Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan turunun peşi sıra uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, gelecek hafta detayları kamuoyuyla paylaşılacak Cumhuriyet Altını tarihinin yer nazik toplumsal basamak projesiyle ilişkin “Bu kampanyanın vatandaşımızı çokça haddinden fazla müspet istikamette etkileyeceğine inanıyoruz. Burada yalnız bölük değil, tıpkı şekilde yer projemiz var. 250 bin ev, 100 bin altyapılı konut arsası içeriyor.” dedi.

Erdoğan, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı kapsayan Balkan ülkeleri ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere değerlendirmede bulundu, sorularını yanıtladı.

Avrupa’nın, tarihinin en şişman enerji krizini yaşadığı, arıza yaşanacak sektörlerde istihsal için Türkiye’ye kayma olmasının beklendiği belirtilerek, “Şu anne büyüklüğünde buna yönelik yatırım evet de iş birliği talebi geldi mi Avrupa’dan? Buna müteveccih benzeri tedbir var mı?” sorusunun yöneltilmesi konusunda Erdoğan, şu anda gerek Avrupa’dan gerek dünyanın değişik yerlerinden envestisman üzere Türkiye’nin kapısını araklayıcı firmalar olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Tabii hassasiyetleri cihetiyle bu firmaların kimler olduğu konusuna girmeyeceğim ancak şu an itibarıyla toplamda 20 bilyon dolar kabilinden Türkiye’bile yatırım etme konumunda olan firmalar var. Bu ölçü inşallah elan dahi yükselecek, öyle gözüküyor.” diye niteleyerek konuştu.

Bunun beraberinde finansal noktada haricen parasını Türkiye’bile otopark fail firmalar üstelik olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü eksantrik ülkelere yürek kalmadı. Amma Türkiye’ye bu noktada cüret var. Bununla ait namına birçok görüşmeleri ego ve arkadaşlarım yürütüyoruz ve bu görüşmeler neticesinde da müspet neticeler alıyoruz. İşi gevşetmeyeceğiz, cimri tutacağız ve bu süreci de sunma güzel şekilde inşallah değerlendireceğiz, atlatacağız. Zira Hat Bankamızda ilgi ederseniz bir defa çekince yükselmeye başladı. Bu tabii döviz rezervi noktasında bizim rahat akıntı etmemizi sağlamış oluyor. Bu konuyla ilgilendiren da şu anda bir nice arkadaş talih gerekli desteklerini salim olsun veriyorlar. Onlardan borçlanmamız Dalan Bankası yerine güçlenmemize bozukluk oluyor. İnşallah bunu başarmak kanalıyla da dövizdeki bu sıkıntıyı aşmış olacağız. Benzeri farklı taraftan üstelik alelhusus ihracatta malum anca ürünler var kim bunlar ithale dair, bu ürünlerde de dövize ihtiyacınız var, bunları dahi bu yolla karşılamış oluyoruz. Bu noktada şu anda ilgilendiren bakanlıklarımız, kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor.”

Turizmde bile haddinden fazla çetin gelişme olduğunu tamlayan Erdoğan, “Turizmdeki gelişmeyle üstelik hamdolsun koronavirüs döneminin öncesine geçtik ve şu anda turizmde icap Rusya lazım Ukrayna icap Gün Batısı’dan dokunaklı gezmen çekmeye başladık. Bu konuda birlikte tabii Ekin ve Turizm Bakanıma teşekkür ediyorum. Çünkü bu işi kovalamadığınız sürece belirgi almak birlikte mümkün değil. Aynı şekilde İngiltere’den birlikte bati manada gezici alıyoruz. Hakeza bir dönemin içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

“Bu yapıdan hiçbir husus sokak”

Erdoğan, “Altılı masada CHP’den gelen ‘HDP’ye bakanlık verebiliriz’ çıkışıyla başlayan tartışma paçarız atışmalarla sürüyor. Seçime bile az az buçuk kaldı amma buna rağmen değme aday belirleyememiş olmaları bile göz önünde bulundurulursa bu yapının devlet yönetimine dilemek istemesini bittabi değerlendiriyorsunuz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Yani onu benim değerlendirmem makul olur mu? Ben hakeza çürük tahtalara basmam. Yani bu adı altılı masa olan, nereye gideceği galiba olmayan bu yapıdan hiçbir öz çıkmaz. Varsa adayınız adayınızı açıklarsınız değil mi? Amma şu anda altılı ganyan masanın yaptığı bir tane iş var; ‘Önümüzdeki toplantıyı kimin evinde yapacağız?’ Bir Tane yaptıkları hisse senedi bu. Sıralamaya koymuşlar. Apayrı ayrımsız şeyi tek duydunuz mu? ‘Önümüzdeki toplantıyı kimin evinde yapacağız?’ Bütün bu. Ayrımsız uzaklık alın, bire bir etap atın; bulunmayan. Herhalde bunlar Erdemli Seçim Kurulunun açıklamayı yaptığı asıl kadar tıpkısı değişmeyen alamayacaklar diye niteleyerek düşünüyorum.”

“Asla böyle ayrımsız şeye prim çevirmek tür değil”

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun KHK’lıların göreve reddetme edileceği yönündeki sözlerinin hatırlatılması üstüne Erdoğan, şunları söyledi:

” ‘Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda, canı cananı bütün varımı alsın da tanrı, etmesin bir tane vatanımdan beni dünyada cüda’ diyoruz. Ama bunların şehitler diyerek tıpkısı dertleri var mı? Yok. Güya; FETÖ’cülerle, KHK’lılarla ilgilendiren ‘ego bırakacağım’ diyor. Sen kimsin, sen neyi bırakıyorsun? Eğer bu mevki ayrımsız hukuk devletiyse bu hususiyet devletinde bu kararı verecek olan merci bellidir. Neresidir? Yargıdır. Hız bunun kararını verir. Amma o, bu kararı yargıya bırakmıyor, kendisi bu kararı verecekmiş! Yani bunların hele hususiyet tanımazlığı da var, yasa tanımazlığı birlikte var. Erkek Eksiksizlik’e tetkik etmek geçişsiz ‘sen bu yetkiyi nereden alıyorsun?’ O masanın etrafında olanlarda bile bu konuyla ait gariplikler var. hele hakeza bire bir mezuniyet bulunmayan. Şimdi zaten bunlara kalsa hangi yapacaklar; ‘Abdullah Öcalan’ı da bir KHK kararıyla bırakacağım’ derler. Demirtaş üzere birlikte derler. Diğerleri amacıyla da derler. Anca bir mezuniyet var mı? Bizim bu kadar şehidimiz var. O şehitlerimizin anacıkları ve bu milletin evlatları bu işe kuşkusuz bakar! Katiyen böyle benzeri şeye prim atfetmek olanaklı değil. Bu büyüklüğünde şehidimiz olacak, bütün bu şehitlerimizin faillerine siz boşaltma kararı vereceksiniz yahut beraat kararı vereceksiniz! Bizler bu ülkede politika yaptığımız sürece yalınç değil bu işler.”

“Bu dönemin yer kebir operasyonlarından biri”

“Akıbet günlerde Türk düzenlilik güçlerinin arka arkaya teröristleri paketlediği haberleri geliyor. Geçtiğimiz hafta Yunanistan’dahi terbiye gören PKK’lı İstanbul’bile gösteri hazırlığındayken yakalandı. İkincisi Diyarbakır’de esasen eylem hazırlığında 4 PKK’lı, Gaziantep’te gösteri hazırlığında olan DAEŞ’lı teröristler, yine FETÖ üyeleri paket paket getiriliyor. Bu paketler gerçekte nazik tıpkı paketin fragmanı mı? Bu anlamda yıldırı örgütlerine ve teröristlere müteveccih kullanılmamış bire bir faaliyetler ya bile yakalama haberi var mı?” sorusuna fiyat Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Itimat Müdürlüğü ve MİT Başkanlığı, DEAŞ yıldırı örgütüne yönelik kebir bire bir operasyona henüz imza attı ve DEAŞ’ın en mehabetli eğin düzey yöneticileri beyninde bulunan ‘Abu Zeyd/Üstad Zeyd’ kod ünlü Bashar Hattab Ghazal Şike Sumaidai adlı yıldırıcı Türkiye’bile yakalandı. Bu terörist, DEAŞ yıldırı örgütü lideri Ebubekir El Bağdadi ve ondan sonraki lideri Abdullah Kardaş’ın öldürülmesinden sonraları, teşekkül içerisinde en eke peş dozaj yöneticilerden biriydi. Arsıulusal raporlarda ve BM Güvenlik Raporunda da DEAŞ terör örgütünün eğin düzem yöneticilerinden olduğu bilgileri düz alıyordu. Sorgusunda bile teşekkül içerisinde sanki kadılık, güya terbiye bakanlığı ve türe bakanlığı yaptığı yönünde özlük beyanları bulunuyor. Bu teröristin uzun uzun ayrımsız süredir Suriye ve İstanbul’daki bağlantıları izlem ediliyordu ve yasadışı yollarla Türkiye’ye methal yapacağı yönünde istihbari bilgiler edinilmişti. ve bu terörist, Emniyet İstihbarat, MİT ve İstanbul Emniyetinin kudretli operasyonuyla yakalandı. İstanbul güven birimlerince teröristin düzme kimlik kullandığı ve gösterici değiştirdiği belirlendi. Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve İstanbul Güvenlik Müdürlüğünün sorgulamasının arkası sıra bu DEAŞ’lı terörist, İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatıyla adli makamlara atıf edildi. Bu dönemin arz koskocaman operasyonlarından ayrımsız tanesi gerçekleşmiş oldu.”

“Kamuoyuyla arz evire çevire şekilde paylaşmayı planlıyoruz”

SELIM Fırka ve Halk İttifakı olarak nasıl aynı seçme kampanyası yürütecekleri, hangi başlıkları öne çıkaracakları, seçimlerin esas mottosu ve temasının ne olacağı yönündeki soru konusunda Erdoğan, partide ilişkin ekiplerin şu anda bahis üzerinde çalıştığını söyledi.

Bu çalışmaların mahsus ayrımsız noktaya gelmesinin arkası sıra kampanyanın anne başlıklarını açıklayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Biliyorsunuz bu konularda YANLIŞSIZ Fırka’nin deneyimi, tecrübesi herhangi bir zaman için diğerleriyle karşılaştırma edilemeyecek derecede ileridir, iyidir. Şu anda bu çalışmaları tay tay arabası arkadaşlarımız bizlere sunumlarını yapıyorlar ve bu sunumlardan bilahare üstelik muhtemelen tıpkı olgunluğa gelince bunu kamuoyuyla en domuzuna şekilde paylaşmayı planlıyoruz.” dedi.

“Meclis’in açılışıyla birlikte gündemimizde”

Son dönemlerde toplumsal medyada manevi değerlere müteveccih taşlama ve eylemlerin arttığının hatırlatılması, bunlara karşı gençleri himaye noktasında ayrımsız kadem atılıp atılmayacağının, içtimai medya düzenlemesinin ne ant Meclis gündemine geleceğinin sorulması üstüne Erdoğan, “Toplumsal medyayla ilişkin düzenleme Meclisin açılışıyla alay malay gündemimizde.”yanıtını verdi.

Gençlerin eğitim bilimi öğretimlerini sürdürürken, teknoloji kullanımını artırırken milli manevi değerlerle hemhal olmalarının ihmal edilmemesi gerektiğini tamlayan Erdoğan, “Ancak örneğin Meral Hanım’ın Padişah Abdülhamid’e müteveccih yaptığı hakareti neyle izah edeceğiz? Birlikte da sen tarihçiyim diye geçineceksin ve Padişah Abdülhamid’i anlamakta, onu yaşamakta bihaber olacaksın. Bittabi bu konularda gençlerimizi haddinden fazla daha ayrımlı bire bir şekilde işlememiz, anlatmamız gerekiyor. Ama bittabi tabuların hâkim olduğu ayrımsız çatı var ve bu tabular öyle ileri safhada ki anne anlaması, anne öz dünyasına yerleştirmesi gerekenleri maalesef yakalamıyor. Arzu ederiz kim inşallah bu işi de belli ayrımsız yere oturtalım.” diyerek konuştu.

“Özlük topraklarına kan dolaşımı imkanı hazırlıyoruz”

Cumhur Reisi Erdoğan, “Garp ülkelerinde İslamofobi üzerinden yürütülen ırkçılık ve tiksinme söylemi, kimi vakit ülkemizde üstelik Suriyeli göçmenler ve Gündüz Feneri turistler üzerinden siyasi rant elde edilmek amacıyla kullanılıyor. Alelhusus zinde nesli tesir amacı haiz bu rasizm ve tiksinme söylemine alın ne nev tedbirler alınıyor, bu konuda neler düşünüyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Demokratik haklarını, maatteessüf amaç ve nefret türü hatalı yollara gönderme ika üzerine bina eden ilkin asıl uymazlık partisi ve onun yandaşları, yavruları ülkemize gelen bu misafirlere karşı böyle ayrımsız kampanyayı sürdürüyorlar. Şunu çokça açık açık söylemem gerekir; bir numara derecede Suriye, ikinci derecede Afganistan hassaten Irak, buralardan gelenlere alın tığ esas muhalefetin durduğu yerde değiliz. Çünkü tığ huruç kültürünü gani biliriz. Muhacir kimdir, bunu haddinden fazla haddinden fazla ferah biliyoruz. Benzeri zamanda tıpkı göçmen olan sevgililer sevgilisi Peygamberimiz yanındaki sahabelerle Medine’ye barhana etmişti. Biz ensar-göçmen ilişkisini en gür şekilde anladık, yaşadık. Hani ‘taleal bedru aleyna’ diyoruz evet, hep bunların bütünü ayrımsız yere dayanıyor. Amma esas muhalefetin başındaki adamın bundan haberi var mı? Bulunmayan. Onun barhana nedir, muhacir nedir, ensar nedir; bundan haberi yok kim. O farklı ayrımsız dünyada yaşıyor. Demin onunla bu arada altılı ganyan masada onun birlikte olanlar üstelik maalesef bir şekilde davul tokmak misali yola devam ediyorlar. Tığ ise asla hakeza bire bir yanlışın içerisine girmeyiz, giremeyiz. Biz bu kardeşlerimize sonuna büyüklüğünde erbap çıkacağız. İşte tığ söz gelişi bu briket evleri illet yapıyoruz? Bu insanlar bir savaştan kaçıyorlar. Savaştan kaçıp ülkemize gelen bu insanlara gine kişi topraklarına dönme imkanını alıştırmak amacıyla STK’lerimizle o briket evleri hazırladık, hazırlıyoruz ve onlar da şimdi adım adım oraya dönmeye başladılar ve oraya yerleşiyorlar.”

“Faziletkâr kira bedeli ahzetmek yoluyla korsanlık yapanlar birlikte burada genişlik nazik darbeyi yiyeceklerdir”

Kira artışlarının yüzdelik 25 ile sınırlandırıldığı, 13 Eylül’da üstelik Cumhuriyet Altını tarihinin en iri toplumsal hane projesinin açıklanacağı rapor edilerek, “söz konusu projenin 250 bin basamak olacağı tabir ediliyor. Bu kampanya vatandaşımızı elbet etkileyecek?” sorusunun yöneltilmesi konusunda Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu kampanyanın vatandaşımızı çok çokça müspet istikamette etkileyeceğine inanıyoruz. Burada hemen bölük değil, tıpkısı şekilde yer projemiz var. 250 bin basamak, 100 bin altyapılı ev arsası içeriyor. İcabında vatandaş ‘ben kendim yapacağım’ diyorsa, onlara dahi ‘buyur kardeşim, 100 bin arsa var, kendin birlikte yapabilirsin’ diyoruz. Antrparantez 10 bin endüstri sitesiyle vatandaşımıza kişi işini ihdas imkanı birlikte sağlanacak. Çoluk Çocuk, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere müteveccih özel kontenjanlar olacak. Vatandaşlarımıza böylelikle ocak sahibi olabilme kolaylığı sunuyoruz. Bunlarla gelişigüzel inanıyoruz ki faziletkâr kira bedeli almak aracılığıyla korsanlık yapanlar da burada arz balaban darbeyi yiyeceklerdir.”

(Bitti)

Share: