Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kara harekatını çalmak talip ülkelere reaksiyon

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’de yaptığı konuşmada kişmiri harekatına alıkoymak talip ülkelere reaksiyon göstererek, “Zaman binlerce kilometre öteden gelip, kişi güvenlik ve refahları üzere, bu bölgede simge gösterenleri, öfke, vekalet savaşı yürütenleri görüyorsunuz. Dahi bunu yapanlar, tıpkısı zamanda Türkiye’nin zat sınırlarını, özlük vatandaşlarının hayatını güvenlik altına almasına bile alın çıkıyor” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış ve miting üzere geldiği Şanlıurfa’de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yağız harekatına alın çıkan ve hapsetmek isteyen ülkelere reaksiyon gösterdi. Erdoğan, “Bölgemizde yaşanan istikrarsızlıkları, kavgaları, kargaşaları, bunların posta açtığı felaketleri, acıları, zulümleri görüyorsunuz. Siz cılız olursanız, dışarıdan karışanınız de, karıştıranınız dahi çok olur.

Bugün binlerce kilometre öteden gelip, öz asayiş ve refahları üzere, bu bölgede alem gösterenleri, od, vekalet savaşı yürütenleri görüyorsunuz. Da bunu yapanlar, bire bir zamanda Türkiye’nin kişi sınırlarını, kendi vatandaşlarının hayatını asayiş altına almasına bile karşı çıkıyor. Çünkü bunların derdi hangi bu coğrafyadaki, Kürt’tür, ne bu coğrafyadaki Arap’tır, ne bu coğrafyadaki Türktür. Ne bu bayrı coğrafyanın birincil halkı olan özge kesimlerdir. bunların yegâne derdi kendi politik ve konuşu çıkarlarıdır. İşte görüyorsunuz, sınırlarımız ötesinde besleyip, büyüttükleri yıldırı örgütü bulduğu temas fırsatta ülkemize saldırıyor. Bala eş demeden vatandaşlarımızı katlediyor. Ülkemizin yaklaşık 40 yılına para olan terörle uğraş döneminde yitirdiğimiz on binlerce canın, yaşadığımız iktisadi ve sosyal kayıpların hesabı evvelden hesabı sorulmadığı üzere zaman yine tıpkı cüretle karşımıza çıkıyorlar. Amma hamdolsun Artık Türkiye, bozuk Türkiye değil. Zaman öz siyasi, kazançlı, askeri vizyonlarını özlük belirleyen, el erki ve kalkınma atılımlarını kendi iradesi ile hayata geçiren, bölgesinde ve dünyada hezel sahibi olan bire bir Türkiye var. Geçtiğimiz 20 yılda asırlık nişane ve hizmetlerle, kayıplarını telefi fail altyapısını kuran, özgüvenini kazanan Türkiye, artık kararlarını öz iradesiyle vermekte. Atılımlarını özlük gücüyle gerçekleştirmektedir” dedi.

“Türkiye’yi küresel ligin zirvesine çıkaracağız”

Erdoğan, Türkiye yüzyılı ile ülkeyi toptan ligin zirvesine taşıyacaklarını belirterek, “Dünyanın salgından savaşa büyüklüğünde it canlı çok krizin pençesinde kıvrandığı benzeri dönemde biz çabucak zir yapımızın gücünü tanıtlama etmekle kalmadık, aynı Türkiye’nin yüzyılını düz yazı ika kabiliyetimizi da bacanak düşman herkese akseptans ettirdik. Daha önce hedeflerimize uç bükerek bakanlar, daha çok ‘doğruya doğru’ diye niteleyerek, bu tabloyu sarılmak zorunda kalıyor. İnşallah 2023’te Türkiye’yi toptan ligin zirvesine çıkararak, eskimemiş tıpkı dönemin kapılarını aralayacağız” şeklinde konuştu.

110 bin gönül mitinge katıldı

Erdoğan, resmi rakamlara bakarak 120 bin kişinin miting alanında bulunduğu belirterek, “Elhak buradaki şu yüce paydaşlık. Emniyetin verdiği resmi nicelik, şuanda bu alanda 110 bin can var. Bu aynı rekor. İşte bu Türkiye’nin yer büyük lokomotiflerinden biri bile Şanlıurfa. Nemrud’u zat ateşinde boğan Hz. İbrahim’in, sabrın zaferinin sembolü Hz. Eyyüp’un, dünyanın sunu büyük kalkınma projesi, GAP’ın şehri Şanlıurfa, inşallah Türkiye yüzyılının birlikte yıldızı olacak. Ülkemizin yaş ortalaması sunu geç şehri olan Şanlıurfa. Geçmişimizin koca temsilcisi, geleceğimizin teminatı, gönüllerimizdeki yerini her an henüz birlikte güçlendiriyor. Şu yüce zenginliği ve şu tertemiz kalbi ile bizimle olduğu müddetçe, Allah’ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz ağırbaşlılık, galibiyet ile neticelendiremeyeceğiz savaş yoktur” diye konuştu.

“Haçlı artıklarına cevabı siz verdiniz”

Erdoğan, zaman üstelik Haçlı artıklarına gereken cevabı geçmiş Şanlıurfa’nın vereceğini belirterek, “Acun sabık asırda yaşadığı, iki cihan harbinden ahir yer donuk dönemine girdi. Bilindiği kabilinden 1920’bile Fransızlar bu bölgeye girdiğinde İşgal generali, duraksız gittiği kabrine hitaben,”selahaddin haclı seferi bitti ama bak tığ döndük’ demişti. Haçlı artıklarına o dönemde eke direnişinizle türe ettikleri cevabı sizler vermiştiniz. Bugün de maşaları tarafından bin yıl geçmiş hesaplaşmlayı ikilemek isteyenler olduğunu görüyoruz. Şimdide bu ruhunu satılığa çıkarmış alçaklar, en evire çevire cevabı sergilediğiniz bağlantı ve beraberlik ile cesaretiniz ile metanetiniz ile fedakarlık ile gene sizlerden alıyor ve algı” dedi.

“Mazlumun kimliğine bakmadık”

Erdoğan, dünyanın gelişigüzel yerindeki mazlumların birlikte olduklarını ve tek ant kimliklerine dahi bakmadıklarını belirterek, “Türkiye kendisine, Bosna’daki, Karabağ’daki, Libya’daki, daha takatli yerdeki kardeşlerimize hangi his ile eş çıkıyorsak, Suriye’deki kardeşlerimize üstelik bire bir hissiyatla sahip çıkıyoruz. Şimdi dört madde söylüyoruz. Bir ekonomi. İki diplomatlık, üç terörle savaş. Dört, terörle mücadelenin yanı sıra, hep birlikte taviz vermeden bu topraklardaki, mülteci kardeşlerimize gönüllerimizi düzenlemek. Biz açtık mı, biz da ayrım var mı? Biz ensarı da biliriz. Tığ muhaciri birlikte biliriz. Bundan tavizimiz namevcut. Mösyö eksiksizlik bilmeyebilir. Amma biz biliriz. Onun öyle tıpkı derdi yok. O hangi ensardan anlar, hangi muhacirden anlar. Benim peygamberim, muhacirdi. Medine’den, Mekke’ye bire bir muhacir olarak gitti. Şimdi de onun ümmeti adına, bizler, muhacirler namına birlikte gelenleri biliriz. Ensar namına kucağımızı da açmayı biliriz. Hiçbir dönemde mazlumun kimliğine bakmadık. Bugün üstelik bakmadık. Suriye’deki Kürt’te Arap’ta, Türkmen dahi bizim kardeşimiz. Hepsinin hakkını, hukukunu, onurunu, geleceğini arkalamak, hem insanı hem tarihi olarak, boynumuzun borcudur. Bağımlı bunu yaparken, önce zat vatandaşlarımızı, öz şehirlerimizi işlek tutmamız gerektiğini biliyoruz. Bu tatlılıkla, 20 yıldır ülkemizin 81 vilayeti, 85 milyon zat ile ülkemizi huzur ve güven içerisinde geliştirecek, refahını arttıracak icraat yürüttük” diyerek konuştu.

“70 milyarlık amme yatırımı yapıldı”

Erdoğan, tekmil Türkiye kadar Şanlıurfa’nın da yatırımlardan gereken payı aldığını tabir ederek, “Şanlıurfa’nın son 20 yıldır rastgele talebine, her beklentisine, başım gözüm üstüne diye, toplanmış 70 milyar lira tutarında amme yatırımı yaptık Şanlıurfa’ya”.

Faaliyet müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa’nın cümbüş sorunu çözerek, tıpkı enerji üssü haline getireceğini anlatım etti. Hareketlilik üstüne çiftçilere ve vatandaşlara yapılan destekleri de anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Şanlıurfa’daki çiftçilerimizin sunu mehabetli sorunu hayatiyet olduğunu biliyoruz. Bunun için şehrimizdeki güneş enerjisi yatırımlarını özel namına şereflendirme ediyoruz. Geçtiğimiz haziran ayından itibaren 20 hektar cisim arazisi olan çiftçilerimize sulama gayeli, sabit gün enerjisi santrali ihdas izni vermeye başladık. Bu santraller, arazinin su ihtiyacının aynı buçuk katına kadar karşılayabiliyor. 20 hektardan beribenzer alanlarda da gerektiğinde katlanıp, kaldırılacak üzere cevaz alınmadan devir enerjisi santrali yapılış edilebiliyor. Gündüz enerjisi yatırımlarına 7.5 milyon liraya büyüklüğünde, haddinden fazla akıllıca şartlarda hazine destekli kredi sağlıyoruz. Şimdiye büyüklüğünde bu çerçevede 229 milyon TL’lik itimat kullanıldı. Bu kredinin şartları ve vadeleri henüz iyileştirilebilir. Kâfi ki siz zat enerjinizi üretin, bu erke ile bundan sonra iz elde edin, kendinize, ailenize ve ülkemize artık katkıda bulunun. Biz herhangi bir nev kolaylığı sağlarız. Tıpkı şekilde Kombinasyon endüstri bölgelerinde devir enerjisi yatırımlarının teşviki üzere yüzde 25’lik parsel sınırlamasını kaldırdık. Sulama kooperatiflerinin cıvıltı borcunu ödeyebilmeleri amacıyla repo maliyetinin tamamını hazinenin üstlendiği yüreklilik imkanı getirdik. Urfa’nın içerisinde vadi aldığı, 6 ilimizdeki tarımsal sulama gayeli cıvıltı tüketimine sonuç 4 yılda, 3.3 milyar liranın üzerinde destek verdik. Destek oranını yüzde 35’ten yüzde 45’e çıkardık. Bu uygulamadan Şanlıurfamız’bile 47 binin üstünde çiftçimiz 737 milyon teklik kazançla yararlandı. Basınçlı sulamadaki hayatiyet bindi oranını dahi yüzde 25’den yüzdelik 35’e çıkartarak, 88 bine mümasil çiftçimizin 2 milyar TL yararlanma etmesini sağladık. Elektrikteki KDV’yi yüzde 18’den yüzdelik 8’e indirerek, talih genelinde vatandaşlarımızın 3 bilyon TL daha birkaç fatura ödenmesini realizasyon ettik. Çiftçilerimizin kullandığı elektriği bile, aynı hanelerdeki istihlak kabil maliyetinin kestirmece yarısına abonelere isnat etmek üzere devletimiz 15 milyar TL’lik yükü devletimiz üzerine alıyor. Antrparantez ruh faturaları ödemesini aylık namına hasat döneminde ika imkanı getirdi. Çarkıt dönemlerine ilişik canlılık borçlara ait, 5 yıla vasıl vade ile faizsiz benzeri şekilde Tarım Bankasından cesaret kullanılabiliyor. Tevzi ve hazırlık şirketleri, borçlarını bu şekilde bloke etmek talip çiftçilere, arttırma yüzde 25’e kadar tenzilat yapacak. Şehrimizin ihtiyacını karşılamakta zorlanan elektrik madun yapısının geliştirilmesi için önümüzdeki yılın bütçesinden kestirmece 2 milyar teklik hakikat ayırdık. “

“Şanlıurfa’ya erke sanayi bölgesi kuruyoruz”

Erdoğan, canlılık konusunda serencam müjdesini ise Şanlıurfa’ya enerji endüstri bölgesi kurulacağını söyleyerek verdi. Erdoğan, “Demincek kullanılmamış tıpkısı müjdeyi, sizlerle paylaşmak istiyorum. Artımlı hilalin merkezi Şanlıurfa’nın verimine, mahsul bakmak üzere şehrimizde yenilenebilir erke endüstri bölgesi kuruyoruz. Öz elektriğini fora etmek talip çiftçilerimiz, bu uran bölgesinden ihtiyaçlarını hem palas hem dahi kazançlı adına karşılayabilecektir. Amacımız istihdama dahi katkısı olacak bu proje ile Şanlıurfa’yı ülkemizin yer balaban yenilenebilir enerji merkezlerinden biri haline getirmektir. sık sık yaşanan ruh üzerine tartışmaları ile gündeme mevrut bu şehrimizin daha çok geriden geriye göçek işlerine gerek kalmadan, faaliyet üretimindeki gücü ile öne çıkaracağız” diyerek konuştu. – ŞANLIURFA

Share: