Denizli’de “Süslü Kadınlar Derrace Turu” yapıldı

Denizli’bile derrace kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık monte etmek için “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” düzenlendi.

Dünya Otomobilsiz Kentler Haset kapsamında bu sene 5’incisi düzenlenen etkinlikte, renkli kıyafetler giyerek bisikletlerini balon ve çiçeklerle süsleyen tahminî 30 kadın, Pamukkale ilçesindeki Demokratlık Meydanı’nda aynı araya geldi.

Kadınlar, polis güçleri eskortu eşliğinde Kıbrıs Şehitleri ve Ortaöğretim Caddesi üzerinden 15 Orak Ayı Delikliçınar Meydanı’na kadar ayakçak çevirdi.

Organizasyon sorumlusu Güler Gürgüt, gazetecilere, kadınlar olarak pedallarının sevimsiz gücünü yorumlamak istediklerini söyledi.

Kadınların toplumda henüz görünür olması ve etki almasını dilediklerini anlatım bedel Gürgüt, “Çocuklarımıza henüz yaşanılabilir ayrımsız acun artırmak amacıyla elimizden geleni yarmak istiyoruz” dedi.

Bisikletin belde dostu tıpkısı erişim ara bulucu olduğunu kaydeden Gürgüt, şunları söyledi:

“Pandemi sürecinde evlere kapandık ve bunaldık. Dışarıya çıktığımızda kan alacak yeşil ayrımsız kayran aradık. Motorlu taşıtlar yollarda olmadığında gürültü kirliliğinin azaldığını, havanın lacerem saf olduğunu gördük. Bunların insanın asıl ihtiyacı olduğunu anladık. Şişko taşıma araçlarına aldanmak istemedik. Hem spor yapabildiğimiz hem dahi sarih havada olabildiğimiz tek ulaşım aracımız vardı o bile bisiklet.”Share: