Depremzedeler için konteynerler kuruluyor (2)

Düzce’bile yaşanan depremden etkilenen vatandaşlara Kıyamet ve Müstacel Uzanım Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) gönderilen konteynerlerin kurulumu gerçekleştiriliyor.

Kentte 23 Kasım’da meydana mevrut 5,9 büyüklüğündeki depremin arkası sıra depremzedelerin ivedi tahaffuz ihtiyacının karşılanması için bölgeye 280 taşımalık gönderme edilmesi kararlaştırıldı.

AFAD yoluyla belli başlı noktalara ve içtima alanlarına çadırlar kurulan kentte, Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının çalışmaları neticesinde evlerinde kırıcı hasar oluşan ve evgin yıkım kararı sunulan vatandaşlar için konteyner sevk edildi.

AFAD Mıntıka Geri Hizmet Merkezi’ne mevrut 138 konteynerden 113’ünün kent merkezi ve ilçelerde kurulumu tamamlanırken, geriye artan ve bölgeye ulaşacak konteynerlerin kurulumunun ise ati günlerde yapılacağı öğrenildi.

Ayrıca Çilimli ve Gölyaka ilçelerinde arızi konaklama merkezi kurulum işlemleri bitmeme ediyor.

Öte yandan depremzede vatandaşların barınma ihtiyacına yönelik kurulan çadırlarda 10 bin 126 can barınıyor. Kıran Hile Merkezi koordinesinde spor salonu, yurt ve pansiyonlarda ise 1028 güç konaklıyor.

Kentte 17 ağırlama ara bulucu ve 9 oynak mutfakla vatandaşlara bakım veriliyor.

“Vatandaşlarımız karı konforunda devletimizin imkanlarından yararlanacak”

Gölyaka Belediye Reisi Yakup Demircan, AA muhabirine, ilçede tahminî 7 dönümlük alanı taşımalık site üzere hazırladıklarını belirtti.

Kurulumun başladığını, ilk etapta 25 taşımalık kuracaklarını aktaran Demircan, şunları kaydetti:

“Hasarlı 40 lüp yıkımı başladı. Kiracı, ev sahibi olan ve evi yıkılanlar, burada altyapısı evet konteyner kentimizde şen tıpkısı şekilde, ev konforunda devletimizin imkanlarından yararlanacak. Kurumlar arası işbirliğine ehemmiyet vererek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Günlük birey göstermek için çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Demircan, depreme bile her an mücehhez olunması gerektiğini anlatım etti.

Share: