Cumhurbaşkanı Erdoğan, DOĞRU Parti Şanlıurfa İl Danışması Meclisi Toplantısı’nda konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı ve DÜRÜST Öğür Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cehre üreticilerimizin mazot ve matbua desteğini dekarda 76 liradan yüzde 257 artışla 271 liraya çıkarıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Mehmet Akif İnan Konuşma Salonu’nda düzenlenen DOĞRU Tümen Şanlıurfa Genişletilmiş İl Enformasyon Meclisi Toplantısı’nda partililere hitap etti.

Şanlıurfa’nın bölücü terör örgütüne alın sergilediği dik duruşla şanına lüks katmış aynı site olduğunu belirten Erdoğan, “Biz temas köşesinde aynı veliyullahın kabri kâin bu muazzez şehri öyle birileri üzere lafta değil hak ettiği şekilde, yekpare kalbimizle seviyoruz. Urfa’ya olan aşkımızı da akıbet 20 yıldır olduğu kadar bakir asar ve hizmetler kazandırarak gösteriyoruz. Biz, Erkek Kemal’in CHP’si gibi intihap yaklaşınca proje açıklayıp seçim bitince projeyi unutanlardan, inkar edenlerden değiliz. Tığ, intihap öncesi meydanlarda eli nimetli bereketli caba vaat dağıtıp, kavim yetkiyi verince sözlerinin üstüne yatanlardan üstelik değiliz.” ifadelerini kullandı.

Yapamayacakları işlerin sözünü vermediklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Küçümseme verdiğimiz işleri üstelik Tanrı’ın izniyle namına getirene büyüklüğünde durmayız. Tıpkı proje açıkladığımızda peşine düşer, o projeyi hayata geçirinceye, yatırıma, hizmete dönüşünceye kadar takiben ayrılmayız. Biz asıl atar, o temeli takip bedel, sonra üstelik masraf açılış kurdelesini keseriz. Bugün Abide Kavşağı’nda hem Şanlıurfalılarla hasbihal ettik hem dahi toplam yatırım bedeli 12 milyar liraya vasıl eserlerin açılışını gerçekleştirdik. Bakanlıklarımıza, belediyelerimize, özel sektörümüze ilişik dokuz canlı haddinden fazla yatırımı resmen sizlerin emrine verdik. Şanlıurfa’yı hedeflerine benzeri kadem daha yaklaştıran yekpare bu yatırımların şehrimize ve siz kardeşlerime kalburüstü olmasını diliyorum. Bu eserlerin inşasına yardım sunan, bindi veren işçisinden mühendisine, özel sektör kuruluşlarımızdan resmi kurumlarımıza büyüklüğünde herkese, şahsım ve milletim hesabına teşekkürname ediyorum. Cenabıhak mülk, kavim bile bitirme verdikçe Şanlıurfa ve parçalanmamış Türkiye amacıyla çalışmayı sürdüreceğiz.”

Cehre ve günebakan

Konuşmasında pamuk ve günâşık üreticilerine dahi sava veren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Iğ üreticilerimizin motorin ve tezek desteğini dekarda 76 liradan yüzde 257 artışla 271 liraya çıkarıyoruz. Global fiyatlardaki gelişmeleri dikkate alarak iğ üreticilerimize kilogram başına düşen fark ödemesi desteğini 1 lira 10 kuruştan 1 lira 60 kuruşa yükseltiyoruz. Sonunda kütlü pamukta toplam terviç tutarımız kilogramda 2 teklik 14 kuruşa, dekar başına üstelik 1071 liraya ulaşıyor. Semiz ayçiçeğinde ise süt ve matbu desteğini dekar başına 37 liradan yüzdelik 195 artışla 109 liralık, ayırt ödemesini üstelik kilogramda 50 kuruştan 70 kuruş seviyesine yükseltiyoruz. Ayçiçeğinde bütün bindi dekarda 297 lirayı, kilogramda 1 lira 11 kuruşu buluyor. Bu yıl 2 milyon 750 bin ton kütlü pamuk ve 550 bin ton günâşık üretimiyle tamlık zamanların rekorunun kırılmasını bekliyoruz. ‘Sen üret yeter’ anlayışıyla çiftçilerimizi desteklemeye bitmeme edeceğiz. Açıkladığımız terviç fiyatlarının üreticilerimize uz olmasını diliyorum.”

Türk tarihinin dönüm noktalarından 2023’e girmeye hazırlandıklarını anımsatan Erdoğan, “Cumhuriyetin 100’üncü yaşını kutlayacağımız 2023’te stabil çokça ilki üstelik yaşayacağız. Yıllardır şişman tıpkısı çıdam ve kararlılıkla sürdürdüğümüz nazik projeleri 2023 içerisinde hayata geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Karadeniz’bile keşfedilen 540 bilyon metreküplük saf gazı ati yıl milletin istifadesine sunacaklarını tamlayan Erdoğan, Türkiye’nin domestik ve milli elektrikli otomobili Togg’u yılın ilk çeyreğinin peşi sıra yollarda görmeye başlayacaklarını vurguladı.

Milli muharip uçağı hangardan çıkaracaklarını, insansız cenk uçağı Kızılelma’nın evvel uçuşunu 2023’te gerçekleştireceğini dile getiren Erdoğan, “Uzun menzilli çekicilik defans sistemlerimiz Dulda, Karaok, Bozdoğan ve Gökdoğan’ın önceki teslimatlarını dahi ati yıl yapıyoruz. Ülkemizi çekirdeksel lige haiz Akkuyu Nükleer Okkalı Santrali’nin önce ünitesini 2023’te faaliyete geçiriyoruz. Bunların dışında nice envestisman, birçok proje, yapıt ve hizmeti 2023 senesinde milletimizin emrine vermeyi hedefliyoruz.” diyerek konuştu.

Cumhuriyetin 100’üncü yılını, Türk milleti için anlatım ettiği tefehhüm ve öneme yaraşır şişman benzeri başarı hikayesiyle taçlandırmakta azimli olduklarını ifade eden Erdoğan, “Güzeşte yıl ara ayından beri erdemli seviyelerde seyreden enflasyonun geçenlerde aceleten hor makul inişine şahitlik ederek bu ağırlık üstüne kurulan çepel senaryoların üstelik yırtılıp atıldığını hep beraber göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye Yüzyılı yapana kadar Tanrı’ın izniyle mücadelemize bitmeme edeceğiz. Şüphesiz bunun üzere öncelikle 2023 seçimlerini, ister Cumhurbaşkanlığı gerekse mebusluk boyutuyla zafere ulaştırmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

Share: