Debisi düşen Kızılırmak’tan geçici namına geçti

Debisi sakıt Kızılırmak’tan bulaşıcı adına geçti

Sivas’ın Gemerek ilçesinde şuursuz sulama ve yağışsızlık dolayısıyla suyu mütenakıs Kızılırmak görenleri şaşkına çevirdi

SİVAS – Sivas’ın Gemerek ilçesinde şuursuz sulama ve kuraklık zımnında suyu azalan Kızılırmak görenleri şaşkına çevirdi.

Türkiye’nin en detaylı ırmağı olan Kızılırmak susuzluk ve bilinçsiz sulamadan muhit nasibini aldı. Gemerek ilçesinden geçen ırmağın suyu gözle görülür derecede azaldı. Önceki yıllarda uzaktan geçmemenin mümkün olmadığı ırmakta bugünlerde arızi namına uzaktan boşamak cins ağıl geldi. İlçede tüvana Zehir, suyun azalmasının kendilerini korkuttuğunu söyledi.

Suyun debisi gözle görülür derecede düştü

Orhan Keskin, ırmağın seviyesinin bu büyüklüğünde düştüğünü ilk kez gördüğünü söyleyerek, “Yukarda duyumlarımıza bakarak balaban kumpir şirketlerinin vermiş olduğu sulama sıkıntısından ufuk tığ burada mağdur oluyoruz. Ego bu yaşıma büyüklüğünde ilk kez ırmağın bu büyüklüğünde seviyesinin düşük olduğunu gördüm. Küçük çiftçiler adına balaban çiftçiler bizi kahır durumunda. Suyun azalması bizi korkutuyor” dedi.Share: