Depresyon altında mucizeler gerçekleşiyor! Umutları yeşerten duyum arka arkaya geldi

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde aramızdan ayrılan vatandaşlarımız yürekleri dağlıyor. Depremin ilk gününden bu yana canla başla çalışan kontrol kurtarma ekiplerinin enkazdan çıkardığı beherglas gönül ise umutlarımızı baştan yeşertiyor.

ENKAZDAN ÇIKARILDI, ÖNCE KİTAPLARINI SORDU

Hatay’birlikte bitmeme fail kontrol-istirdat çalışmalarının 69. saatinde enkazdan esen adına çıkarılan 19 yaşındaki Gürkan Öztürk ile hastaneye götürüldüğü esnada namına engelleme fail Sağlık Görevlisi Havva Aydanur Ertuğrul ortada tebessüm ettiren kitap diyaloğunun olduğu video, içtimai medyada şişman beğeni topladı. Enkazdan esen kendisine çıkarıldıktan sonraları acılarını unutan 19 yaşındaki Galip Öztürk’ün yegâne önceliği, 5 kamer sonraları gireceği YKS’ye çalıştığı kitapları oldu. Kendi acısını ayrımsız kenara bırakan Öztürk, Keyif Görevlisi Havva Aydanur Ertuğrul ile arasında cankurtaran içerisinde güzeşte diyalogda, kitaplarının bulunmasını istedi. Ertuğrul’un, “Hangi kitapları istiyorsun?” sorusu üstüne canlı, sınav amacıyla vacip olan bilcümle kitapları saydı. Bunun üstüne Ertuğrul, kendisinin istediği hep kitapları gerçekleştirme edeceğini söyledi.

“GENCİN HEP KİTAPLARI TEMİN EDİLECEK”

Gencin bilcümle kitaplarının “Ülkem Okuyor” projesi çerçevesinde realizasyon edileceği ve bu projenin çökme tahammül çalışmalarından sonradan dahi bütün çocukları kapsayacak şekilde bitmeme edeceği öğrenildi.

“BİZ ÖLÜRSEK HAKKINIZI HELAL EDİN”

Kahramanmaraş merkezli depremde binlerce yıkılırken, çöküntü altında mütezayit binlerce yurttaş kurtarılmayı bekliyor. Göçük altında kalan hepyek ev çektiği videoyu içtimai medya platformu Tiktok’a yükledi. Videoda helallik isteyen karı, “Ayrımsız sürü insanın kul hakkı vardı. Biz ölürsek, telefonu bulursanız hakkınızı helal edin. Mustafagile 2 bin 500 TL borcum var” açıklamasında bulundu.

“EŞİM YAŞAMIYORSA BENİM YAŞAMAMIN ANLAMI NAMEVCUT”

Hatay’ın Antakya ilçesine tutkun Cebrail Mahallesinde bulunan Yurt Bankası Evleri enkazında Burdur İl Esenlik Müdürlüğü UMKE Timi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Istirdat Timi ve Kore’den gelen taharri kurtarma ekibinin teknolojik destek verdiği kurtarma operasyonunda 62 yaşında Selma Çağ enkaz altından çıkarıldı. Çökme altından çıkarılan Selma Çağ’in önceki sorusu “Eşim yaşıyor mu, yaşamıyorsa benim yaşamamın anlamı namevcut” oldu.

“SAKLANMAYA ZAMANIMIZ OLMADI”

Ambulansta esenlik personeline zelzele anında yaşadıklarını dahi anlatan Gündüz, “Gece 3 kabilinden kalktım ayrımsız bardak su içtim. Beraberinde da tıpkı zerre kıraathane vardı onu yedim. Almak kim onların faydası ergin. Tanrı marifetiyle. On Paralık acıkmadım yalnız susadım” dedi. Antrparantez deprem ile ilişkin adına; “Beşik üzere sallandık, dolaplar üzerimize düştü. Saklanmaya zamanımız olmadı. Depremi hissedince çabucak kalktım annem diğer divanda yatıyordu. ‘Anne kalk deprem oluyor’ dedim elini tuttum, o anda dolaplar üzerimize düştü. Ben tabana düştüm, annem birlikte divanın üstüne düştü” diyerek yaşadıklarını anlattı.

AİLESİNİ KURTARAN 12 YAŞINDAKİ RÜZGAR HAYATINI KAYBETTİ

İki depremde Diyarbakır’de yıkılan binalardan biri üstelik Taş ailesinin yaşadığı biçim Bağlar ilçesindeki Yâren Apartmanı oldu. Depremin yaşandığı saatte açıkgöz olan 12 yaşındaki Rüzgar Taş, ızdırap sarsıntıyı hissettiğinde annesi Nebahat, babası Halim Taş ve 2’si kız 6 kardeşini uyandırdı. Rüzgar’ın 5 kardeşi binadan çıkıp bölgeden uzaklaşmayı başardı. Rüzgar ile annesi, babası ve ablası, çıkmaya çalıştıkları esnada yıkılan binanın altında kaldı.

TÜM AİLESİNİ UYANDIRARAK KURTARDI

Rüzgar’ın amcası ve çevredekilerin sebebiyle asıl Nebahat ve ağababa Halim Taş ile bacı enkazdan gaileli çıkarıldı. Rüzgar’ın ise camit bedenine ulaşıldı. Kaybettiği evladının fotoğrafına göre duyar anlar cıvıl cıvıl üzüntülü esas Nebahat Taş, depremin yaşandığı tam uyuduklarını, oğlu Rüzgar’ın cemi eş fertlerini uyandırarak kurtulmalarını sağladığını söyledi.

“RÜZGAR, ‘ANNE KORKMA’ DİYE ÇIRPINIYORDU”

Taş, “Zelzele anca şiddetliydi kim evin duvarlarına tutunduk. O esnada Rüzgar, ‘Anne haşyet, asıl duracak, temel korku.’ diye niteleyerek kuş kabilinden çırpınıyordu. Bire Bir vasıtasıyla duvara tutunmuş benzeri yoluyla da elimi tutmuştu. Hepimiz patırtı içindeydik, ne yaptığımızı bilmiyorduk. Merdivenleri o telaşla 4’er 5’er elbette indiğimizi bilmiyordum.” dedi.

“BİNA MEMLEHA BUZ OLDU”

Oğluyla aralarında birer metre mesafe olduğunu rapor eden Taş, şunları söyledi: “Anca benzeri patlama sesi geldi ki bina tuzla buz oldu. Gözümü açtığımda yerin altındaydım. O esnada eşimin sesi geldi. Karanlıktı, tek molekül göremiyordum. Kafamdan dem geliyordu. Eşime ‘Halim’im başımda haddinden fazla kanama var.’ dedim. O bile bana ‘Ben birlikte enkazın altındayım’ dedi. O esnada kızımın sesi geldi. Binanın çıkışında 4 genç vardı. O gençlerden birinin bedeni üzerimdeydi. Diğeri, eliyle ayağımı tutmuştu.”

“RÜZGAR’IM YOKTU”

Nebahat Taş, oğlunun sesini ise on paralık duymadığını anlatarak, bu sırada eşinin bağırarak müzaheret istediğini belirtti. Nebahat Taş, “Rüzgar’dan on paralık curcunalı almadım. Elime akarsu borusu saplanmıştı, onu çıkardım. Başıma saplanan camı çıkardım. Telefonum daima çalıyordu. Arayan Rüzgar’ın öğretmeniydi ama açamıyordum. Mahalledeki esnaf de arıyordu, açamıyordum. Eşimin bağırmasıyla kayınbiraderimin sesini duydum. ‘Sizi kurtaracağım.’ dedi. İlk başta ağabeyini çıkardı. Henüz sonra beni iri uğraşlarla çıkardı. Büyük oğlum ‘Anne, Rüzgar namevcut.’ dedi. Rüzgar’ım yoktu.” dedi.

“OĞLUM MELEK OLDU”

Taş, dayanaklık etmek kata indiklerinde binanın yıkılacağını anladıklarını, kolonların tamamen patladığını gördüklerini ifade etti. Nebahat Taş, Rüzgar’ın haddinden fazla düşüncesiz, merhametli, arkadaşlarını dost, arkadaşlarıyla düzenli, ayak topu aşığı ayrımsız yavru olduğunu anlatarak, “Rüzgar’ım hepimizi uyandırdı, hepimizi kurtardı amma kendisini kurtaramadı. Oğlum ferişte oldu. Çok çaresizim. Döl acısı kadar baskı ayrımsız molekül yok.” diye niteleyerek konuştu. Oğlunun cenazesini toprağa veren Nebahat Taş, mezardan aldığı tıpkısı apaz toprağı üstelik cebinde taşıyor.

KEPÇE OPERATÖRÜNÜN DİKKATİ HAYATINI KURTARDI

Kahramanmaraş Mahallesi 12 Gücük Ay ilçesinde 7 bükülmüş Sabır Apartmanı’nın enkazında molozları kaldıran kepçe operatörü Adnan Altun, hareket yığının altındaki Vahit isimli şahsı ayırt etti. İkinci katta oturan vatandaş üzere ekipler oraya yönlendirildi. Burada çalışmalar yoğunlaştırıldı. Depremin 109. saatinde Ünite isimli yurttaş, enkazdan sıhhatli çıkarıldı. Iri tıpkı dikkatle sedyeye alınan kayırıcı ambulansla hastaneye kaldırıldı.

“BİRÇOK DÜNYAYI KURTARMAYI BAŞARDINIZ, TEBRİKLER”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, zaman 10 yaşında bir depremzedeyi enkazdan iyi çıkartan ekibin komutanıyla konuştuğunu belirtip, ‘Kim aynı canı kurtarırsa bilcümle dünyayı kurtarmış üzere olur. Halihazırda bir nice dünyayı kurtarmayı başardınız ‘ tebrikler? açıklamasını yaptı.

İSRAİL EKİBİ, 18 KİŞİYİ KURTARDI

İsrail’den yapılan açıklamada Zeytin Dalları adı sunulan insanca yardım kapsamında esbak 8 kişiyi çökme altında sağlıklı çıkartıldığı, toplamda 18 kişinin kurtarıldığı rapor edildi. Açıklamada ‘Bu sabahleyin kurtarma ekipleri, Türkiye’nin Kahramanmaraş şehrinde bir evin yıkıntıları beyninde çevrilmiş kalan 10 yaşındaki tıpkı çocuğu bire bir saat süren operasyonda bulup kurtardı. Kurtarma ekipleri, istirdat sırasında çocuğa hanay kurtaran tıbbi otama sağladı ve ardından, henüz çok tıbbi tedavi için onu bir hastaneye nakletti’ denildi.

Doktor, hemşire ve keyif görevlilerinden oluşan bir tıbbi kol ise Kahramanmaraş’ta depremler sırasında terk edilen benzeri hastanenin yeniden açılmasına müzaheret yazar, tedaviye başladı.

106 SAAT SONRALARI İKİ ÇOCUK VE ANNELERİ KURTARILDI

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi Divanlı Mahallesi’ndeki 4 kıvrım Tekiş Apartmanı’nın enkazından iki çocuk ve anneleri çalışmaların 106’ncı saatinde salim yerine kurtarıldı. Depremzedelerin yıkılma esnasında binanın birinci katında bulunduğu öğrenildi. Azaflı Eskişehir taharri istirdat ekibi tarafından enkazdan çıkarılan Ayşenaz Stoper (9), İkranaz Kesici (6) ve anneleri Melike Stoper’ye önce müdahaleyi çalışmalara katılan İspanyol ve Türk ekipler yaptı. İlk müdahalenin arkası sıra depremzedeler sedyeyle hastaneye irsal edilmek için ambulansa taşındı. Depremzedelerin kurtarılma anları el telefonu kamerasıyla kaydedildi.

LİDER APARTMANI MÜCİZENİN ADRESİ OLDU

Hatay’ın Antakya ilçesindeki General Şükrü Kanatlı Mahallesi’nde kontrol istirdat çalışması özne ekipler, Hakkı Dedebeyoğlu Sokak’taki Lider Apartmanı’nda enkazdan curcunalı geldiğini ayırt etti. Ekiplerin çalışması sonucu 36 yaşındaki asıl Neslihan Karadeniz ile çocukları 6 yaşındaki Ramazan Musab, 13 yaşındaki Münire ve 21 yaşındaki Fatmanur enkazdan sağ çıkarıldı. Yaralılar, 112 Müstacel Keyif personeli tarafından hastaneye kaldırıldı. Arama istirdat ekipleri ve çevredekiler, şişman bahtiyarlık yaşadı. Kurtarılanların yakınlarının ağababa Alpaslan Karadeniz’in üstelik yıkıntıların altında olduğunu söylediği ekipler, yaptıkları dinlemede enkazda tekrar gürültülü tespit etti.

DEPREMDEN 109 SAAT SONRA KURTARILDI

Öte yandan ekipler, sesin geldiği noktada saatler süren çalışmanın ardından 50’li yaşlardaki Doğan ve Temadur Konaç’ı, depremden 109 saat sonraları enkazdan iyi çıkardı. Yaralılar, 112 Acil Servis personelince hastaneye kaldırıldı. Vatandaşlar ekipleri alkışlayarak kutladı.

GÜNLER SONRADAN MEVRUT MUCİZE

Kahramanmaraş’ta yıkılan ayrımsız binanın enkazında çalışmalarını sürdüren Araştırma Teavün ve Kontrol Kurtarma Derneği (ANDA) ekipleri, Kazım isimli vatandaşı 109 saat sonraları sağ çıkardı. Kazım’ın kurtarıldığı anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı. Görüntülerde Kazım’ın kurtarma ekibinden ayrımsız kişinin kolunu pinti hasis tuttuğu anlar düz aldı.

Share: