Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Millet ve memleket namına hangi başarıya imza attıysak kâffesi için mücadele ettik, ter döktük, gerektiğinde değer ödedik”

Cumhur Reisi Erdoğan: “Ulus ve şehir namına ne başarıya imza attıysak kâffesi üzere savaşım ettik, ter döktük, gerektiğinde denk ödedik”

-“Gazete köşelerinden, televizyon ekranlarından ve evet sosyal iletişim araçları mecralarından umutsuzluk aşılatan, insanımıza daim yapamazsınız diyen,özgüven fukaralarına prim vermeyeceğiz”

-“Elde ettiğimiz tek yarar bize kızıl tepside sunulmadı. Kavim ve memleket kendisine ne başarıya imza attıysak kâffesi için mücadele ettik, arak döktük, gerektiğinde kıymet ödedik”

-” Öğrencilerini formatlayan, ideolojik terbiye müfredatı adına evlatlarımızın yeteneklerini keşfetmelerini sağlayan özgürlükçü bir modeli bilgili kıldık”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, “Deminden fasıla, meclisteki ve kabinemizdeki arkadaşlarımızın de saha alacağı şümullü tıpkısı faaliyet ile 81 vilayetimizle birlikte Türkiye Yüzyılını yavaş yavaş, tuğla tuğla mensur etmeye gelmiştir. Türkiye Yüzyılı hayalimizin mimarlık de, sahibi bile 85 milyonun tamamıdır. Bu izlence, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla ülkemizin tamamının milletimizin eksiksiz fertlerinin eseri olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Firez Merkezi’nde gerçekleşen 2000 Karye Dirim Merkezinin Açılış Töreni’nde konuştu.

Bodur tıpkısı müddet önceki 20 bin muhtarla Ankara’birlikte benzeri araya geldiğini anımsatan Erdoğan, günümüz dünyasında ilerlemenin, kalkınmanın, rekabetin önceki göstergelerinden birinin yetişek öğretimde alınan vuzuh olduğunu tabir etti.

Yetişek öğretime yapılan seçkin nev yatırımın hikmet toplumu olmanın balaban bire bir adımı olduğunu kaydeden Erdoğan, açılışı yapılan Köy Dirim Merkez’lerini eğitimde gelenekle geleceği buluşturan önemli hamlelerden birisi yerine gördüğünü bildirdi.

Karye Dirim Merkezleri ile çabucak eğitime yıpranmamış ayrımsız içki getirilmediğini çocukları yarının Türkiye’sine hazırladıklarını söyledi. Merkezlerde gerçekleşen kurslar ve firez ve konferans faaliyetlerinin köylere eskimemiş tıpkısı gürecilik, katacağına inandığını anlatım etti.

Projeye öncülük edenleri tebrik fail Erdoğan,” Köy Hayat Merkezlerimizde terbiye düz evlatlarımız ile onları vatana, millete ve ailelerine dobra birer adam yerine yetiştiren öğretmenlerimize Rabbim ‘den muvaffakiyetler niyaz ediyorum. Bayağı tıpkısı memurluktan mavera vatan görevi yürüteç öğretmenlerimizin rastgele birine emekleri ve fedakarlıkları üzere teşekkür ediyorum. Karye Yaşam Merkezleri’mizin ülkemize milletimize, köylerde bu hizmetlerden faydalanacak hep vatandaşlara oflaz olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki yıl cumhuriyetin 100. Yıl dönümü ile bu arada Milli Terbiye Bakanlığı’nın üstelik 100. Yaşına erişeceğini dile getiren Erdoğan,” Tarihimizin dönüm noktalarını yapılanma fail sene dönümleri ile ilgili hazırlıklarımıza şimdiden başladık. 2023’ü temas bakımdan ülkemiz, milletimiz ve kurumlarımız için bakir benzeri dönemin mukaddimesine tedvir etmek istiyoruz. Bodur müddet evvel kamuoyuna açıkladığımız Türkiye Yüzyılı programımız bu hedefimizin adeta çatısını kurmaktır.

Demincek çatlak, meclisteki ve kabinemizdeki arkadaşlarımızın de vadi alacağı şümullü ayrımsız faaliyet ile 81 vilayetimizle alay malay Türkiye Yüzyılını adım adım, tuğla tuğla nesir etmeye gelmiştir. Türkiye Yüzyılı hayalimizin mimari da, sahibi bile 85 milyonun tamamıdır. Bu izlence, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla ülkemizin tamamının milletimizin cümle fertlerinin eseri olacaktır” dedi.

“Mazi Avrupa’nın pestil adamı yerine görülen bir milleti pekâlâ yeniden ayağa kaldırdıysak Birlik yokluklara ve imkansızlıklara rağmen milli mücadeleyi elbette zafere taşıdıysak, önümüze çıkartılan engelleri nasıl kontak ve kardeşlik ortamında aştıysak, darbelerden yıldırı saldırılarına seçme çeşit badirenin üstünden şüphesiz anlımızın akıyla geldiysek, Türkiye’yi elbet bölgesinin ve dünyanın ışıltılı yıldızı haline getirdiysek inşallah zaman dahi milletimizin ve insanlığı tarihinde yıpranmamış bir dönemin muştusu olacak Türkiye Yüzyılını beraberce hayata geçireceğiz” diyen Erdoğan,”

Ceride köşelerinden, monitör ekranlarından ve ya toplumsal iletişim araçları mecralarından usanç aşılatan, insanımıza sonsuz yapamazsınız diyen, özgüven fukaralarına pirim vermeyeceğiz . Namına biçilen sayımsız kefeni parçalamış bire bir ecdadın torunları kendisine hedeflerimize doğru kararlılıkla yürüyeceğiz. Cumhuriyetimizin önceki asrından eskimemiş asrına kurulan genişlik yetişkin güreşçi köprüsü olan Türkiye Yüzyılı vizyonumuza hele siz muhtarlarımız ve öğretmenlerimizin diri desteğini bekliyorum, sizlerle bu arada bu yolculuğa bitmeme edeceğiz. Geleceğimizin teminatı evlatlarımızı yetiştiren öğretmenlerimizin omuz vermediği hiçbir savaşım zafere ulaşamaz. El Erki piramidinin tabanını oluşturan muhtarlarımızın ehil çıkmadığı hiçbir proje liyakatli olamaz. Türkiye Yüzyılı inşasına yapacağınız katkılar üzere sizlere kalpten teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Erdoğan Türkiye’nin şişman mücadelelerle bugünlere geldiğini belirterek,” Bugün krizlerden tezayüt Türkiye Yüzyılı’ndan bahsedebilmemizin gerisinde 20 yıllık tıpkısı demokrasi ve kalkınma reformu hamlesi vardır Türkiye zaman bulunduğu yere birilerinin inayeti ile değil birçok sinsi oyunlarla, can müessir tuzaklarla kırcı mukavim tıpkısı yolculuktan sonra ulaşmıştır. Elde ettiğimiz hiçbir üstünlük bize kızıl tepside sunulmadı. Kavim ve şehir adına hangi başarıya imza attıysak bütünü amacıyla savaş ettik, arak döktük, gerektiğinde değer ödedik. Yoklukların, soylu erki krizlerin ülkesinden sanayisiyle, ihracatıyla, turizmi işle, tarımı ile, ekonomisi göz dolduran benzeri Türkiye’ye aha bu şekilde ulaştık. Vesayetin adeta dal gezdiği ayrımsız ülkeyi demokrasisi parmakla gösterilen aynı seviyeye bu şekilde taşıdık. Üniversiteden aksiyon hayatına, yasakların hükümranlık sürdüğü tıpkısı Türkiye’den adalet ve özgürlüklerin temas alanda korunduğu aynı ülkeye bu şekilde geldik. 20 yıl geçmiş ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlendiğimizde Türkiye’yi 4 esas dergi üstünde düz yazı ika sözünü vermiş önceki sıraya bile eğitimi almıştık. Ardına sağlığı koymuştuk arkası sıra hak ve güven demiştik. Bu 4 sütunun bile tamamını gerçekleştirdik. Arkası Sıra ulaşım dedik, enerji dedik, tarım dedik, diplomasi dedik. Bunların hepsini tekerlek tekerlek hayata geçirdik” değerlendirmesinde bulundu.

Bütçede bildirme haddinden fazla payın eğitime ayrıldığının ayrımsız yol henüz altını çizen Reisicumhur Erdoğan,” Aradan sabık 20 yıllık müddet içre milletimize verdiğimiz temas kortej gibi hamdolsun bunları birlikte hayata geçirdik. Hazırladığımız kül bütçelerde yer şişman payı geldiğimizde savunmadaydı amma sonraları birinci sıraya eğitim bilimi – öğretimi yerleştirdik. Tığ bunu başardık. Eğitim demin birinci tam, arkasında afiyet var, türe var, inanma var. Terbiye bütçemizi almanak 7 buçuk milyar liradan aldık, geçtiğimiz yıl itibariyle 304 bilyon liraya çıkardık. Boş hazırda görüşmeleri devam eden 2023 bütçemizde eğitime tahsis edilen gerçeklik toplamda 651 milyar lirayı bulmaktadır. 651 milyar, kütüphanesi, laboratuvarları, spor salonları, iş atölyeleri ve gayrı imkanlarıyla okullarımızın çehresini ağız ağıza değiştirdik. Mecmu 750 bin kullanılmamış atamayla öğretmen sayımızı aynı milyonun konusunda çıkartarak eğitimci başına düşen mektepli sayısında OECD ortalamasını birlikte yakaladık” dedi.

Ders kitaplarından yardımcı kaynaklara, öğrencilerin temel ihtiyaçlarını gidererek eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirdiklerini söyleyen Erdoğan,” Öğrencilerini formatlayan, ideolojik yetişek müfredatı adına evlatlarımızın yeteneklerini keşfetmelerini sağlayan özgürlükçü bir modeli bilge kıldık. Kur’an- I Koçak ve Siyeri Nebinin aralarında olduğu seçmeli derslerle evlatlarımıza erken yaşlardan itibaren kültürünü, inancını ve medeniyet değerlerini öğrenme imkanı getirdik. Birileri buram buram faşizm kokan sebeplerle kız çocuklarımızın okula gitmesine bariyer olurken tığ eksiksiz kademelerde bu engelleri kaldırdık. Meslek öncesi eğitime müteveccih yatırımlarımızla 5 yaş okullaşma oranı yüzdelik 11’den yüzde 97’ye çıktı. Kız çocuklarımızın okullaşma oranı yüzde 90’ları buldu. örgün eğitim çalışmalarımızla bala ve gençlerimize ulaşırken informel eğitim faaliyetleri ile üstelik 85 milyona eğitimin kapılarını açıyoruz. Okuma yazma seferberliklerinden patika edindirme kurslarına, toplumsal kültürel faaliyetlerden sülale eğitimlerine pek çok alanda vatandaşlarımızın avlu boyu öğrenme süreçlerine katkı sunuyoruz. Meslek edindirme ve ahali terbiye kurslarımıza alelhusus kadınlarımızın gösterdiği korkulu ilgiden gayet memnunuz” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan, Eşi Emine Erdoğan’ın birlikte destek verdiği Aile Okulu Projesinin ocak kurumuna yönelik tehditlerin arttığı günümüzde mehabetli tıpkı ihtiyacı karşıladığını kaydetti. Erdoğan, milli Manevi değerlerin, öğrencilere aktarılması, eş içi zinde ilişkilerin kurulması, ev yönetimi, öğrencilere delalet edilmesi kabil konularda ölçülü çalışmaları eşsiz bulduğunu söyledi.

“Dünya değişirken ülkemizin durumunda sayması bittabi düşünülemez”

Mart ayından bu yana 400 bin aşkın vatandaşın Aile Okulu Projesine katıldığını söyleyen Erdoğan, “İnşallah çıktı lüzumlu mevzuat düzenlemeleri ile, lüzumlu bu garip projeler aracılığıyla eş müessesini korumayı sürdüreceğiz. Dünya değişirken ülkemizin durumunda sayması elbette düşünülemez. Eğitim Bilimi üzerine ulaştığımız noktayı önemsiyor amma tam bulmuyoruz.

Mevcut kazanımlarımız üstüne yenilerini eklemenin mücadelesini veriyoruz. Dünyanın gidişatını ayn önüne alarak eskimemiş ebat ve şartlara bukanak uydurmaya çalışıyoruz. Ülkemizin ihtiyaçları milletimizin talepleri doğrultusunda müstelzim değme tip adımı atıyoruz, atacağız. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz karye yaşam merkezlerimiz işte bu çabalarımızın geçmişle geleceği meczetme çabalarımızın tıpkısı ürünüdür. Burada uğur bir tane fırka döneminde yapıldığı kadar milletimizin inancına, kültürüne, değerlerine ters yaşam biçimi dayatması asla değildir. Büyüklerimizden dinlediğimiz, insanımızın yüreğine adeta bire bir hançer kadar saplanan o sıkılma sahnelerinin gine yaşatılmasına müsaade vermeyiz. Karye kültürünü aşağılayan, köylüyü zulüm ve zorbalıkla tedip etmeyi amaçlayan çarkıt örnekler imdi birer ızdırap hatıradan ibarettir. Biz bu merkezlerimiz yoluyla Küçük Asya irfanının arz temiz halini temsil fail Köylerimizi günümüzün imkan ve araçlarıyla yarına hazırlıyoruz. Vukuf ve teknolojik gelişmeleri köylerimize taşıyıp gerekseme duydukları eğitimi sağlayarak köylerimizin rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz. Kullanılmayan köy okulu binalarımızı, anaokulu, ilkokul ve halk eğitim merkezlerine dönüştürerek enerjik terbiye birimleri haline getiriyoruz. Köy hayat Merkezlerimizde genel, mesleksel ve ustalık kurslardan, ekincilik bahçecilik, ormancılık, tarım teknolojileri, gıda ve hayvancılık alanlarına büyüklüğünde açık benzeri yelpazede programlar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Köylerde ve Köy Dirim Merkezlerinde açılan 8 bin 507 kursa yüzde 72’sini kadınların oluşturduğu 122 bin 664 vatandaşın paydaşlık gösterdiğini rapor eden Erdoğan,” Özellikle kadınlarımızın kurslarımıza elan aşkın hazzetme göstermesinden sevinme duyuyoruz.

Kursların yaygınlaşmasıyla karye ve mahalle okulu aplikasyon bahçeleriyle, arazilerinde Tarım Bakanlığımızın dahi desteği ile üretim yapılacak. Bu üretimden elde edilen gelirler ise merkezlerimizin ihtiyaçları üzere kullanılacak. Karye Hayat Merkezleri’mizde bala, güre ve yetişkinin bire bir zamanda bire bir mekanda yetişek görmesini sağlayarak hanay boyu öğrenmenin felsefesini insanımıza benimsetmek istiyoruz. Açılışını yaptığımız 2 bin yerle alay malay önümüzdeki yıl sonuna büyüklüğünde bilcümle köylerimizde bu merkezlerimizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Muhtarlarımız namına bu süreçte sizlere birlikte koca sorumluluklar düşüyor. Sizlerden muhtarı olduğunuz karye mahalledeki kardeşlerimizi karye hayat merkezlerine yönlendirmenizi istiyorum. Emekleriniz ve gayretleriniz içi seçkin birinize şimdiden teşekkürname ediyorum. Mahallenizdeki, köylerinizdeki beher kardeşimizi muhabbetlerimi iletmenizi temenni ediyorum. Açılışını yaptığımız 2 bin köy Hayat Merkezi’mizin köylerimize, ülkemize, vatandaşlarımıza aldatıcı olmasını diliyorum. Eğitime yardım sağlayan, destek veren umum vatandaşlarımıza teşekkürname ediyorum. Karye ve Yaşam Merkezi modelini eğitim bilimi sistemimize kazandıran Milli Eğitim Bakanlığımız ile Projeyi destekleyen Tarım ve İçişleri Bakanlıklarımızı yeniden kutlama ediyorum. Maatteessüf Tutak’ta tıpkı otobüsün devrilerek yanması sonucunda 7 vatandaşımız rahmetlik oldu. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum ve beterinden korusun diyorum. Umum Tutaklı kardeşlerimize, milletimize başsağlığı temennimizi bu miftah ile iletiyorum” açıklamasında bulundu.

Bakan Mahmut Özer aracılığıyla Reisicumhur Erdoğan’a 15 Orak Ayı şehitlerine ithafen yapılan Fatiha Süresi tablosu ihsan edildi.

Programa Erdoğan’ın yanında, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Iri Bağlanak Partisi Umumi Başkanı Mustafa Destici, ve çokça sayıda davetli katıldı.

Ziyalı, Bingöl, Trabzon, Sakarya’ya hareketli bağlantı gerçekleştirildi. Elan sonra dualarla 2 bin Köy Hayat Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Share: