay kesen koşa, kutlamadan sonra taburcu edildi. Çiftin afiyet durumlarının ferah olduğunu belirten Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ebru Şenlik, “Diyaliz süreci epey yumruk tıpkı proses. Kişinin hisse senedi yaşamı, sosyal yaşamını çokça etkiliyor. Güliz Eş imdi makinesiz yaşamın tadını çıkaracak. İkisine de sağlık ve mutluluklar diliyoruz” dedi.’ÖNCEDEN ANNEM DOĞURMUŞTU, ŞİMDİ ENİS’TEN DOĞMA GİBİ OLDUM’16 yaşında larp benzeri gaşiy sonrasında götürüldüğü hastanede böbreklerinin hüsran ettiğini öğrendiğini belirten Güliz Baykuş, yaşadıklarını ve hayatında nelerin değişeceğini şöyle anlattı: “10 yıldır diyaliz hastasıyım. Kadavradan böbrek imdi ama değerlerim üzücü olduğu amacıyla nakil gerçekleşmedi. 3 kardeşim dahi fahri oldu ancak akıllıca çıkmadılar. Rastgele akşam ezanı galiba aynı saatte makineye bağlanıp sabaha büyüklüğünde otama görüyordum özlük evimde. Tuvalete gezmek, su içmeye ayrılmak evet de gaflet uykusu tutmadığında tıpkısı televizyon kanalı izleyebilmenin özlemini çok duyuyordum. Bunlar bildirme basitiydi amma benim üzere haddinden fazla önemli şeylerdi, bunları yapacağım. ‘Gece haydi canımız sıkıldı, çorbacıya gidelim’ deyip bunu yapacağız. Önceden annem doğurmuştu, demincek Enis’ten doğma kadar oldum. Artık makine bulunmayan. Özgürüm. Enis’le hem aşkı hem dahi bakir, şok, makinesiz benzeri hanay buldum.”‘O İĞNELERLE, EGO İÇTEN İÇE ACI ÇEKİYORDUM’

Enis Baykuş ise “Eşime, halinden anlayabilmem üzere ‘Seninle hemodiyalize girip senin içindeki acıları görmem lazım’, diyordum. Cumartesi günleri onunla diyalize gidiyordum. 4 saat süresince alay malay film izliyorduk. O iğnelerle bağlanarak incitici çekiyordu, ben de teklifsizce içe dokunaklı çekiyordum. Bu hakeza imkânsız, nereye kadar böyle gidecek, canı yanıyordu sevdiğim kızın. Aynı periyot işten çıktım, dedim ferda gidiyoruz, tahlilleri, testleri yaptıracağız, bu iş üstelik bitecek Allah’ın izniyle. Çok şükür rabbim nasip etti. Bitirdik. Eşim da bereketli, ben dahi çok iyiyim. Rabbim elan acı günler yaşatmasın, yabancılar dahi felah bulsun. Doktorlarımıza, hemşirelerimize çok teşekkür ediyoruz. Sevenlerimiz, hareket yerindekiler çokça havari oldu, tıpkı posta bizi mağdur etmediler, salim olsunlar.”

Share: