Dijital ortama aktardığı görüntülerle anıların silinmesini önlüyor

Tekirdağ’dahi hareketli Sibel Yücekaya, eski videoteyp kasetlerdeki görüntüleri dijital ortama aktararak anıların kaybolmasını önlüyor.

Yücekaya, Sinemalar Sokağı’ndaki dükkanında, AA muhabirine, kestirmece 23 yıldır görüntüleri sayısal ortama taşıdığını söyledi.

Bazı kasetlerde görüntülerin silinebildiğine işaret eden Yücekaya, “Bu kasetleri önceki evvel deniyoruz. Daha bilahare kasetlerin temizliği yapılıyor. Temizlenip tamiri yapıldıktan sonraları günümüz teknolojisine geçiriyoruz.” dedi.

Bu işi yaparken çokça evire çevire anılar biriktirdiğini tamlayan Yücekaya, “Hem neşe hem da kalp meşgul anlar yaşadım.” diye niteleyerek konuştu.

Yücekaya, unutamadığı tıpkısı anısını şöyle anlattı:

“Çok duygulandığım kasetler var. Kaseti getiren kızımızın babası mevt etmiş. Babasını görmemiş. Bize getirdiği kaset selden kıran balçık içindeydi ve çamurluydu. Biz da bunu lacerem kurtarabiliriz diyerek düşündük. Benzeri aparat yaptık. Kaseti yıkadık, temizledik. Yüzde 99 kasetteki görüntüleri aktardık. Kızımız hayalet ettiği babasını gördü. Bu mutluluğu bağışlamak bizi de çokça mutlu etti.”

“Sayısal ortama aktardığımda yüzlerindeki alay beni çok mutlu ediyor”

Yücekaya, müşterilerin kasetleri ilk özellikle umutsuz şekilde getirdiklerini ve görüntülerin kendileri için ne kadar şanlı olduğunu anlattıklarını rapor etti.

Müşterilerin nazik bölümünün görüntülere ulaşılamayacağı kaygısını taşıdığını vurgulayan Yücekaya, şunları kaydetti:

“İşimi özenle yaptığımı anlatıyorum. Kasette var olan görüntüleri tayin yazar, bunu sayısal ortama aktardığımda yüzlerindeki alay beni çokça mutlu ediyor. İşin maddi boyutu tıpkı tarafa görüntüleri tekrardan izleyebilecek olmaları karşısında bana dua ediyorlar. Böyle olunca kendimi hem bahtiyar hem üstelik işin hakkını verdiğim amacıyla rahat hissediyorum.”

Yücekaya, görüntüleri tilmiz göre gözde akıl ya bile CD’da müşterilere teyit ettiğini söyledi.

Share: